Sistemele de alimentare cu apa

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • marius_lmd
    Membru Marcant
    • 19.mar.2009
    • 440

    #16
    sa inteleg ca te intereseaza doar alimentartea cu apa rece a cladirii, apoi urmand cea de apa calda dupa ce este gata casa (la rosu)
    pt alimentarea generala a casei poti pune o teava polietilena (PEID) de 32 mm cea neagra cu dungi albastre , de preferat pn 10,
    dar cel mai bine pentru asta cheama instalatorul care va face si instalatia interioara, va fi mult mai usor pentru amandoi, va trage si scurgerile inainte, fara a mai fi nevoie sa spargi ulterior
    spor la treaba
    o parere in plus nu strica niciodata,

    Comentariu

    • adyapo
      Incepator
      • 30.ian.2010
      • 25

      #17
      revin cu mai multe detalii:
      Casa este construita, am tras deja scurgerile prin fundatie si in aceasta perioada se lucreaza la tencuiala. Lipit de fundatia casei am facut un beci mic (5-6mp) in care am intentia sa montez hidroforul, iar deasupre beciului se afla camera tehnica sau camera in care am sa pun centrala. De la hidrofor trebuie sa duc apa atat la centrala cat si la consumatorii casnici. M-ar interesa ce tipuri de conducte as putea folosi pentru apa potabila si implicit apa calda. Pentru caldura am sa folosesc cuprul.

      Multumesc de raspuns.

      Cu stima.
      a gresi e omeneste, a persista in greseala e....

      Comentariu

      • emanu
        Membru marcant
        • 06.oct.2008
        • 504

        #18
        Postat în original de adyapo
        . M-ar interesa ce tipuri de conducte as putea folosi pentru apa potabila si implicit apa calda. Pentru caldura am sa folosesc cuprul.
        .
        orice are avize in acest sens, PVC, polietilena, PoliPropilena, de joasa, de inalta densitate, PexAl, cupru, etc

        Deci ai o gama mare , la alegere, daca vrei poti folosi si cate 1metru din fiecare! Glumesc, dar si intrebarea ta e mai mult retorica

        Comentariu

        • marius_lmd
          Membru Marcant
          • 19.mar.2009
          • 440

          #19
          puteti merge pe ppr, dar nu luati ce este foarte ieftin, ca este si foarte prost si sa nu aveti probleme, o lata solutie ar fi cupru
          o parere in plus nu strica niciodata,

          Comentariu

          • adyapo
            Incepator
            • 30.ian.2010
            • 25

            #20
            pai nu tot aici se spune ca teva din CUPRU ar avea o oarecare reactie cu apa (ar "cocli") si deci nu e cea mai buna alegere pentru apa potabila???
            a gresi e omeneste, a persista in greseala e....

            Comentariu

            • tanasie
              Living Legend
              • 15.oct.2008
              • 2501

              #21
              Postat în original de adyapo
              pai nu tot aici se spune ca teva din CUPRU ar avea o oarecare reactie cu apa (ar "cocli") si deci nu e cea mai buna alegere pentru apa potabila???
              Cupru carbon free - pentru instalatiile de apa potabila.
              Cu respect.

              Comentariu

              • adyapo
                Incepator
                • 30.ian.2010
                • 25

                #22
                Poti te rog sa imi spui pe unde se gaseste in comert acest tip de conducta de cupru pentru apa potabila si daca are si alta denumire pt ca unii vanzatori nu prea stiu ce vand... Si cum se imbina, la cald cu cositor sau cu presa?

                Stima
                a gresi e omeneste, a persista in greseala e....

                Comentariu

                • andreutzu
                  Incepator
                  • 10.nov.2009
                  • 92

                  #23
                  Am si eu o rugaminte, caut de ceva timp o firma care face puturi de apa, cam la 20-25m mi-ar trebui. Cei cu care am vb tot m-au amanat ba ca nu pot acuma, ba ca ma suna ei , etc., poate stiti pe cineva serios si profesionist sa-mi recomandati. Locatia ar fi undeva in judetul Bacau. Multumesc.

                  Comentariu

                  • tanasie
                    Living Legend
                    • 15.oct.2008
                    • 2501

                    #24
                    O idee foraje-puturi-apa.ro/ro/bacau.html
                    Cu respect.

                    Comentariu

                    • andrei_radu
                      Membru
                      • 24.mai.2008
                      • 242

                      #25
                      Postat în original de adyapo
                      Poti te rog sa imi spui pe unde se gaseste in comert acest tip de conducta de cupru pentru apa potabila si daca are si alta denumire pt ca unii vanzatori nu prea stiu ce vand... Si cum se imbina, la cald cu cositor sau cu presa?

                      Stima
                      Teava de cupru care este pentru apa potabila are pe ea stantata norma europeana "EN1057". De asemenea sunt pentru apa potabila toate tevile de cupru ce au scris pe ele "CuDHP", "Carbon Free". De asemenea, aceste tevi, la o privire a lor pe interior se observa ca au o pelicula de culoare roz.
                      Oricare teava pe care nu sunt inscrise cele de mai sus nu este pt apa potabila, cu toate ca multi vanzatori spun ca este...ori iti dau lectii cum ca...cuprul e cupru...e bun oricare ar fi...io stiu...ca sunt meserias! V-as da si unele firme dar...sa nu zica lumea ca fac reclama.

                      Comentariu

                      • ovidiu1973
                        Membru
                        • 09.apr.2010
                        • 135

                        #26
                        Ce fel de teava (material) este recomandat de a se folosi in exterior pentru alimentarea cu apa rece ?

                        Teava va fi ingropata intr-o sapa si iarna va fi golita.

                        Comentariu

                        • Mircea_G
                          Living Legend
                          • 14.ian.2007
                          • 12086

                          #27
                          Postat în original de ovidiu1973
                          Ce fel de teava (material) este recomandat de a se folosi in exterior pentru alimentarea cu apa rece ?

                          Teava va fi ingropata intr-o sapa si iarna va fi golita.
                          Teava PEHD (polietilena)
                          Fișiere Atașate
                          Instalatii verificari-revizii gaze

                          Comentariu

                          • Consultant sanitare
                            Moderator
                            • 16.oct.2006
                            • 1554

                            #28
                            Postat în original de ovidiu1973
                            Ce fel de teava (material) este recomandat de a se folosi in exterior pentru alimentarea cu apa rece ?

                            Teava va fi ingropata intr-o sapa si iarna va fi golita.
                            Cea mai indicata solutie va fost oferita de Mircea.

                            De ce sa o ingropati in sapa? Nu se poate ingropa sub adancime ade inghet?

                            Comentariu

                            • ovidiu1973
                              Membru
                              • 09.apr.2010
                              • 135

                              #29
                              Multumesc pentru raspunsuri.

                              Nu pot sa o ingrop in pamant pentru trebuie sa refac un garaj vechi si trebuie sa traversez garajul. Voi turna o sapa peste placa de la garaj si o voi ingopa in sapa.

                              Comentariu

                              • emp
                                Membru Marcant
                                • 29.mai.2009
                                • 543

                                #30
                                Postat în original de tanasie
                                O idee foraje-puturi-apa.ro/ro/bacau.html
                                link-ul nu este operational .... as fi interesat de un foraj pentru apa la mica sau medie adancime in judetul Salaj

                                Comentariu

                                Procesare...