Sisteme de tratare a apei

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi

  • RaduCA
    a răspuns
    Postat în original de marius_aquamag
    [...] Se pare ca te crezi MC.
    PowerMC chiar este MC.

    Lasă un comentariu:


  • marius_aquamag
    a răspuns
    Prin ce am facut eu publicitate? am dat un link care intradevar este al propriului meu site dar la fel de bine puteam sa dau alt link, si cati de pe forum nu posteaza link-uri ? este interzisa postarea acestora? nu cred ! Continutul semnaturii nu reprezinta o jingnire la adresa nimanui , este un vers dintr-o piesa "vorbe din context" semnata C.T.C. ! asa ca nu vad de ce va simtiti cu musca pe caciula. P.S. Se pare ca te crezi MC.

    Lasă un comentariu:


  • marius_aquamag
    a răspuns
    .....


    Mesaj modificat de PowerMC
    Forumul Misiunea Casa nu este platforma dvs. de publicitate gratuita, atat timp cat va conformati Regulilor Forumului totul este OK.

    Chiar si Sectiunea Bursa are propriul ei Regulament .

    In plus, va recomand sa evitati jignirile adresate membrilor forumului sau MC ce au fost postate in semnatura, macar din bun simt.

    Lasă un comentariu:


  • Shaq
    a răspuns
    de unde se poate achizitiona asa ceva?

    Lasă un comentariu:


  • marius_aquamag
    a răspuns
    "singura solutie pentru acesta estea cea cu statia de filtrare automata"

    ma refeream la calcar si am gresit scriind statia de filtrare automata in loc de statia de dedurizare.
    Deci: pentru eliminarea calcarului (Ca+Mg) se foloseste statia de dedurizare iar pentru eliminarea hidrogenului sulfurat, fierului si manganului statia de filtrare automata cu pyrolox

    Lasă un comentariu:


  • Shaq
    a răspuns
    dar pentru bateriile mai sofisticate se merita asa ceva de montat?

    Lasă un comentariu:


  • marius_aquamag
    a răspuns
    "sunt pe piata niste filtre magnetice cu intrare si iesire de 1/2 sunt eficiente sau apa de ploaie?"
    filtrele magnetice sunt pentru a nu se depune calcarul pe schimbatorul termic al centralei (asa se zice, personal il consider un vax ) nu are nici o treaba cu hidrogenul sulfurat , singura solutie pentru acesta estea cea cu statia de filtrare automata

    Lasă un comentariu:


  • Shaq
    a răspuns
    asta cam asa e... sunt pe piata niste filtre magnetice cu intrare si iesire de 1/2 sunt eficiente sau apa de ploaie?

    Lasă un comentariu:


  • marius_aquamag
    a răspuns
    merita deoarece se umple baia cu miros de oua clocite/gaze de fosa cand faci dus , iar daca te speli pe dinti mai bine o faci cu apa plata pt ca mirosul iti da o stare aiurea si iti trec prin minte numai lucruri scarboase dandu-ti o stare de greata/disconfort

    Lasă un comentariu:


  • Shaq
    a răspuns
    ma gandeam ca sunt niste costuri destul de ridicate, dar una peste alta merita

    Lasă un comentariu:


  • marius_aquamag
    a răspuns
    costul statiei automate de filtrare depinde de debitul necesar ex. pt un debit de 1mc/h costul unei statii este de 2500 ron , stratul granular de pyrolox rezista peste 10 ani , nu implica alte costuri de intretinere decat costul de achizitie.

    Lasă un comentariu:


  • Shaq
    a răspuns
    ce implica vis-a-vis de costuri filtrele specificate?

    Lasă un comentariu:


  • marius_aquamag
    a răspuns
    in acest caz carbunele activat este frectie la picior de lemn , deoarece inlatura pentru un timp foarte scurt apoi se incarca si numai este eficient.

    Lasă un comentariu:


  • Shaq
    a răspuns
    su un filtru cu carbune activ e eficient la miros si gust

    Lasă un comentariu:


  • marius_aquamag
    a răspuns
    daca apa miroase a sulf (miroase a oua clocite) aceasta contine hidrogen sulfurat , pentru inlaturarea acestuia trebuia montat un filtru automat cu mediu filtrant Pyrolox care deferizeaza demanganizeaza si inlatura hidrogenul sulfurat. PM daca aveti nevoie de ajutor in alegerea echipamentului.

    Lasă un comentariu:

Procesare...