Dedurizarea apei dintr-o sursa tip fantana

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • otehf
    Membru
    • 20.mar.2007
    • 190

    #31
    Pentru o duritate a apei de 14 grade pot folosi un filtru normal cu cartus?

    Comentariu

    • ambra0
      Membru
      • 18.mar.2007
      • 297

      #32
      Filtrul nu dedurifica apa.

      Comentariu

      • otehf
        Membru
        • 20.mar.2007
        • 190

        #33
        ma referea la filtru cu cartus cu polifosfati

        Comentariu

        • ambra0
          Membru
          • 18.mar.2007
          • 297

          #34
          Postat în original de otehf
          ma referea la filtru cu cartus cu polifosfati
          Nici polifosfatii nu dedurizeaza apa, ci aduc ionii de calciu intr-o stare in care nu se depun pe tevi. Apa nu poate fi utilizata la baut, pentru ca polifosfatul e toxic organismului.

          Comentariu

          • Arha
            Membru
            • 24.iul.2007
            • 259

            #35
            La put am o apa foarte dura. Toate paharele au pete albe pe ele, sapunul nu face clabuc (un chin sa faci dus), un mic dezastru. Nu este potabila si nici nu intentionez s-o fac potabila.

            Fiind o casa de wekeend nu spal rufe. Nu exista canalizare !!!

            Ideia mea este sa instalez un statie de dedurizare pentru apa care o folosesc in casa.

            Sa zicem ca pun acest model

            termoplus.ro/Fise%20tehnice/EAU-M.pdf

            varianta cea mai mica adica EAU 8 M. Sau orice alt model similar de la oricare alta firma, am dat doar un exemplu.



            Problema mea este evacuarea apei reziduale din aceste statii. Nicaieri nu am gasit scris cat apa reziduala rezulta pe ora din acest proces. Si o solutie pentru aceasta apa reziduala salina.

            In cazul meu hidroforul este la 15m de fosa septica. Si nici nu as vrea sa bag apa salina in fosa. (care de fapt nu este o fosa, este doar o groapa cu peretii betonati, dar asta este alta discutie ). Nici nu cred ca pot duce o teava pana la fosa.

            Unde as putea evacua aceasta apa (si cata apa), avand in vedere ca hidroforul este in mijlocul garadinii, la 2 m adancime si in jur am gazon, pomi si flori ? iar statia de dedurizare as vrea s-o montez in put cu hidroforul.

            Comentariu

            • ambra0
              Membru
              • 18.mar.2007
              • 297

              #36
              Postat în original de Arha

              Problema mea este evacuarea apei reziduale din aceste statii. Nicaieri nu am gasit scris cat apa reziduala rezulta pe ora din acest proces. Si o solutie pentru aceasta apa reziduala salina.
              Pai in primul rand, cantitatea de sare utilizata este mica. La mine 30kg de sare pastile ajunge pentru o jumatate de an, la un consum de 200 litri apa dedurizata /zi .
              Cantitatea de solutie rezultata dupa spalarea rasinii este de ordinul litrilor si se face odata la 2..4 mc de apa dedurizata produsa. Adica, cand se produce cantitatea de apa dedurizata prevazuta (in functie de marimea dispozitivului) aparatul trece intr-o functie de spalare, care dureaza o jumatate de ora, si apa salina se evacueaza la canal printr-o teava subtire. In aceasta perioada, aparatul nu mai livreaza apa dedurizata, de aia se programeaza sa aiba loc noaptea.
              Nu are cred nici un impact asupra mediului.

              Comentariu

              • ambra0
                Membru
                • 18.mar.2007
                • 297

                #37
                Aici se vede furtunasul din plastic transparent prin care se evacueaza saramura odata la cateva zile.
                Fișiere Atașate

                Comentariu

                • Arha
                  Membru
                  • 24.iul.2007
                  • 259

                  #38
                  Uau... vesti bune !!! Acum m-am linistit !

                  Probabil ca as putea folosi o galeata de 10/20 l pe care s-o golesc in fiecare dimineata !

                  Multumesc pentru precizari.

                  Comentariu

                  • ambra0
                    Membru
                    • 18.mar.2007
                    • 297

                    #39
                    Postat în original de Arha
                    .......... pe care s-o golesc in fiecare dimineata !
                    nu a-ti retinut... Spalarea se face dupa consumarea unei cantitati de 2...5...6 mc de apa (in functie de marimea aparatului). La un consum de 200...300litri/zi (nu cred ca veti folosii mai multa apa tinand cont ca nu aveti canalizare) spalarea se face la o saptamana odata.

                    Comentariu

                    • Arha
                      Membru
                      • 24.iul.2007
                      • 259

                      #40
                      Am reusit sa fac testul la apa.

                      57 GH duritate

                      Inca n-am reusit sa iau dedurizator.
                      Fișiere Atașate

                      Comentariu

                      • ambra0
                        Membru
                        • 18.mar.2007
                        • 297

                        #41
                        Vad ca aveti o problema mare pt folosirea apei la baut .... FOARTE MULT AZOTAT !!! 892 mg/l fata de max admis 50 mg/l

                        Comentariu

                        • Arha
                          Membru
                          • 24.iul.2007
                          • 259

                          #42
                          Postat în original de ambra0
                          Vad ca aveti o problema mare pt folosirea apei la baut .... FOARTE MULT AZOTAT !!! 892 mg/l fata de max admis 50 mg/l

                          Din fericire nu intentionez sa o fac potabila. Nimeni din zona nu bea din fantani.

                          Vreau doar sa scap de calcar.

                          Comentariu

                          • Arha
                            Membru
                            • 24.iul.2007
                            • 259

                            #43
                            Am cumparat dedurizatorul, cel mai ieftin de pe piata. In ca nu l-am montat.

                            picasaweb.google.com/gavrilapaul/CasaDeLaTara#5339852209282680050

                            picasaweb.google.com/gavrilapaul/CasaDeLaTara#5339852312982606706

                            picasaweb.google.com/gavrilapaul/CasaDeLaTara#5339852369967830002

                            Comentariu

                            • Arha
                              Membru
                              • 24.iul.2007
                              • 259

                              #44
                              Am montat dedurizatorul:

                              picasaweb.google.ro/gavrilapaul/CasaDeLaTara#5342013081588168290

                              De la 58 grade germane duritate am ajuns la 0 grade.
                              Aparatul este la limita maxima cu cele 58 de grade, la aceasta duritate este setat sa faca o spalare la 1 mc de apa. Apa sarata o elimin in fosa, n-am mai montat aparatul in caminul hidroforului.

                              Cea mai multa apa consum la apa de la WC. O sa vad daca pot face circuit separat pentru WC pentru a nu mai folosi apa dedurizata cand trag apa.

                              Comentariu

                              • draku
                                Membru Marcant
                                • 12.mar.2007
                                • 342

                                #45
                                cata apa se consuma la o spalare ?
                                cineva de la o firma zicea ca se folosesc cam 10 litri de apa/ 1 kg de rasina (substanta activa din aparat)

                                Comentariu

                                Procesare...