Robineti trecere "mini"

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Crystalm
    Incepator
    • 26.oct.2010
    • 16

    Robineti trecere "mini"

    La un apartament de bloc vreau sa inlocuiesc (si sa modific) instalatia de apa calda-rece cu teava de cupru. La intrarea in baie pot folosi robineti trecere mini? Au un aspect mai bun estetic dar sunt rezistenti si asigura debitul necesar? Baia are chiuveta, dus, wc si masina de spalat. Am observat ca au orificiul, din sfera, de diametru mai mic decat alti robineti de trecere "clasici".
    Fișiere Atașate
  • Temelye
    Living Legend
    • 23.apr.2014
    • 1387

    #2
    Răspuns la: Robineti trecere "mini"

    Arata simpaticut dar am indoieli legat de fiabilitatea lor in timp. Sunt de 1/2 SAU 3/8 ? Puteti posta mai multe amanunte despre ei( firma, cod indentificare, etc.)
    Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

    Comentariu

    • Crystalm
      Incepator
      • 26.oct.2010
      • 16

      #3
      Răspuns la: Robineti trecere "mini"

      Exista si de 1/2 si de 2/8. Eu vreau sa folosesc de 1/2 montati pe teava de cu de 15.Se gasesc la toate supermarcheturile Hornbach, Dedeman, Merlin R. Bricodepot etc. Link de exemplu : https://www.romstal.ro/robineti-de-t...ure-c6964.html

      Comentariu

      • Temelye
        Living Legend
        • 23.apr.2014
        • 1387

        #4
        Răspuns la: Robineti trecere "mini"

        Multumesc. Cind o sa am drum printr- un asfel de magazin o sa ma uit. Un prim criteriu al calitatii este sa fie din alama, daca sunt din antimoniu ( zamac ) nu merita montati nici daca ii primiti gratis. Stiu destule inundatii de la componente sanitare fabricate din antimoniu. Aceste componente dupa un timp, daca incerci sa le misti, pur si simplu se sfarima. Mai sunt unele tipuri de zamac mai bunicel dar nu merita riscul, nu se compara cu alama.
        Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

        Comentariu

        • Consultant sanitare
          Moderator
          • 16.oct.2006
          • 1554

          #5
          Răspuns la: Robineti trecere "mini"

          Un robinet care este de 1/2 va asigura debitul necesar indiferent ca este miniaturizat sau nu. Nu sunt probleme in spatiile de baie dar ramane de discutat cat si cum rezista.
          Astefl de prosuse as recomanda pentru aplicatii legate de izolarea unui vas de wc sau un obiect sanitar dedicat. Nu i-as folosi pe intrarea din coloana pentru ca exista posibilitatea de blocare, datorita manevrarilor rare. Mai mult, au parghia mica si daca se depunde putina mizerie sau calcar, va fi mai greu de manevrat. Unrobinet solid este de dorit, eventual cu maneta pentru manevrare usoara.

          Comentariu

          • emanu
            Membru marcant
            • 06.oct.2008
            • 504

            #6
            Răspuns la: Robineti trecere "mini"

            Robinetele de 1/2" se refera cu ce dimensiune de filet sunt ele dotate, nu se refera la sectiunea de curgere. Dpdv al sectiunii sunt robineti de 1/2 cu trecere totala (13mm) sau robineti 1/2 cu trecere redusa (5-6-7-8mm)
            Pt a alimenta o baterie, un vas WC, un bideu , etc merg si cei cu trecere redusa, dar pt coloane se folosesc din cei cu trecere totala

            Eu de ex pt tevi de trecere, pt alimentarea unei bai, bucatarii folosesc robineti Giacomini de 1/2 cu trecere totala din cei cu lamaj in sfera, astfel inchisi fiind apa nu matuieste sfera si nu zgarie garniturile de teflon. Prefer modelul care are si holender. Sunt robineti solizi, zdravan facuti si nu-s nici foarte scumpi

            Insa nici chiar acestia nu rezista la inghet. Am avut la o ciusmea pus si spre surpriza mea in primavara avea crapatura provocata de gheata in corpul lui!
            Fișiere Atașate
            Ultima editare de emanu; 04.mai.2017, 22:32.

            Comentariu

            • Temelye
              Living Legend
              • 23.apr.2014
              • 1387

              #7
              Răspuns la: Robineti trecere "mini"

              Un aspect la care ma uit cind cumpar un robinet care doresc sa il folosesc timp indeleungat este sa aiba presetupa cu posibilitate de stringere pe ax.( presetupa se poate observa sub pirghia de actionare sau fluture, depinde de model) Pe vremuri aveau cam toti, acum au devenit rari. Conteaza acest aspect deoarece dupa niste ani poate sa inceapa sa curga pe la ax si daca nu are presetupa nu ai ce sa ii faci, trebuie schimbat. Acest aspect conteaza cel mai mult la robinetii de calorifer, care sunt frecvent manevrati.
              Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

              Comentariu

              • emanu
                Membru marcant
                • 06.oct.2008
                • 504

                #8
                Răspuns la: Răspuns la: Robineti trecere "mini"

                Postat în original de Temelye
                Un aspect ....este sa aiba presetupa cu posibilitate de stringere pe ax.( presetupa se poate observa sub pirghia de actionare sau fluture, depinde de model) .
                Strobit sau strobita ii zice la presetupa aia care mai permite strangerea garniturii.
                Insa majoritatea producatorilor au eliminato considerand ca nu mai este necesara! Unele robinete curg un pic cand la inchizi sau deschizi

                Comentariu

                • Temelye
                  Living Legend
                  • 23.apr.2014
                  • 1387

                  #9
                  Răspuns la: Răspuns la: Robineti trecere "mini"

                  Postat în original de emanu
                  Strobit sau strobita ii zice la presetupa aia care mai permite strangerea garniturii.
                  Insa majoritatea producatorilor au eliminato considerand ca nu mai este necesara! Unele robinete curg un pic cand la inchizi sau deschizi
                  La mine servici lumea se cocea de caldura deoarece daca indrazneai sa reduci vreun robinet de calorifer, find aprox.vechi, curgea tare, cit de cit nu curgeau pe deschis maxim fortat.
                  La om acasa nu sunt manevrati aproape de loc dar la servici e alfel, se umbla mai des la ei.
                  Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                  Comentariu

                  Procesare...