Probleme lipitura teava cupru

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • radduu
    Incepator
    • 02.mai.2017
    • 3

    Probleme lipitura teava cupru

    Am montata pe coloana principala ( prin care trece apa calda pentru incalzire calorifere), o teava de cupru.
    De fiecare data cand se opreste alimentarea cu apa calda iar apoi baga apa rece in instalatie, lipitura unei mufe a tevii de cupru se fisureaza.
    Am ajuns la al 3-lea instalator care reface lipitura. Acum cateva zile s-a oprit alimentarea cu caldura si s-a bagat iar apa rece pe instalatie, rezultatul fiind o fisura de toata frumusetea si infasurarea tevii cu prosoape pana ajunge iar alt instalator. Deja ultima lipitura a durat doar 2 saptamani.
    Imi puteti da ceva solutii pentru a remedia aceasta problema? Instalatorii se limiteaza doar la a reface lipitura, dar totusi, durata medie de viata a acesteia este de 2 - 4 saptamani.
    Ce sa le zic acestor "instalatori" sa faca? Momentan nu am bani sa apelez la o firma specializata in domeniu care sa imi acorde garantie la lucrare.
    Multumesc.
    Am atasat o poza cu locul unde apare mereu fisura.Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20170502_140814.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	173,2 KB 
ID:	641930
    Ultima editare de radduu; 02.mai.2017, 13:24.
  • radduu
    Incepator
    • 02.mai.2017
    • 3

    #2
    Răspuns la: Probleme lipitura teava cupru

    A venit un baiat instalator si mi-a spus ca nu era bine facuta lipitura intrucat nu s-a folosit pasta decapanta deloc, din ce si-a dat el seama.
    Sper acum, a 4-a oara sa #reziste

    Comentariu

    • Mircea_G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12202

      #3
      Răspuns la: Probleme lipitura teava cupru

      Acolo este o problema de incalzire a pieselor . Teava se incalzeste mai repede si topeste pasta dind impresia de piese incalzite , dar bozul ( piesa de alama ) este rece .
      De regula se evita lipirea in pozitia aceea , se incerca sa se faca tronsonul respectiv separat , cu bozul in jos , la sudura .
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • spik1
        Living Legend
        • 20.apr.2012
        • 2343

        #4
        Răspuns la: Probleme lipitura teava cupru

        Corect.
        Daca nu si nu, atunci ramane lipirea/brazarea cu bagheta de argint!

        Comentariu

        • emanu
          Membru marcant
          • 06.oct.2008
          • 504

          #5
          Răspuns la: Probleme lipitura teava cupru

          ALTA E PROBLEMA ACOLO!!!
          Nu nu e problema de incalzire inegala a pieselor sau o lipire proasta! Daca era lipitura cu probleme ii curgea de la inceput!
          Omul a spus clar ca totul este bine PANA SE OPRESTE CALDURA SI VINE APA RECE PE TEAVA!

          Ce se intampla cu tevile cand sunt supuse la diferente mari de temperatura? EXACT! SE CONTRACTA SI SE DILATA!
          Omul are intercalata in instalatie de incalzire din teava de otel o teava de cupru! Cand vine apa rece pe instalatie, TEVILE SE CONTRACTA SI FORTEAZA UNDE E MAI SLABA LEGATURA, IN LIPITURA !
          Omul trebuie sa puna un compensator de dilatatie sau sa faca o lira de dilatatie si problema nu ii va mai aparea! Daca nu va lua masuri sa contracareze dilatatiile si contractiile din coloana aia, va chema instalatori de doi bani care-i vor refece lipitura ( BINE) iar si iar pana la adanci batraneti! Daca face o lipitura tare (brazare) ii va ceda in alt punct mai slab (probabil teava insasi)
          Ultima editare de emanu; 02.mai.2017, 21:42.

          Comentariu

          • radduu
            Incepator
            • 02.mai.2017
            • 3

            #6
            Răspuns la: Probleme lipitura teava cupru

            Multumesc, nu stiam de acest compensator de dilatatie , si se pare nici instalatorii de pana acum.

            Comentariu

            • emanu
              Membru marcant
              • 06.oct.2008
              • 504

              #7
              Răspuns la: Probleme lipitura teava cupru

              pune urmatorul instalator pe care-l chemi sa-ti faca o lira de dilatatie din 4 coturi de PPR si doi adaptori cu filet scurtand teava de cupru proportional cu ansamblul asta si dilatatiile si contractiile coloanelor se vor descarca in flexibilitatea ppr-ului si nu in elemente fixe si rigine!
              Asta e varianta eficace cel mai ieftina pt tine

              Comentariu

              Procesare...