Realizare put pentru apa potabila

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • smeagle
    Membru marcant
    • 15.ian.2013
    • 502

    #76
    Răspuns la: constructie put , care ar fi cea mai buna alegere ?

    a si alta intrebare titi zic ca e mai bine pe tuburi de beton (si eu ma gndesc la fel) dar daca e la 2-a panza va fi teava sigur , ce avantaje-dezavantaje sunt intre teava si tuburi de beton si la teava vorbim direct de cea albastra ...

    Comentariu

    • spik1
      Living Legend
      • 20.apr.2012
      • 2271

      #77
      Răspuns la: constructie put , care ar fi cea mai buna alegere ?

      Cred ca nici nu se mai fabrica tuburi de beton, polietilena este la putere acum !
      Eu am vrut sa adancesc putul de la 14 m undeva la 80 m si meseriasul a spus ca tot un drac este ! In Ilfov nu gasesti apa buna decat de la 120 m in jos !

      Comentariu

      • smeagle
        Membru marcant
        • 15.ian.2013
        • 502

        #78
        Răspuns la: constructie put , care ar fi cea mai buna alegere ?

        la noi in zona sunt care fabrica tuburi de beton si sunt puturi acolo de zeci de ani din tuburi de beton si nu au nicio problema , dar tu la 14 m i-ai facut vreo analiza sau teste cu betisoarele de test , adica pe mine ma intereseaza cel putin nitratii si duritatea apei , oricum ma uitam acum si la filtre ...

        Comentariu

        • spik1
          Living Legend
          • 20.apr.2012
          • 2271

          #79
          Răspuns la: constructie put , care ar fi cea mai buna alegere ?

          Este dura ca betonul si chimica ca...petrolul !
          Acum nu fac decat sa ud gradina si... masina !
          Daca te tine buzunarul si ai incredere in cei care iti iau banii pentru analiza apei, poti face teste de la puturi diferite ca adancime din vecini.

          Comentariu

          • smeagle
            Membru marcant
            • 15.ian.2013
            • 502

            #80
            Răspuns la: Realizare put pentru apa potabila

            la mine trece conducta de apa prin fata mea (am si vazut-o cand am bagat curent) si statia de pompare este la 50 de m de mine deci am si presiune si apa curata tot plus ca apa aia e buna puturile sunt la mare adancime sapate si e si tratat apa , acuma nu stiu in ce conditii ma leaga ei daca nu am receptia cladirii facuta adica procesul verbal , dar ma voi duce la primarie si voi intreba zilele astea ...

            Comentariu

            • spik1
              Living Legend
              • 20.apr.2012
              • 2271

              #81
              Răspuns la: Realizare put pentru apa potabila

              In Pantelimon avem si noi apa "stradala", dar e vai mama ei ! In sfarsit, sa fie OK din punct de vedere chimic, ca biologic mai o fierbi....si scapi de ...mormoloci ! Oricum fiind scoasa de la mare adancime nu este dura si o poti folosi fara a afecta boilerul, centrala, robinetii, masina de spalat, etc. In schimb daca o folosesti la gradina....iti rupe buzunarul !

              Comentariu

              • smeagle
                Membru marcant
                • 15.ian.2013
                • 502

                #82
                Răspuns la: Realizare put pentru apa potabila

                pai mie imi trebuie acum atat la gradina cat si la constructie ca momentan vin cu un cub de 1 tona de apa si duba e blocata toata ziua cat se goleste ala neavand posibilitatea sa il dau jos .... si o voi folosi si la gradina normal pentru inceput o pot baga si pe instalatie o perioada eventual cu filtre ceva in functie de cateva teste de duritate , ph , nitriti dar trebuie sa vad concret daca ma vor lega la conducta sau nu , pentru ca daca e nu atunci trebuie sa ma duc macar la a2a panza si ceva filtre ca asta e ....

                Comentariu

                • Consultant sanitare
                  Moderator
                  • 16.oct.2006
                  • 1554

                  #83
                  Răspuns la: Realizare put pentru apa potabila

                  Indiscutabil se va face putul cel putin la a doua panza. Este foarte importanta sa discutati cu vecinii si sa vedeti ce solutii au ales, ce calitate au la apa si apoi vedeti ce si cum. Nu se poate discuta de o solutie de filtrare sau de calitatea apei atat timp cat nu aveti o analiza a apei respective.
                  Apele subterane sunt de regula cunsocute si exista harti specifice la Directia Apelor, anumite firme cunosc zonele si se pot gasi informatii sau cel putin incerca. Altfel, ramane sa constatati la forarea putului. Va recomand putul forat pe tuburi dedicate, albastre.

                  Comentariu

                  • smeagle
                    Membru marcant
                    • 15.ian.2013
                    • 502

                    #84
                    Răspuns la: Realizare put pentru apa potabila

                    am vorbit cu un vecin care are la a2a panza si care a dus-o la la analiza si mi-a zis ca a iesit bine , usor dura dar nu mult si foarte putin fier , in rest ok .... prima panza are luciul apei la vreo 9-10 m , a 2-a panza la vreo 16-18 m , eu am la firma (care e tot in zona sa zic la vre-un km maxim fata de locatia mea), si am facut testul cu un betisor de test si mi-a iesit tot asa putin dura si putin alcalina , mi-a mai iesit carbonat parca sa zic ca scrie dar nu stoiu ce este mare (acest carbonat mi-a iesit mare si la o un izvor de la munte unde au facut vecinii analiza si le-a iesit cam cea mai buna apa) deci nu stiu exact ce este acest carbonat din apa , in rest nitrati , nitriti nu au iesit ...

                    Comentariu

                    • Consultant sanitare
                      Moderator
                      • 16.oct.2006
                      • 1554

                      #85
                      Răspuns la: Realizare put pentru apa potabila

                      Realizati putin pe a doua panza de apa apoi, daca va fi cazul, adaugati partea de filtrare daca apa din put iese din valorile parametrilor ce o fac potabila.

                      Comentariu

                      • mx81
                        Membru Marcant
                        • 21.ian.2006
                        • 322

                        #86
                        Răspuns la: Realizare put pentru apa potabila

                        In general apa din foraje este nepotabila . Ar trebui sa ne obisnuim cu ideea . Functie de utilizare se face filtrarea . Filtrarea se face in trepte si dupa fiecare treapta se scoate apa pentru aplicatia potrivita .
                        Ex:1. Se filtreaza mecanic >> apa buna pentru udat .
                        2. Apoi dedurizare >>apa buna de spalat rufe , wc .
                        3. Potabilizare (aici apa dedurizata si cu corectarea duritatii la min 5G intra in alte filtre carbune activ , urmat de lampa UV sau sistem de clorinare ) se poate obtine apa de baut* si pentru bucatarie si dus (Atentie ! apa de dus si pentru bucatarie trebuie sa fie potabila ).
                        Apa potabilizata poate in anumite cazuri a nu fie buna de baut nici acum , daca are continut de nitriti , nitrati etc. depasit . In acest caz apa pentru baut /gatit se cumpara / aprovizioneaza din alta sursa . Corectarea acestor deficiente nu poate fi facut de particulari sau costul este foarte mare, ineficient .

                        Comentariu

                        • VYS
                          Living Legend
                          • 19.aug.2005
                          • 12977

                          #87
                          Răspuns la: Realizare put pentru apa potabila

                          1. De acord
                          2. Dedurizare daca este cazul, depinde cat este duritatea apei in putul respectiv. Asta depinde de la zona la zona, de adancimea de la care este adusa apa etc.
                          3. Asta cu minim 5 grade e principiala

                          Practic, stabilirea necesarului de tratament apa reise dupa ce facem analiza apei. Asadar, executie put, proba apa pastrata la rece pana la analize, analiza apei si obtinere buletin analiza apa. Ulterior, discutam despre ce este nevoie pentru a curata apa de ceea ce nu trebuie.
                          VYS Blog DIY

                          Comentariu

                          • Raluca Anka
                            Incepator
                            • 18.mar.2017
                            • 3

                            #88
                            Răspuns la: Realizare put pentru apa potabila

                            Imi poate spune si mie cineva cat m-ar costa aproximativ forarea unui put de medie adancime (50m) in Bucuresti, cu tevi PVC , hidrofor, pompa. Nu intentionam neaparat sa bem acea apa, dar sa o folosim ca apa menajera si la udat gradina. Exista firme speciaizate care fac estimari ale costurilor. ? Din cate am citit aici, nu se stie cand incepi sa forezi, unde te vei opri pentru ca apa sa fie buna. Mie imi da impresia ca ma arunc intr-o aventura plina de peripetii si necunoscut

                            Comentariu

                            • fanero
                              Living Legend
                              • 02.aug.2008
                              • 2107

                              #89
                              Postat în original de Raluca Anka
                              cat m-ar costa aproximativ forarea unui put de medie adancime (50m)
                              Pe mine (locatia Rasuceni Giurgiu) m-a costat 50 metri x 150 lei/metru = 7.500 lei forajul (cu teava de 140 mm de la VALROM) si 1.500 lei sistemul hidrofor cu pompa submersibila.
                              Adaugati la acestea cheltuielile pentru constructia caminului pentru hidrofor.
                              Ultima editare de Consultant sanitare; 20.mar.2017, 14:17.

                              Comentariu

                              • Consultant sanitare
                                Moderator
                                • 16.oct.2006
                                • 1554

                                #90
                                Răspuns la: Realizare put pentru apa potabila

                                Acesta este unpret de referinta, 150lei /metrul de foraj, cu toate cele necesare incluse tevi, filtre, margaritar etc. Dupa ce faceti putul va trebui sistemul de pompare cu tevile aferente, vas hidrofor etc.,camin daca este cazul.
                                Timpul de executie depinde de utilajul folosit, cel mai rapid se realizeaza in 2-3 zile la aceasta adancime.

                                Comentariu

                                Procesare...