Realizare put pentru apa potabila

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ivan_turbinca
    Membru marcant
    • 25.feb.2009
    • 494

    #61
    e la biza? sau?!



    Ex: "Eu nu cred in chestia asta cu ingrasamintele mai putine dupa CAP-uri. Si acum se folosesc amar de azotati si pesticide in cantitati chiar mai mari decat atunci. Si pe masura ce se folosesc mai multe, creste si numarul si rezistenta daunatorilor. In plus de asta, studiile arata ca abia la a 4 a panza freatica, apa se poate numi – apa fara nitriti. Nu mai spun ca in ultimii 30 de ani a crescut foarte mult poluarea atmosferica, e aerul plin de mizerii, hidrocarburi, gudron, etc. Nu mai e apa de ploaie sfanta de pe vremea bunicilor.
    De ce crezi ca au murit atat de multi copii mici care au primit ceai si hrana gatita cu apa din put? Din cauza intoxicatiilor grave cu nitriti. Scorurile sunt alarmante. Au fost undeva pe la Dunare niste situatii cumplite cu apa, in timpul inundatiilor…din cauza mizeriilor care au ajuns in panza freatica. Nu stiu daca vom putea avea vreodata incredere sa bam apa din primele 3 panze…prin urmare, eu va felicit pentru ca beti apa imbuteliata! Si eu fac la fel, si as face la fel chiar daca as sta la tara si as avea put in curte."



    15 postări - 6 autori - Ultima postare: 29 Sept 2007
    Apa de mare adancime este foarte buna de baut. Pentru acvariu in schimb de obicei este cam demineralizata, de aceea am recomandat cumpararea ..."

    18 Iun 2007 ... In viziunea sa, calitatea apei este data de adancimea la care se ... cu cat panza freatica este la o adancime mai mare, apa este mai buna, ...



    "doar cateva exemple din ce am gasit la prima cautare.nu am gasit tabelul despre care am vb mai susu dar era de la o firma specilizta pe asa ceva si 2 la mana e la mintea cocosului ca de ce este mai adanc putul apa este mai buna de baut spalat baie etc.pt ca pamntul actioneaza ca un filtru imens,cu cat mai mare filtrul cu atat mai bine

    Comentariu

    • triumph
      Membru
      • 08.iul.2007
      • 162

      #62
      s au oprit la 33m si oglinda apei este la 10m, imi puteti spune ce pompa sa folosesc pt udat in gradina,gazon ?

      Comentariu

      • triumph
        Membru
        • 08.iul.2007
        • 162

        #63
        si mi au pus filtre screen pe o lungime de 25 m,e ok?

        Comentariu

        • fane boloboc
          Incepator
          • 06.aug.2009
          • 88

          #64
          Apa de mare adancime, garantie a potabilitatii?

          M-am mai uitat pe forum si n-am reusit sa inteleg: daca forezi un put la o adancime mare, sa zicem 60-80 metri si putul este construit cum trebuie, e o garantie ca vei extrage apa curata, potabila, filtrata natural de straturile de pamant?

          conteaza presupun si daca esti "in deal" sau "in vale"; ma gandesc ca apa la care ajungi forand "in deal" poate fi contaminata de straturile de apa mai de la suprafata din vale. corect?

          Comentariu

          • ics
            Membru Marcant
            • 16.sep.2009
            • 624

            #65
            garantie nu dau decat cei care fac buletinul de analize al apei
            tocmai era un mesaj al cuiva care sapase in jurul bucurestiului la 60-80 m si apa nu era potabila

            dar daca pui polobocu cum curge apa? spre deal sau spre vale?
            ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

            Comentariu

            • Mircea_G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12085

              #66
              Postat în original de ics

              dar daca pui polobocu cum curge apa? spre deal sau spre vale?
              ...uneori si " la deal " ...chestie de fizica !
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              • fane boloboc
                Incepator
                • 06.aug.2009
                • 88

                #67
                Postat în original de ics
                dar daca pui polobocu cum curge apa? spre deal sau spre vale?
                daca pun polobocu s-ar putea sa nu constat urmatorul fapt, de care dvs. sigur ati fost constient cand ati scris: straturile de apa care sunt de profunzime pentru zona cu altitudine mai ridicata pot fi aceleasi cu cele de suprafata din zona cu altitudine mai scazuta; cel putin dupa logica mea; aceasta inseamna ca bacteriile pot circula in tot izvorul de apa si "la deal" chiar daca apa curge dinspre in aval si nu in amonte.

                Comentariu

                • ics
                  Membru Marcant
                  • 16.sep.2009
                  • 624

                  #68
                  pai daca stiti raspunsul de ce mai intrebati?

                  teoretic orice e posibil de aia ziceam ca buletinul de analize spune cel mai sigur cum e apa
                  ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

                  Comentariu

                  • Thorp
                    Incepator
                    • 17.oct.2009
                    • 84

                    #69
                    Depinde unde locuiti. In Bucuresti, un put sapat la 65 m adancime s-a dovedit a fi inutilizabil. Nu e vorba nici macar de potabilitate, apa facea niste spume bizare...deci 'mare adancime' inseamna peste 100 m.

                    Comentariu

                    • jhonyy
                      Membru
                      • 04.ian.2007
                      • 262

                      #70
                      In Cornetu un put la 90m a avut apa mult mai proasta decit cel de la 9m. . Vecinul are la 50m si apa e sulfuroasa. Eu am la 7m si apa nu e potabila. Chestie de noroc.

                      Comentariu

                      • emanu
                        Membru marcant
                        • 06.oct.2008
                        • 504

                        #71
                        Postat în original de jhonyy
                        In Cornetu un put la 90m a avut apa mult mai proasta decit cel de la 9m. . Vecinul are la 50m si apa e sulfuroasa. Eu am la 7m si apa nu e potabila. Chestie de noroc.

                        nu e de noroc



                        o judecata de bun simt spune ca in zona Cornetu apa nu e potabila nici in stratul de 7 m, nici, 50, nici 90

                        o vizita la Apele Romane sa vezi daca s-au facut forari si expertize din acea zona si daca e identificat vreun strat cu apa potabila

                        Comentariu

                        • costinell_mc
                          Membru Marcant
                          • 30.iul.2011
                          • 347

                          #72
                          Forare fintina Craiova

                          Cunoaste cineva o persoana de incredere in Craiova pentru forarea unei fintini?
                          Am forat una acum citeva saptamini dar nu se limpezeste.
                          Primul strat este la 19/22m iar al doilea este la 42/45m
                          Cred ca problema este ca s-au captat ambele straturi si a fost forata la mica distanta (4m) de vechea fintina care avea probleme cu nisipul

                          Intre timp pina rezolv cu un nou foraj as vrea sa o curat si pe cea veche (tuburi de 60cm forata manual, adincime 19m), in caz ca stiti pe cineva...

                          Multumesc

                          Comentariu

                          • Consultant sanitare
                            Moderator
                            • 16.oct.2006
                            • 1554

                            #73
                            Răspuns la: Forare fintina Craiova

                            Nu este deloc in regula sa fie legate cele doua strate de apa. La ce adancime aveti apa acum?

                            Comentariu

                            • costinell_mc
                              Membru Marcant
                              • 30.iul.2011
                              • 347

                              #74
                              Răspuns la: Forare fintina Craiova

                              am facut o alta fintina forata. a izolat primul strat de apa si a pus filtru numai la celelalte 2

                              Comentariu

                              • smeagle
                                Membru marcant
                                • 15.ian.2013
                                • 502

                                #75
                                Forare put

                                pentru ca acum se lucreaza la gard si probabil in 2 saptamani va fi cam gata , intre timp ma gandesc din ce in ce mai serios sa forez si putul .... va fi apa pe care o vom folosi la tot pentru si in jurul casei , acum aud pareri din toate partile si sunt impartite ... situatia sta in felul urmator , locatia este in Ciorogirla , Ilfov unde prima panza de apa incepe pe la 8-9 m astfel puturile au cam 10-12 m , a 2-a panza este la 18-20 , putul fiind forat la 22-23 m , deja la a3-a panza care cred ca este pe la 40 m apa este foarte dura oamenii care au astfel de puturi au depuneri pe chiuvete de exemplu de la calcar ... ramane in consecinta panza 1 si 2 , cele mai bune preturi au fost de 100 ron/ml indiferent ca e pe teava de plastic albastra , portocalie sau tuburi de beton de 30 cm diametru (care se pot folosi numai pentru prima panza, pentru adnacime mai mare se va folosi numai teava) , majoritatea au la prima panza si spun ca au baut apa aia toata viata lor si nu au nimic , altii spun ca neaparat la a-2a ca e mai bine etc ... fose in zona mea nu sunt , a fost insa teren agricol si ma gandesc la nitriti-nitrati-azot ... ca si pret evident este la dublu sapand la a2-a panza ...ca si debit acolo nu a secat niciodata si cand au fost ploi abundente nu s-a tulburat sau cel putin nu stiu eu .... eu ma gndeam sa iau testere de ph , duritate , nitriti si sa incerc din cele 2 panze si daca sunt diferente foarte mici sa fac la prima si gata , voi cum a-ti facut sau a-ti face ?

                                Comentariu

                                Procesare...