Problema apa, foraj la mica adancime

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Notka
    Incepator
    • 25.mai.2018
    • 2

    Problema apa, foraj la mica adancime

    Salut,
    Imi bat capul de ceva vreme cu forajul din gradina.
    Am un foraj standard la mica adancime, facut acum 14 ani. Supapa de sens nu mai functioneaza corect, apa se scurge din cilindrul fantanii dupa vreo 10 minute. Cand vreau sa pompez apa, bag apa dintr-o sticla in cilindru pana il umplu si apoi pompez la mana fara probleme. Nu pot scoate supapa (am incercat cu o scula) dar banuiesc ca e intepenita.

    Marea problema e ca de vreo luna, nu mai trage pompa de apa din a doua teava (cea ingusta), desi culmea, aceasta este tot timpul plina pana in varf cu apa. Dupa ce o amorsez, trage o vreme cu foarte multe rateuri de aer apoi gata, nu mai curge.
    Nu inteleg. Daca supapa de sens e pusa inaintea ramificatiei, cum de nu se scurge si apa din teava ingusta? Exista variante de foraje cu doua supape, una pe teava groasa si una pe cea ingusta? Sau o fi pusa supapa deasupra ramificatiei?
    Pompa functioneaza perfect. Am incercat-o pe alt foraj si merge foarte bine, deci nu e pompa.
    Nu trage aer pe la nicio imbinare. Am verificat lucrul asta de minim 10 ori, am pus banda peste imbinari etc.
    A mai patit cineva asa ceva?
    Vedeti poza atasata.Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_6042.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	166,0 KB 
ID:	642592
Procesare...