Sistemele de alimentare cu apa

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • nicu78
    Living Legend
    • 25.mar.2010
    • 1196

    #91
    Răspuns la: Sistemele de alimentare cu apa

    Am gasit niste poze mai clare....
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • Mircea_G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12230

      #92
      Răspuns la: Sistemele de alimentare cu apa

      In ce m-am bagat .... acum am vazut ca schema este a domnului Radu , asa ca ma astept la represalii .
      In consecinta n-am mai modificat mare lucru , doar am eliminat filtrele din camin , urmind ca filtrele sa fie montate pe iesire spre casa sau la intrare in casa .
      Sa vedem ce spune domnul Radu .
      Daca acum ceva timp eram adeptul schemelor complicate , acum prefer simplitatea...
      Fișiere Atașate
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • nicu78
        Living Legend
        • 25.mar.2010
        • 1196

        #93
        Răspuns la: Sistemele de alimentare cu apa

        HA....HA....HA....stai linistit MIRCEA G ....RADUCU e prietenul meu ...sintem vecini...chiar nu stiam cai schema lui ....in noiembrie cind trag o fuga pi acasa o sa trec pe la el....bine ca miai spus,...tot el imi pune si centrala in primavara ....asa ca nu se supara ...e baiet ..de baiet...cum se spune pi la noi...ha..ha ..ha..

        Comentariu

        • mirceaknap
          Living Legend
          • 05.mar.2011
          • 1409

          #94
          Răspuns la: Sistemele de alimentare cu apa

          Iata alta schema simpla luata de pe un site:http://instalatoruldeiasi.wordpress....-submersibila/
          Sper ca domnul RADUCU nu este proprietarul sitului caci atunci vom avea probleme.
          Fișiere Atașate
          Ultima editare de mirceaknap; 30.sep.2012, 21:22.

          Comentariu

          • nicu78
            Living Legend
            • 25.mar.2010
            • 1196

            #95
            Răspuns la: Sistemele de alimentare cu apa

            Ba da ...este chiar proprietarul sitelui , dar stai linistit ca nu se supara ...el este un om care ii place sa ajute oameniii cind au astfel de probleme...lam citit pi RADUCU....dar problema este ca am vazut vreo 3 scheme acolo si nu stiu carei cea mai buna ...oricum stau linistit de acuma ...si o sa il intreb chiar pe el...

            Comentariu

            • RaduCA
              Living Legend
              • 09.oct.2005
              • 6453

              #96
              Răspuns la: Sistemele de alimentare cu apa

              Postat în original de Mircea G
              [...] In tot cazul schema este destul de stufoasa, se poate simplifica.
              Schema simplificată "la maxim" arată precum în ataşamentul de mai jos.

              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	instalatoruldeiasi.ro - schema sistem hidrofor cu pompa submersibila - minimal.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	90,9 KB 
ID:	605126

              Conform schemei de mai sus, sistemul poate funcţiona, dar NU VĂ RECOMAND o astfel de abordare a problemei (decît în caz de avarie şi doar pentru un timp cît mai scurt).



              P.S.
              Postat în original de nicu78
              Ba da ...este chiar proprietarul sitelui [...]
              Nu sînt eu proprietarul site-ului, ci WordPress-ul. Eu sînt doar proprietarul pozelor şi textelor de acolo.
              Ultima editare de RaduCA; 30.sep.2012, 21:46.
              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

              Comentariu

              • nicu78
                Living Legend
                • 25.mar.2010
                • 1196

                #97
                Răspuns la: Sistemele de alimentare cu apa

                AAAAAAAAAAAAAAAA acum am inteles.....scuze.....eu team vazut in poze la dedeman si de aceea am crezut ca esti proprietarul sitului....

                Comentariu

                • RaduCA
                  Living Legend
                  • 09.oct.2005
                  • 6453

                  #98
                  Răspuns la: Sistemele de alimentare cu apa

                  Postat în original de nicu78
                  [...] eu te-am vazut in poze la dedeman [...]
                  ...
                  De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                  În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                  Comentariu

                  • nicu78
                    Living Legend
                    • 25.mar.2010
                    • 1196

                    #99
                    Răspuns la: Sistemele de alimentare cu apa

                    ha...ha...ha..ha..ha... hai ca o sa vorbim in particular ...nu vreau sa facem offftopic ...vezi ca o sa iti trimit semnale acolo....

                    Comentariu

                    • bogus75ro
                      Incepator
                      • 24.sep.2012
                      • 8

                      Răspuns la: Sistemele de alimentare cu apa

                      ceea ce nu intaleg eu este ce comanda pompa din fantana? adica cand cupleaza si cand decupleaza aceasta pompa si de ce?
                      Pompa pe care o voi folosi este cea pe care o am si acum adica o pompa Tricomserv PS 41,
                      am uitat sa mentionez numarul de locuri de utilizare a apei, 4 chiuvete, 2 cazi, 3 wc, 1 furtun de gradina, casa are etaj deci apa din camera tehnica va trebuii sa urce la cca 3-4m, ma intereseaza sa am o presiunea normala comparabila cu cea din retelele de apa urbane
                      intrebasem daca pompa din fantana duce toata instalatia deoarece asa cum spuneam fantana se afla la vreo 100m de casa plus cei 14m ai fantanii plus inca 4m pt consumatorii de la etaj

                      Comentariu

                      • mirceaknap
                        Living Legend
                        • 05.mar.2011
                        • 1409

                        Răspuns la: Sistemele de alimentare cu apa

                        Pompa pare sa fie buna.
                        Comanda este facuta de presostat.
                        Consultati schitele propuse.

                        Comentariu

                        • bogus75ro
                          Incepator
                          • 24.sep.2012
                          • 8

                          Răspuns la: Sistemele de alimentare cu apa

                          Pana la urma am cumparat totul nou, o pompa Wasserkonig WK2400-100 putere 1200W si o inaltime de refulare de 100m, asta am combinat-o cu un vas de expansiune de 80l dotat cu presostat si am pus o supapa de sens in capatul pompei, cum vi se pare ? ceva sugestii, imbunatatiri?

                          Comentariu

                          • Consultant sanitare
                            Moderator
                            • 16.oct.2006
                            • 1551

                            Răspuns la: Sistemele de alimentare cu apa

                            Ar trebui sa ne spuneti dvs. impresii despre functionarea sistemului. Sunteti multumit?

                            Comentariu

                            • mpatachia
                              Incepator
                              • 19.mai.2010
                              • 84

                              Răspuns la: Sistemele de alimentare cu apa

                              Buna ziua,

                              as avea si eu va rog nevoie de putin ajutor. Locuim de ceva vreme la casa unde avem urmatoarea solutie de alimentare cu apa:
                              - put sapat la 58 metri
                              - pompa submersibila debit cca 40 l/min, situata undeva la cca 15 m adancime.
                              - vas de expansiunde de 80 l
                              - set trei cartuse filtrante(grosier plastic, fin bumbac si carbune activ).
                              Toate acestea sunt intr-un camin la o distanta de cca 12-13 m fata de robinetul principal de alimentare din casa(de unde opresc toata apa in caz de...).
                              De acolo sunt alimentate 2 bai si bucataria.
                              Si acum cateva constatari:
                              - la apa rece presiunea la robineti pare ok, momentan se conoaste cand incepe pompa sa traga apa, presiune la robinet creste poate cu 1/4.
                              - la una din bai, la chiuveta presiunea la apa rece este destul de mica, mentionez ca din aceiasi teava pleaca ramificatia catre dus care are presiunea ok, e posibil sa fie ceva la baterie?
                              - la apa calda, setata temp in centrala la cca 41 grade pentru a nu o mai combina cu rece, presiunea este destul de mica, la dus e destul de neplacut.
                              - mentionez ca cel putin o data pe luna curat si sitele de la baterii unde se mai aduna ceva nisip chiar daca sunt filtrele puse.
                              Intrebarea mea este:
                              Ce combinatie intre presiunea vasului de expansiune, presiunea din centrala care momentan este pe la 1.1 bar si temperatura apei calde din centrala pot face pt a avea apa calda la dus fara diferente majore de presiune?Ce riscuri sunt daca maresc presiunea in vasul de expansiune?
                              Multumesc.

                              Comentariu

                              • mpatachia
                                Incepator
                                • 19.mai.2010
                                • 84

                                Răspuns la: Sistemele de alimentare cu apa

                                Buna ziua,
                                sa inteleg ca acest topic "e pe linie moarta"??

                                Comentariu

                                Procesare...