Alimentare cu apa de la o fantana

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • tzile
    Incepator
    • 29.sep.2006
    • 47

    Alimentare cu apa de la o fantana

    ce sistem de alimentare cu apa de la o fantana ar fi mai buna (ieftina, practica) pentru o casa (chiuveta bucatarie, dus, cada, wc, bideu, chiuveta baie). multumesc anticipat
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6878

    #2
    Re: alimentare cu apa de la o fantana

    Postat în original de tzile
    ce sistem de alimentare cu apa de la o fantana ar fi mai buna (ieftina, practica) pentru o casa (chiuveta bucatarie, dus, cada, wc, bideu, chiuveta baie). multumesc anticipat
    Precizati va rog :
    -Casa este cu un singur etaj ?
    -Cati oameni locuiesc in casa ?
    -Adincimea la care este luciul apei in fantana ?
    -Adincimea fantani ?
    Cu stima.

    Comentariu

    • tzile
      Incepator
      • 29.sep.2006
      • 47

      #3
      parter si mansarda. 4 persoane, luciul apei in fantana este la 5 metri, adancimea este de 7 metri. am auzit ca nu este obligat sa pun hidrofor este un alt sistem de pompa care o instalezi in in baie sub chiuveta. eu nu prea stiu ce este cum arata ce poate face aceasta pompa fiind in strainatate nu stiu mai nimic ce se vinde in tara chiar si in meseria mea nu ma pricep in limba romana multumesc de ajutor

      Comentariu

      • Consultant sanitare
        Moderator
        • 16.oct.2006
        • 1551

        #4
        Va asigur ca pe piata romaneasca se gasesc suficiente materiale pentru a putea realiza un sistem de alimentare cu apa corespunzator.

        Avand in vedere distanta la care va aflati fata de tara, va recomand sa apelati la o firma specializata.

        Solutii sunt iar sistemul dvs. trebuie sa fie compus din mai multe segmente distincte:
        -partea de pompare din put
        -transportul apei in incinta locuintei
        -statie tampon de stocare si pompare
        -reteaua interioara de apa.

        Nu cred ca trebuie sa cautati o solutie ieftina. Sa nu uitam ca alimentarea cu apa poate avea efecte negative asupra sanatatii.

        Comentariu

        • tzile
          Incepator
          • 29.sep.2006
          • 47

          #5
          multumesc

          Comentariu

          • KATALIN
            Membru Marcant
            • 25.ian.2006
            • 401

            #6
            SINCER cred ca un sistem mai practic si eficient decat un hidrofor care daca este de mica adancime,cum este cazul dvs.nu prea se afla in prezent pe piata
            cred ca hidroforul in sine plus accesorii nu depaseste suma de 600 RON
            pompa oricat de silentioasa ar fi in casa va avea"rezonanta"nu cred ca este confortabil
            KATA

            Comentariu

            • tzile
              Incepator
              • 29.sep.2006
              • 47

              #7
              da, intradevar aveti dreptate. eu nu m-am fost gandit la zgomotul care poate sa il faca o pompa. multumesc de de sfat d-l KATALIN

              Comentariu

              • Consultant sanitare
                Moderator
                • 16.oct.2006
                • 1551

                #8
                In functie de fiecare tip al locuintei la care trebuie asigurata alimentarea cu apa se aleg diverse solutii.

                Asa cum s-a mentionat deja cea mai la indemana este alegerea unei instalatii de pompare cu rezervor de apa (hidrofor).

                In afara de aceasta aveti nevoie sa realizati legatura intre sursa de apa si unitatea de pompare. In acest sens, recomandarea mea este sa aveti in vedere utilizarea unui material care sa nu modifice calitatea apei si sa prezinte sigurata in exploatare cat si o durata de viata ridicata.
                Pentru aceasta va propun utilizarea tevii de polietilena care se gasesc la diverse diametre.

                Comentariu

                • Seni
                  Living Legend
                  • 05.mar.2006
                  • 3526

                  #9
                  o problema destul de importanta este si izolarea instalatiei impotriva inghetului...

                  Comentariu

                  • Consultant sanitare
                    Moderator
                    • 16.oct.2006
                    • 1551

                    #10
                    Postat în original de seni
                    o problema destul de importanta este si izolarea instalatiei impotriva inghetului...
                    Retele de alimentare cu apa trebuie sa fie amplasate respectand anumite cerinte pentru a asigura atat potabilitatea apei cat si siguranta in explotare a retelei.

                    Pentru protejarea la inghet a conductelor, oricare ar fi materialul din care se executa acestea, amplasarea trebuie sa se faca la o adancime corespunzatoare - sub adancimea de inghet din zona respectiva.

                    Comentariu

                    • dido280
                      Incepator
                      • 20.oct.2006
                      • 1

                      #11
                      Postat în original de Consultant
                      Va asigur ca pe piata romaneasca se gasesc suficiente materiale pentru a putea realiza un sistem de alimentare cu apa corespunzator.

                      Avand in vedere distanta la care va aflati fata de tara, va recomand sa apelati la o firma specializata.

                      Solutii sunt iar sistemul dvs. trebuie sa fie compus din mai multe segmente distincte:
                      -partea de pompare din put
                      -transportul apei in incinta locuintei
                      -statie tampon de stocare si pompare
                      -reteaua interioara de apa.

                      Nu cred ca trebuie sa cautati o solutie ieftina. Sa nu uitam ca alimentarea cu apa poate avea efecte negative asupra sanatatii.
                      Apropos de firma specializata - cam la ce costuri s-ar ridica pentru aplicarea sistemului? Aveti o carte de vizita despre o firma care face acest lucru si ati fost multumit de ea?
                      Multumesc

                      Comentariu

                      Procesare...