Realizare put pentru apa potabila

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • depe
    Incepator
    • 13.iul.2006
    • 10

    Realizare put pentru apa potabila

    Sunt in situatia de a sapa putul pentru viitoarea casa .De la vecini am inteles ca ei au sapat maxim 7-8m . Acum intrebari :
    1Ce diametru trebuie sa aiba putul .Exista vreo legatura inte acesta si caracteristicile pompei ?
    2.Din ce se face mai bine:tuburi pvc sau beton?
    3. Pompa se aseaza pe fundul putului sau se "atarna "?
    4 . Ce fel de furtun se foloseste de la pompa la hidrofor ? Pentru a-l duce la hidrofor (distanta aprox 10m in casa )trebuie sa sap un sant si sa sparg tubul putului sau se poate face la nivelul solului?

    Casa nu este mare:2 bai , o bucaatrie , 3 persoane

    Multumesc pentru sfaturi
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6886

    #2
    Saparea unui put de alimentare se executa de catre firme specializate care la darea in folosinta garanteaza parametri optimi de exploatare a forajului (debit, nivel hidrostatic, nivel hidrodinamic, denivelare, adancimea de montare a pompei).

    Adincimea putului de apa depinde de nivelul la care se afla apa, si care asigura prin montarea unei pompe cu debit X tot timpul cantitatea de apa.

    Sorbul de aspirare se monteaza pe tevi rigide (metal sau plastic).

    Conductele din exterior se monteaza sub nivelul pamintului la o adincime 70-80 cm pentru a preveni inghetarea apei din conducte.
    Cu stima.

    Comentariu

    • Consultant sanitare
      Moderator
      • 16.oct.2006
      • 1553

      #3
      Aveti posibilitatea de a opta pentru un sistem de tevi din PVC pentru realizarea putului. Aceste tevi din PVC rigid asigura un sistem net superior din punct de vedere calitativ, al usurintei in montaj cat si din punct de vedere financiar.

      Pentru pozarea facila si in conditii de siguranta in exploatare a sistemului, traseul de transport al apei de la put pana in locuinta, se executa astfel incat ultimul tub al putului va fi montat la o cota inferioara nivelului solului. Pe acest ultim tronson se monteaza un camin de vizitare in interiorul caruia avem amplasata teava de apa.
      Intreagul traseu de la put si pana in locuinta se poate executa din teava de polietilena, utilizand fitinguri specifice de compresiune.
      Pentru partea de pompare se pot utiliza atat pompe submersibile – introduse in spatiul de apa din put cat si pompe centrifugale.
      Va recomand utilizarea produselor Valrom, care va pune la dispozitie un sistem complet de realizare a alimentarii cu apa.

      Atentie la calitatea apei din put, va recomand sa efectuati analize pentru stabilirea calitatii apei.

      Exista solutii de stocare, filtrare si purificare a apei in vederea asigurarii unei calitati corespunzatoare pentru consumul dvs.

      Comentariu

      • depe
        Incepator
        • 13.iul.2006
        • 10

        #4
        Postat în original de Consultant
        Aveti posibilitatea de a opta pentru un sistem de tevi din PVC pentru realizarea putului. Aceste tevi din PVC rigid asigura un sistem net superior din punct de vedere calitativ, al usurintei in montaj cat si din punct de vedere fianciar.

        .
        Cum este acest sistem de tevi ? Au o anumita dimensiune sau denumire?

        Multumesc foarte mult pentru ajutor

        Comentariu

        • Consultant sanitare
          Moderator
          • 16.oct.2006
          • 1553

          #5
          Denumirea exacta este: Tubulatura pentru puturi de apa.

          Imbinarea intre tronsoane se face extrem de usor, giecare piesa fiind filetata la capete.

          Gama dimensionala este extrem de bogata, diametrul exterior situandu-se in domeniul 114 - 330 mm iar lungimile de livrare de 1, 2, 2.5, 3 si 5 m.

          Sistemul mai cuprinse si o serie de accesorii cum ar fi : capete de coloana, dop capac superior, tronson filtru PVC cu fante).

          In functie de locatia dvs. puteti contact un reprezentant Valrom pentru a va fi prezentat in mod direct sistemul.

          Comentariu

          • CristianBesliu
            Incepator
            • 26.nov.2006
            • 47

            #6
            Em sunt pe cale sa fac o asemenea alimentare dar am pus putul in beci si hidroforul tot acolo. daca stiam ca Valrom are solutia completa nu mai alergam peste tot pentru ....
            Am tot auzit povesti despre timpul de functionare al unui hidrofor.
            Stie cineva cite ore/minute poate merge un hidrofor in continuu fara ii afectezi timpul de viata ?

            Comentariu

            • geny
              Membru
              • 30.ian.2007
              • 149

              #7
              Postat în original de CristianBesliu
              Em sunt pe cale sa fac o asemenea alimentare dar am pus putul in beci si hidroforul tot acolo. daca stiam ca Valrom are solutia completa nu mai alergam peste tot pentru ....
              Am tot auzit povesti despre timpul de functionare al unui hidrofor.
              Stie cineva cite ore/minute poate merge un hidrofor in continuu fara ii afectezi timpul de viata ?
              In general se precizeaza cat timp poate functiona pompa fara sa fie alimentata cu apa ( functionare uscata), insa nu este indicat ca pompa sa functioneze fara apa deoarece se uzeaza rapid. Apa tranzitata de pompa serveste atat la ungerea elementelor in miscare ale pompei ( labirinti) cat si la racirea acesteia. . Acest aspect este precizat de producatorul pompei in instructiunile de folosire.

              Comentariu

              • Azeem
                Incepator
                • 14.feb.2007
                • 3

                #8
                Piscina publica

                Buna ziua.
                Vreau sa fac o piscina publica, dar in zona in care o pot construi nu am conducta de apa.De fapt trece dar este subdimensionata si mi-au spus ca nu ma pot racorda la acea conducta.
                Ce posibilitati am?Este vorba de o piscina publica de marime 500 m2, cu adancime de pana 2 metri...deci, multa apa...
                Ca sa aduc conducta, investita este mult prea mare.
                Hidroforul, nu face fata...
                Imi puteti da o alta solutie?
                Si nici canalizare nu este.
                Toti imi spun de fosa septica, dar cum ziceam si mai sus, e vorba de foarte multa apa.Ce sa fac cu acea fosa?
                Astept cu nerabdare raspunsurile dumneavostra.
                Va multumesc

                Comentariu

                • Consultant sanitare
                  Moderator
                  • 16.oct.2006
                  • 1553

                  #9
                  Fosa septica este o solutie pentru evacuarea si tratarea apelor uzate menajere provenite din canalizarea unei cladiri, locuinte etc. acolo unde nu este posibila racordarea la sistemul de canalizare al localitatii sau acesta nu exista.

                  In cazul in care nu va puteti racorda la reteaua existenta de apa nu aveti decat sa identificati alta sursa de apa. Aceasta depinde de specificul zonei pe care il cunoasteti mai bine sau exista specializati in acest domeniu in zona dvs.

                  O solutie ar fi utilizarea unor puturi de apa, pe care sa le forati si in acest fel aveti sursa dvs. - aceasta depinde de caracteristicile zonei.

                  Comentariu

                  • Azeem
                    Incepator
                    • 14.feb.2007
                    • 3

                    #10
                    Postat în original de Consultant
                    Fosa septica este o solutie pentru evacuarea si tratarea apelor uzate menajere provenite din canalizarea unei cladiri, locuinte etc. acolo unde nu este posibila racordarea la sistemul de canalizare al localitatii sau acesta nu exista.
                    Va multumesc mult pentru promptitudinea de care ati dat dovada.
                    Acuma, ce nelamurire am...
                    Mi-au mai spus diferite pers. de fosa septica, dar, ma gandesc totusi ca sunt tone de apa, care trebuiesc schimbate la un interval nu foarte mare de timp.
                    Daca aveti cunostinte, v-as ruga foarte mult sa-mi explicati cat de putin, cam cum sta treaba cu fosa septica.
                    Din cate am inteles, nu retine toata apa....ca o parte din ea s-ar infiltra in pamant...Am uitat sa mentionez, ca langa piscina va fi o pensiune, si sali de sport (dusuri - alta apa).
                    Ma gandesc ca mi-ar trebui o fosa septica enorma.Nu sunt initiat in domeniu, si nu-mi permit sa fac calcule.De aia intreb in stanga si in dreapta, oamenii avizati sa raspunde la aceste intrebari.
                    Va multumesc inca o data pentru atentia acordata si sper sa ma puteti lamuri cat de cat.Toata stima

                    Comentariu

                    • Consultant sanitare
                      Moderator
                      • 16.oct.2006
                      • 1553

                      #11
                      Consider ca aveti nevoie de mai mult decat un raspuns, la cele solicitate in mesajul dvs.

                      Ceea ce doriti sa realizati sau poate ati si realizat o parte din ele, necesita elaborarea unui proiect dedicat pentru partea de epurare a apelor uzate.

                      Presupun ca nu aveti posibilitatea racordarii la o retea de canalizare centralizata.

                      O statie de epurare ape uzate menajere va asigura curatarea acestor ape astfel incat sa poata fi deversate in emisari naturali sau infiltrate in sol.
                      In mod efectiv, in interiorul statiei are loc un proces de fermentare aeroba cu injectie de aer, recircularea namolului activat urmata de decantare.
                      Apa epurata va fi deversata din statie iar in interiorul acesteia va ramane sedimentat namolul care se evacueaza, la un interval mare de timp (1-3 ani), prin vidanjare.

                      Fiecare statie de epurare poate procesa un anumit debit de ape uzate, existand mai multe tipodimensiuni, functie de debit pentru care au fost proiectate.
                      Exemplificand, Valrom Industrie produce si livreaza statii de epurare care pot deservi:
                      * 3-4 locuitori permanenti si care poate procesa un debit de 600 litri/zi;
                      *10-16 locuitori permanenti si care poate procesa un debit de 1500-2500litri/zi, modelul aquaclean Z16 ;
                      * si alte statii de capacitate mai mare

                      Comentariu

                      • Azeem
                        Incepator
                        • 14.feb.2007
                        • 3

                        #12
                        Va multumesc pentru raspuns.
                        Am gasit site-ul acestei firme si o sa ma uit peste ofertele si produsele acesteia.
                        Deocamdata nu mai am intrebari, insa sunt sigur ca o sa apelez cat de curand la dvs.
                        Foarte buna ideea infiintarii acestui forum.Toata stima

                        Comentariu

                        • Cloe
                          Incepator
                          • 27.feb.2007
                          • 2

                          #13
                          As vrea sa stiu daca in urma declorinarii pot evacua apa din piscina (150 m3) intr-un lac din apropiere? Am inteles ca declorinarea se poate face cu sulfit de sodiu sau de la sine, in 2 saptamani, daca in acest interval nu mai introduc clor in piscina.

                          In zona nu exista canalizare iar statiile de epurare pe care le-am gasit nu pot procesa un debit suficient de mare. Spre exemplu, daca o statie trateaza 10m3/zi ar trebui sa astept 2 saptamani sa se goleasca piscina si nu mi se pare rezonabil plus ca in acest timp trebuie adaugat si debitul rezultat in urma consumului menajer.

                          Producatorii de piscine nu m-au lamurit cu nimic, nu stiu nimic, sunt foarte capabili.

                          Inafara de NTPA001 imi puteti recomanda alte normative?

                          Am auzit pe cineva ca are piscina fara golire si vidanja scoate apa direct din piscina, odata pe an. Cum vi se pare?

                          Va multumesc si astept cu disperare un raspuns.

                          Comentariu

                          • Consultant sanitare
                            Moderator
                            • 16.oct.2006
                            • 1553

                            #14
                            Incerc sa va raspund punctual la cateva din problemele mentionate.

                            In primul rand, societatea care va executa piscina o sa livreze si echipamentele necesare exploatarii in conditii de siguranta.

                            Exista numeroase echipamente plecanmd de la curatarea piscinei de impuritati, filtrarea apei, tratarea apei etc., evacuarea apei din piscina facandu-se la intervale mai mari de timp.

                            In toata aceasta perioada de functionare apa se va recircula (un anumit debit) si filtra/trata corespunzator.

                            Evacuarea apelor se poate face in mediul matural, in concordanta cu prevederile normativului NTPA 001.
                            In nici o situatie nu se va evacua apa utilizata la piscina intr-un sistem de tratare a apelor uzate (biologic). De ce? Pentru ca apa din piscina nu contine substante organice care sa intretina bacteriile din statia de tratare. Introducerea apei din piscina in statia de tratare va realiza spalarea acesteia si implicit scoaterea acesteia din fucntiune.

                            Nu cred ca este cazul sa apelati la o vidanja iar golirea doar in perioada rece anului este o situatie utilizata frecvent, tocmai prin utilizarea echipamentelor mentionate la inceputul mesajului.
                            Dozare agentului de dezinfectare se va face in cantitatile strict necesare.

                            Comentariu

                            • Cloe
                              Incepator
                              • 27.feb.2007
                              • 2

                              #15
                              Va multumesc mult pentru raspunsuri, sunt foarte binevenite.

                              Comentariu

                              Procesare...