Piscine

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • emanu
    Membru marcant
    • 06.oct.2008
    • 504

    Piscine

    Cred ca trebuie sa aveti o sectiune dedicata piscinelor!
    De cand au aparut pe piata cei de la INTEX cu preturi mici , cele gonflabile sau cu cadru rigid au devenit foarte raspandite
    Cu ocazia asta am luat si eu una mica gonflabila de 2,5m cu inaltimea de 66. Oferta, doar 99 lei! !
    In fine am luat-o si au inceput problemele. Intr-o saptamana apa se inverzise si fundul devenise alunecos!
    Si dai si cauta informatii despre piscine, sisteme de filtrare, analize si substante si intretinerea lor......e un domeniu in sine! Ceea ce cred majoritatea ca schimbi des apa in piscina sau in bazine la strand ESTE FALS! Nu se schimba decat in cazuri exceptionale, ea se filtreaza continuu si se mentine in anumiti parametri si ramane limpede si albastra cum se vede in filme
    Deci a cam venit timpul sa faceti loc pt o sectiune despre piscine domnilor
    Promit ca o sa scriu ce am invatat despre ele intr-un an
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6701

    #2
    Răspuns la: Piscine!

    Mda , problema inverzirii apei este lipsa tabletelor de clor pt piscine cu eliberare treptata ; chiar si asa apa se murdareste intrand des cu talpile pline de praf etc . Pompa de filtrare cu care e dotata piscinuta e o gluma , poti sa nici n-o folosesti si tot aia e .Asa pt o balaceala cateva zile si un dispozitiv plutitor in care se pune o jumate de tableta e ok .
    Fișiere Atașate
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • Consultant sanitare
      Moderator
      • 16.oct.2006
      • 1554

      #3
      Răspuns la: Piscine

      Da emanu, piscinele nu schimba apa des si ar fi destul de costisitor acest lucru. Apa dintr-o piscina necesita tratamente, zilnice.
      Chiar si o mica piscina ca cea cumparata de dvs. necesita tratament pentru a o putea utiliza toata vara. La dvs. cativa mc de apa nu ar fi o problema de schimbat si cred ca este mai ieftin daca aveti put propriu decat sa cumparati substante si sa alocati un timp semnificativ pentru intretinere.
      Primele operatiuni necesare sunt impuse de adunarea sediemntelor, corpurilor solide si filtrarea apei. Este ieftina o piscina din cea care spuenti dar necesita prelata pentru acoperire, pompa pentru filtrare apa plus substante pentru clorinare, tratament antialge sa nu mai spun de reglare pH, duritate etc.

      Pentru inceput adaugati putin clor, o sa fie o apa curata cateva zile apoi vor incepe sa se dezvolte algele.

      Comentariu

      • emanu
        Membru marcant
        • 06.oct.2008
        • 504

        #4
        Răspuns la: Piscine

        Intre timp am invatat cate ceva despre ele dar tot mai sunt!
        Si cautand sa citesc despre piscine am constatat ca nu exista o sectiune pt ele si piscinele nu se incadreaza in nici o sectiune, pt ca nici una nu corespunde cu cerintele lor! Si cum spuneam, de cand au intrat chinezii de la INTEX pe piata cu piscine ieftine s-au raspandit mult si nu mai sunt intalnite numai pe la bogatani! Deci vor intra destui interesati sa afle cum se intretin in regim de amator
        De ex eu ma pricep la instalatii, cateva lucruri corespund si la piscine, dar majoritatea nu, sunt specifice lor
        Ca un fapt hazos am folosit elemente de la piscina (pompa, incalzitor, furtunuri) ca sa fac un dispozitiv de dezghetat tevi de apa asta iarna?

        Coby eu la inceput aruncam pucurile de clor in piscina, asa i-am distrus musamaua de pe fund! Unde pui bucata de clor, decoloreaza si increteste musamaua aia! Trebuie musai schimerul, ozeneul ala plutitor care face o dizolvare lenta, treptata si nu iti ataca materialul piscinei! Si ala are reglaj de dizolvare
        Ultima editare de emanu; 06.mar.2017, 02:07.

        Comentariu

        • emanu
          Membru marcant
          • 06.oct.2008
          • 504

          #5
          Răspuns la: Răspuns la: Piscine

          Apropo de clorurare!
          Nu se face chiar la ochi! Daca pui prea putin clor nu are efect si cresc dinozaurii si matasea broastei acolo, daca pui prea mult clor te ustura ochii si decolorezi si imbatranesti materialul piscinei, slipii sau ai mancarimi de piele. Daca ai copii, si majoritatea pt copii le cumpara treaba e si mai stricta in ce tine de nivelul de clor
          Ca sa vezi cum stai cu apa si nivelul de clor se gasesc niste benzi de analiza apei sau niste pastile impreuna cu un tabel colorat sau un mic vas cu culori ca sa compari culoarea apei cu diferite culori in functie de nivelul de clor si atunci jonglezi din cloramina pana te incadrezi!
          INTOTDEAUNA CLORAMINA NU O ARUNCI IN PISCINA ci o pui in ozeneu ala special pt substante de il vedeti in poza sau iti faci tu unul dintr-o cutie in care faci cateva gauri, pui un burete de vase in ea ca sa pluteasca si asta o tii in piscina!
          Eu am aruncat la inceput pukurile de cloramina in piscina si i-am distrus materialul de pe fund! Unde sta cloramina materialul se decoloreaza si se increteste, imbatraneste raoid
          Nivelul de clor liber trebuie sa fie intre 0,5 si 1,5 ppm (parti pe milion)



          Un alt parametru important de urmarit, care afecteaza chiar si eficienta clorurarii este urmarirea pHului care ideal este sa fie mereu intre 7,2 si 7,4

          Exista o cutie cu benzi de analiza cu care poti afla vreo 5-6 parametri ai apei si care e destul de bun! Costa undeva intre 50-70lei si pe langa pH, Clor mai iti arata si duritatea apei, alkalinitatea, nitratii, nitritii, fierul. Eu le-am luat din Horbach iar indicatorii cu pastile si lichid din Dedeman. Cu astea am tinut am aflat cum stau si am tinut parametrii in ordine la vreo 3 piscine





          In poze, apa aia albastra de se vede acolo, era neschimbata de 2 luni
          Fișiere Atașate
          Ultima editare de emanu; 08.mar.2017, 17:15.

          Comentariu

          • emanu
            Membru marcant
            • 06.oct.2008
            • 504

            #6
            Răspuns la: Piscine

            Alta chestie pe care multi o stiu gresit ...PISCINA NU SE PUNE PE PAT DE NISIP! Nici pe pamant afanat! Scria si in instructiuni, dar cine naiba citeste instructiuni cand se vede cu piscina acasa ?
            Eu asa am facut prima data, am pus-o pe pat de nisip si mi-a rezultat un fund plin de nenivelari de la primele intrari in ea! Calcaiele tasau nisipul si a rezultat un peisaj selenar si am evidentiat tot felul de pietricele care m-au facut sa traiesc cu teama ca o sparg
            Ma rog, merge pusa si pe nisip cernut si cat mai compactat (batut) dar tot apar deformari, plus ca in piscina se mai si joaca copii, dau cu apa afara, spala nisipul, se lasa piscina intr-o parte (patite personal)
            Ori o pui direct pe iarba daca e destul de dreapta si deasa, dar cumperi o prelata speciala prin care nu patrund buruienile numita LINER pe care o pui prima data, apoi piscina peste! Linerul asta seamana la aspect cu materialul plaselor din rafie
            Ideal e sa o pui pe o sapa sau pe terasa, pe ceva tare si drept si sub piscina pui niste biscuiti de izopren ca aceia pe care se joaca copiii sau burete poliuretanic de pus sub parchetul laminat http://www.pardoselicopii.ro/wp-cont...zzle-kids1.jpg


            Eu pana la urma am facut un compromis, am facut un pat subtire de nisip cat sa fie drept si orizontal si am cumparat doua foi de OSB de 15mm pe care le-am vopsit si colantat! Ele au 1,25x2,5m si puse pe nisip alaturate am scos un patrat de 2,5x2,5m, exact cat piscina mea! In felul asta nu s-a mai lasat si nu au aparut denivelari dar bagam granule neplacute de pietris, chiar si de 5mm sub piscina intre ea si OSB ca spalam cu furtunul nisipul , pietricelele si mizeria adusa cu picioarele!
            Anul asta am de gand sa-i fac alta structura! O sapa de maxim 5cm pt indreptare, apoi peste sapa polistiren extrudat de 2cm si peste polistiren OSBul colantat de anul trecut! (Polistirenul il pun ca izolatie termica!). Peste osb pe amprenta rotunda a piscinei voi pune burete de parchet de 5mm. Ma gandesc ca asa voi reduce mult bagarea pietricelelor intre osb si fundul piscinei cand spal cu presiune prin jur
            Fișiere Atașate
            Ultima editare de emanu; 08.mar.2017, 18:00.

            Comentariu

            • emanu
              Membru marcant
              • 06.oct.2008
              • 504

              #7
              Răspuns la: Răspuns la: Piscine

              Filtrarea apei
              In afara de analize si adaugarea dupa caz de diverse substante chimice , apa limpede si curata se pastreaza printr-o filtrare continua!
              Sunt diferite pompe cu filtre incorporate sau separate de diferite marimi si debite
              Cea mai mica si mai ieftina pompa cu filtru incorporat este modelul asta cu un filtru cam cat un filtru de ulei de masina. Nu v-o recomand deloc, are debit mic si schimbati filtrele la saptamana, mereu le gasiti infundate si filtrarea cu debit redus https://images0.bizoo.eu/image/img72...1484683530.jpg

              Pt o piscina mica, cum este a mea este satisfacator modelul asta care are un filtru cam cat un filtru de aer de masina https://www.totorel.ro/wp-content/up...-1-800x800.jpg
              Filtreaza bine cateva zile fara sa simti nevoia sa-l schimbi sau cureti! Eu personal la cateva zile scoteam filtrul si-l curatam in jet de apa de gunoaie! In felul asta era eficient si doua luni. La cca 10 lei cat costa nu il prea simti la buzunar
              Exista o substanta numita FLOCULANT care are propietatea de a face floace din particule mici care ar trece prin filtru altfel si in felul asta sunt aglomerate si se opresc in filtru. Asta e rolul floculantului! Sa-ti faca dim mizerii mici, mizerii mai mari

              Mizeria din apa eu o incadrez in 3 categorii, mizeria care sta in suspensie in apa si e curatata prin filtrare continua si cu ajutorul floculantului, mizeria care pluteste, paie, frunze, insecte, etc si care nu va fi filtrata niciodata. Astea se strang cu ajutorul unei plase gen prins fluturi http://www.poolstore.ro/wp-content/u...10-203x170.jpg
              si mizeria grea care se aduna pe fund, inclusiv nisip, pietricele samd
              Pt mizeria aia de pe fund sunt mai multe chestii
              Cea mai simpla e un fel de tija si o plasa, cuplata la instalatia de apa rece si care dirijeaza jetul de apa rece prin plasa antrenand si mizeria din bazin! https://i.dedeman.ro/media/catalog/p...7794_large.jpg
              Personal mi s-a parut o porcarie, are eficienta foarte slaba si bagi apa rece in piscina aiurea si apoi stai si astepti sa se incalzeasca la loc! Cum operatiunea o faci la cateva zile o umpli rapid si trebuie sa versi apa din piscina si cu noul adaos de apa rece si netratata se modifica propietatile apei, pHul, nivelul de clor, faci iar depuneri de calcar. Alte analize, alte substante ca sa-i faci corectiile si care nu-s ieftine deloc In fine, cum ziceam, e o porcarie care da mai multe probleme decat rezolva
              Pt piscine mai mari exista un fel de robotel antrenat de jetul de refulare al sistemului de pompare-filtrare si care se plimba aleatoriu pe fundul piscinei periindu-l si aspirand si filtrand mizeriile depuse! Dar e scumput si se preteza doar la picine mari din alea de minim 4-5m si 1 metru adancime si echipate cu pompa puternica


              In ultimile 3 poze se vede piscina cu robotelul de curatat fundul si pompa care-l poate propulsa de colo colo

              Eu am gasit o solutie eficienta si simpla, am adaptat un furtun de aspirator cu teava aia prelungitoare cu tot pe care am indoit o bucata de plumb pe post de lest si am cuplat-o la aspiratia sistemului de filtrare! Cand intram in piscina si aveam chef plimbam capatul furtunului pe fund pe unde vedeam mizeria! Asta e teava aia de PP ce se vede in prima poza pe fundul piscinei si cu un manson inchis la culoare pe capat. In celalalt capat are 2 metri de furtun gofrat si o piesa adaptoare pe care am montat-o pe aspiratia pompei . Plumbul e pus pe post de greutate ca sa nu iasa capatul tevii afara sa aspire aer si sa dezamorseze pompa si sa fiu nevoit s-o aerisesc mereu
              Cu pompa de filtrare (cea mica) nu merge sa faci aspiratorul asta ca are debitul mult prea mic ca sa simti eficienta in aspirarea mizeriilor de pe fund

              desigur e foarte utila o husa pe care o pui deasupra cand nu folosesti piscina si care protezeaza de caderi de frunze, insecte si alte mizerii aduse de vant! Eu la inceput puneam o folie de solar pe care o incingeam cu un cablu sa nu fie luata de vant. este mai jos o poza cu husa improvizata
              Fișiere Atașate
              Ultima editare de emanu; 09.mar.2017, 23:18.

              Comentariu

              • Raluca Anka
                Incepator
                • 18.mar.2017
                • 3

                #8
                Răspuns la: Piscine

                Noi vrem sa montam o piscina supraterana din lemn natur dat cu bait , de forma poligonala regulata, cam de 4,5 m diametrut. Adancime 140 cm. Desi e destul de scumpa, comparativ cu una din tabla , sau una din PVC pe armatura metalica, ne atrage aceasta varianta pentru ca nu mai trebuie(zic eu) sa o demotam toamna si sa o remontam vara. Piscina din lemn e captusita cu un liner din PVC, cam la fel cu cel de la piscinele din tabla GRE Vom face un postament solid, din beton, cu OSB, perfect plan, etc. Firma ofera garantie 5 ani.Ei zic ca poate fi tinuta afara pe timp de iarna, dar noi toti stim ca uneori agentii de vanzari idealizeaza marfa si ii confera calitati care poate nu le are. Ma intreb cum va rezista acel PVC la ger si apoi la canicula si ce alte incoveniente ar mai putea aparea daca tin piscina afara tot timpul. Ati putea sa imi dati niste sfaturi in legatura cu mentenanta piscinei supraterane din lemn pe timp de iarna ?
                Ultima editare de Consultant sanitare; 20.mar.2017, 14:24.

                Comentariu

                • emanu
                  Membru marcant
                  • 06.oct.2008
                  • 504

                  #9
                  Răspuns la: Răspuns la: Piscine

                  PVCul are un punct slab, la temperaturi sub -10gradeC isi pierde elasticitatea si devine casant! Din cauza asta se sparg si spoilerele automobilelor iarna cand lovesti borduri!
                  In principiu daca nu-l lovesti cand e ger afara nu ar trebui sa conteze. Daca e fabricat in EU sau pt EU trebuie retinut ca ei nu au temperaturile noastre extreme -20 +40 si e f posibil sa nu reziste la noi sau sa reziste mult mai putin
                  Arsita e nerelevanta, doar ultravioletele ii cauzeaza o imbatranire ca de altfel tuturor materialelor plastice

                  Am vazut la unii in piscinele ingropate si care nu puteau fi golite complet, mai ales ca ulterior golirii ploua, ningea, ingheta ... ca puneu in piscina "sticle" PET cu niste nisip pe fund ca sa stea in pozitie verticala in apa! Sticlele astea erau ca sa preia dilatatia ghetii si sa micsoreze presiunea pe pereti
                  Ultima editare de emanu; 20.mar.2017, 11:01.

                  Comentariu

                  • sorinrgionia
                    Incepator
                    • 17.nov.2018
                    • 2

                    #10
                    Am cumpărat o piscină similară în 2016. Lucru grozav!

                    Comentariu

                    • calin.diaconu
                      Administrator
                      • 21.nov.2005
                      • 395

                      #11
                      Buna dimineata, tuturor celor care cauta piscine - si multumiri lui Emanu, pentru experienta pe care ne-a impartasit-o. In ultimii ani, magazinele online ofera aproape tot - oferta de piscine pe Emag poate fi consultata aici - e de-a dreptul impresionant, ce ni se oferă. Nu e mai putin adevarat ca si piscinele de la Dedeman, cu cadru metalic, gonflabile sau din fibra de sticla sunt optiuni care trebuie considerate, inainte de a face o asemenea investiție. Pentru copii, e important să aibe contactul cu apa - și, dacă tot e vară, îmi permit să recomand cursuri de înot. Între o investiție în piscină personală și un abonament la înot, ce aș alege?
                      www.calindiaconu.com

                      Comentariu

                      Procesare...