Sistemele de alimentare cu apa

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • jigaranu
    Incepator
    • 31.mar.2013
    • 51

    Răspuns la: Sistemele de alimentare cu apa

    Buna ziua, sper ca problema mea sa se incadreze in tema acestui topic.
    Vreau sa imi montez o baterie de filtre pe coloana de intrare in apartament si vreau sa va intreb daca se poate realiza fara o plita PPR(adica daca exista solutii mecanice pentru inlocuirea lipiturilor la cald) si ce materiale imi trebuie. Am sunat cativa meseriasi gasiti pe net insa unii nu vor sa se deplaseze pentru o lucrare asa marunta, iar altii cer niste sume destul de mari, dupa parerea mea.
    Atasez si o schita(sper sa se inteleaga ceea ce vreau sa fac) pentru mai multe detalii.
    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Filtru_1.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	80,1 KB 
ID:	619870

    Multumesc si astept raspunsul vostru.

    Comentariu

    • Consultant sanitare
      Moderator
      • 16.oct.2006
      • 1553

      Răspuns la: Sistemele de alimentare cu apa

      Fara o sudare nu puteti lucra pe PPR, cel putin la racordul pe teava, intre acesta si iesirea din contor putand merge pe fitinguri cu infiletare si alt gen de teava de apa.
      Filtrele de apa ce rol au, doar retinere impuritati mecanice?
      Daca au si alt rol, poate nu este cazul sa fie montate pe racordul principal, ci doar pe zona mai mica de consum.
      Ultima editare de Consultant sanitare; 25.mai.2015, 08:29.

      Comentariu

      • ppcrst
        Incepator
        • 25.iul.2014
        • 73

        Răspuns la: Sistemele de alimentare cu apa

        Scuze pt intarziere. Problema a fost rezolvata, prin schimbarea presostatului electronic cu unul electromecanic. Sistemul funtioneaza bine.

        Acum vreau sa-l modific, asa ca poate cineva ma poate ajuta cu o informatie. Ma intereseaza sa inlocuiesc pompa submersibila din sistemul hidorofor cu una submersibila solara. Stie cineva de unde pot cumpara asa ceva ? Este obligatoriu sa functioneze la presiuni de la 1.5bar pana la 4.8bar. Multumesc.

        Comentariu

        • Consultant sanitare
          Moderator
          • 16.oct.2006
          • 1553

          Răspuns la: Sistemele de alimentare cu apa

          Un exemplu http://www.lpelectric.ro/ro/products.../pumps_ro.html

          Comentariu

          • coby
            Living Legend
            • 21.feb.2012
            • 6865

            Răspuns la: Sistemele de alimentare cu apa

            INSTALATIE HIDROFOR CU REZERVOR TAMPON

            Este corect realizata instalatia din videoclip ? https://www.youtube.com/watch?v=_gKtrbcRmTw
            Am observat ca pompa nu are presostat mecanic .
            Si din nimicuri poti face ceva bun .

            Comentariu

            • Dosarele x
              Membru Marcant
              • 22.iul.2012
              • 552

              Răspuns la: Sistemele de alimentare cu apa

              Postat în original de coby
              INSTALATIE HIDROFOR CU REZERVOR TAMPON

              Este corect realizata instalatia din videoclip ? https://www.youtube.com/watch?v=_gKtrbcRmTw
              Am observat ca pompa nu are presostat mecanic .
              Ba da, are, este in stanga manometrului, numai ca filmarea este proasta, totusi se vede umbra carcasei presostatului.
              Vizionati filmul iarasi si fiti foarte atent cand arata pompa.
              Tot ce spuneti si faceti se trece la DOSAR

              Comentariu

              • coby
                Living Legend
                • 21.feb.2012
                • 6865

                Răspuns la: Răspuns la: Sistemele de alimentare cu apa

                Postat în original de Dosarele x
                Ba da, are, este in stanga manometrului, numai ca filmarea este proasta, totusi se vede umbra carcasei presostatului.
                Vizionati filmul iarasi si fiti foarte atent cand arata pompa.
                L-am ginit , multumesc !
                Si din nimicuri poti face ceva bun .

                Comentariu

                • claut07
                  Incepator
                  • 08.mar.2007
                  • 1

                  Răspuns la: Sistemele de alimentare cu apa

                  Buna ziua!
                  Am o dilema: pot lega un presostat electronic avand conexiunea de 1" atat la intrare cat si la iesire pe un furtun de 3/4, folosind bineinteles reductiile de rigoare, fara a avea efecte negative asupra pompei sau asupra presostatului? Intreb deoarece am deja pompa (este exact ca asta http://www.okazii.ro/scule-gradinari...5&ibid=listing[168389632] ), furtunul si presostatul (greseala mea ca nu m-am uitat cand l-am achizionat la marimea conexiunilor pt apa).

                  Comentariu

                  • gabiz
                    Membru
                    • 23.aug.2013
                    • 136

                    Răspuns la: Răspuns la: Sistemele de alimentare cu apa

                    Buna ziua,
                    Pentru imbracarea unor tevi exterioare din PVC aflate pe soclu casei, din intamplare,pot aplica
                    PLACOCEM sau PLACA BASIC 2600*1250*12MM avand vata minerala pe interior.V-am dat doua exemple avand in vedere ca prima varianta este si f scumpa,
                    dupa care peste pot aplica tencuiala decorativa mozaicata CT 77?sau ro alta alternativaClick pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	_DSC1888[1].jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	406,6 KB 
ID:	623704Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	_DSC1887[1].jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	448,3 KB 
ID:	623705

                    Comentariu

                    • tdr.
                      Incepator
                      • 27.mai.2010
                      • 70

                      Răspuns la: Sistemele de alimentare cu apa

                      Am nevoie de un alt vas de expansiune pentru pompa submersibila. Ce imi recomandati sa aleg intre ferroli VEF150, hidrotank TD150, elbi ERCE150 si aquasystem VAV150 ?
                      Multumesc anticipat pt raspunsuri.
                      Ultima editare de tdr.; 27.oct.2015, 10:50.

                      Comentariu

                      • gabiz
                        Membru
                        • 23.aug.2013
                        • 136

                        Răspuns la: Răspuns la: Sistemele de alimentare cu apa

                        Postat în original de gabiz
                        Buna ziua,
                        Pentru imbracarea unor tevi exterioare din PVC aflate pe soclu casei, din intamplare,pot aplica
                        PLACOCEM sau PLACA BASIC 2600*1250*12MM avand vata minerala pe interior.V-am dat doua exemple avand in vedere ca prima varianta este si f scumpa,
                        dupa care peste pot aplica tencuiala decorativa mozaicata CT 77?sau ro alta alternativa[ATTACH=CONFIG]91636[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]91637[/ATTACH]
                        Buna seara,
                        Va rog dati-mi un raspuns cu privire la problema de mai sus.
                        Multumesc!

                        Comentariu

                        • Consultant sanitare
                          Moderator
                          • 16.oct.2006
                          • 1553

                          Răspuns la: Răspuns la: Sistemele de alimentare cu apa

                          Postat în original de gabiz
                          Buna seara,
                          Va rog dati-mi un raspuns cu privire la problema de mai sus.
                          Multumesc!
                          Nu puteti aplica termoizolatie peste zona respectiva? O astfel de varianta de pozare a traseului de canalizare este de evitat, atat pentru siguranta tevilor de scurgere cat si pentru complicatiilor la finisarea casei.

                          Comentariu

                          • luciannick
                            Incepator
                            • 28.mar.2011
                            • 29

                            Răspuns la: Sistemele de alimentare cu apa

                            Salut, vrea sau imi schimb hidroforul cu o pompa submersibila. in ultimi ani am avut o gramada de probleme cu hidrofoarele si m-am saturat. Ma intereseaza o pompa submersibila pentru adancimea de 50m si ridicare de la suprafata 10m. Ce mai trebuie sa cumpar pe langa furtun,cablu alimentare ?. Ma gandeam chiar si la un rezervor de colectare apa cu presostat. Si cel mai important ar fi ce trebuie instalat ca sa imi dau seama daca pompa merge in gol ( ma gandesc aici la lipsa apa , defectiune pompa etc).

                            Multumesc,

                            Comentariu

                            • Temelye
                              Living Legend
                              • 23.apr.2014
                              • 1382

                              Răspuns la: Sistemele de alimentare cu apa

                              Pai find submersibila nu poate ramine fara apa. In paralel cu alimentarea cu energie electrica a pompei poti pune un bec de putere mica care se aprinde atunci cind pompa functioneaza,asta in ideea sa nu mearga pompa continuu in caz de problema, becu aprins mult timp ma gindesc ca bate la ochi. Ca si rezervor de acumulare cu perna de aer naturala poti folosi cu succes un butoi de inox de la bere.
                              Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                              Comentariu

                              • luciannick
                                Incepator
                                • 28.mar.2011
                                • 29

                                Răspuns la: Sistemele de alimentare cu apa

                                Poate ramane si fara apa daca putul sau fantana nu face fata la consumul meu '' poate . nu am avut probleme pana acum''. Cu becul nu este o idee buna pentru ca putul este mai departe de casa. Asta mai lipseste sa trac fir sa vad becul.

                                Comentariu

                                Procesare...