Dedurizarea apei dintr-o sursa tip fantana

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • dvlascu
    Incepator
    • 03.mai.2008
    • 41

    #46
    CUM POT FI SIGUR DE FAPTUL CA O APA dintr-un put abia sapat este sau nu potabila....fara analize

    Comentariu

    • ghimpe--
      Membru Marcant
      • 22.iun.2008
      • 401

      #47
      Ii oferi soacrei un pahar cu apa si astepti

      Serios acum: apa este cel mai important element al sustinerii vietii, merita banii/efortul pentru o analiza
      It's nice to be important, but it's more important to be nice!

      Comentariu

      • fane boloboc
        Incepator
        • 06.aug.2009
        • 88

        #48
        dedurizare, filtrare, sau mai ce?

        Buna ziua,

        Am citit cam tot dar recunosc ca nu mai inteleg nimic... Ma poate ajuta cineva cu raspunsuri la intrebarile de mai jos? Apreciez orice raspuns documentat.

        1. Dupa instalarea unei statii de dedurizare in casa, se poate pastra o oarecare duritate a apei? M-ar enerva sa imi alunece mainile ca dupa clor.

        2. Se poate deduriza apa si altfel decat prin montarea unei astfel de statii?

        3. Daca vreau sa pastrez apa de baut, inteleg ca trebuie izolat circuitul care duce la bucatarie, daca in restul casei se transmite apa dedurizata, corect?

        4. Exista filtre care permit eliminarea substantelor toxice si microorganismelor din apa de fantana dar care permit pastrarea mineralelor?

        Mentionez ca locuiesc la casa si apa este din put si trece prin centrala termica.

        Multumesc anticipat!

        Comentariu

        • Arha
          Membru
          • 24.iul.2007
          • 260

          #49
          Am sa rapund numai acolo unde am ajuns la o concluzie clara


          2. Singura solutie de dedurizare a apei este un dedurizator. Nu cred in magneti sau bobine electrice, cel putin de la un anumit nivel de duritate a apei.

          3/4. Problema transformarii apei de put in apa potabila ar trebui sa o tratati separat (separat de dedurizare), exista filtre (de fapt un ansamblu de filtre) care va pot face apa potabila. Se poate sa fie mai ieftin sa cumparati apa imbuteliata decat sa montati si sa intretineti o instalatie de filtrare, asta depinde de calitatea apei din put. In plus calitatea apei din put poate sa se schimbe de la an la an sau mai rau de la luna la luna.

          Indiferent de ce va hotarati sa faceti prima data trebuie sa faceti o analiza a apei din put.

          Asa arata analiza de apa la putul meu, apa nu este potabila.
          picasaweb.google.com/gavrilapaul/CasaDeLaTara#5334517446561914690

          Comentariu

          • fane boloboc
            Incepator
            • 06.aug.2009
            • 88

            #50
            Postat în original de Arha

            Indiferent de ce va hotarati sa faceti prima data trebuie sa faceti o analiza a apei din put.

            Asa arata analiza de apa la putul meu, apa nu este potabila.
            picasaweb.google.com/gavrilapaul/CasaDeLaTara#5334517446561914690
            da, sigur voi face analiza (si pe cea microbiologica). la dvs. nu arata rau rezultatele, cred ca se rezolva/s-a rezolvat usor.

            Comentariu

            • Arha
              Membru
              • 24.iul.2007
              • 260

              #51
              Postat în original de fane boloboc
              da, sigur voi face analiza (si pe cea microbiologica). la dvs. nu arata rau rezultatele, cred ca se rezolva/s-a rezolvat usor.
              Usor ? Ati vazut duritatea ? 56 de grade germane, dedurizatorul pe care l-am montat merge la limita de sus. Se face o spalare a rasinii la fiecare metru cub de apa consumat.

              Apa potabila nu mi-am propus sa fac !

              Comentariu

              • marius_aquamag
                Incepator
                • 11.oct.2009
                • 46

                #52
                " Usor ? Ati vazut duritatea ? 56 de grade germane, dedurizatorul pe care l-am montat merge la limita de sus"

                Total eronat , nu exista limita de sus , in functie de duritatea apei si volumul de rasini al statiei de dedurizare se determina volumul de apa intre regenerari, se pare ca dvs. aveti o statie cu cca. 12l de rasina , daca aveati o duritate de 10gG aceeasi statie de deurizare va furniza aprox 5 mc de apa.

                cine este interesat de asa cva ma poate contacta pe privat
                Doctorul apei tale !

                Comentariu

                • Arha
                  Membru
                  • 24.iul.2007
                  • 260

                  #53
                  Postat în original de marius_aquamag
                  " Usor ? Ati vazut duritatea ? 56 de grade germane, dedurizatorul pe care l-am montat merge la limita de sus"

                  Total eronat , nu exista limita de sus , in functie de duritatea apei si volumul de rasini al statiei de dedurizare se determina volumul de apa intre regenerari, se pare ca dvs. aveti o statie cu cca. 12l de rasina , daca aveati o duritate de 10gG aceeasi statie de deurizare va furniza aprox 5 mc de apa.

                  cine este interesat de asa cva ma poate contacta pe privat
                  Probabil ca nu exista limita de sus. Dar in instructiunile de folosire a dedurizatorului (in tabelul cu echivalenta duritate/mc ) la 60 de grade germane se termina tabelul. Dedurizatorul are 15L de rasina.

                  Comentariu

                  • marius_aquamag
                    Incepator
                    • 11.oct.2009
                    • 46

                    #54
                    se termina deoarece la duritate mai mare de 60 gG statie dvs furnizeaza o cantitate mica de apa + ca o duritate mai mare de 60gG este rar intalnita, iar daca avem o duritate mai mare se calculeaza volumul de apa furnizat ...
                    Doctorul apei tale !

                    Comentariu

                    • danalarm
                      Incepator
                      • 17.nov.2008
                      • 44

                      #55
                      Răspuns la: Dedurizarea apei dintr-o sursa tip fantana

                      Salutare,
                      Maine voi lua buletinul de analiza a apei de la Apanova, am dus la ei cele 2 bidonase cumparate de la ei la laborator pe str. Sinei.
                      Din cate am mai vorbit cu vecinii mei duritatea ar fi aproximativ 25.
                      Eu am facut un test "de acvariu" si imi arata pe gradatia lui duritate maxima!!! si la NO3 alerta maxima...
                      Am vre-o sansa sa faca apa potabila?

                      (Putul este pe Soseaua Alexandriei, Cartier Independentei. Adancimea este de 15ml)
                      Fișiere Atașate

                      Comentariu

                      • tct80
                        Incepator
                        • 21.oct.2013
                        • 17

                        #56
                        Răspuns la: Dedurizarea apei dintr-o sursa tip fantana

                        Buna ziua. Am si eu o problema. M-am mutat de o luna la casa, dar apa care o extrag din put cu hidroforul este foarte calcaroasa, cred. Peste tot am pete albe, pe robineti, baterii, chiuvete, ... Am trei intrebari: se poate folosi apa pentru gatit daca o fierb? ce riscuri exista? cum pot sa inlatur acest inconvenient? Astept raspuns si multumesc anticipat!

                        Comentariu

                        • Consultant sanitare
                          Moderator
                          • 16.oct.2006
                          • 1554

                          #57
                          Răspuns la: Dedurizarea apei dintr-o sursa tip fantana

                          Postat în original de tct80
                          M-am mutat de o luna la casa, dar apa care o extrag din put cu hidroforul este foarte calcaroasa, cred. Peste tot am pete albe, pe robineti, baterii, chiuvete, ... Am trei intrebari: se poate folosi apa pentru gatit daca o fierb? ce riscuri exista? cum pot sa inlatur acest inconvenient?
                          Este cert ca pentru instalatiile sanitare, duritatea apei este o problema. Toate acele pete duc la deteriorarea rapida a unor componente sanitare plus aspectul maiputinplacut. Din punct de vedere al sanatatii, exista pareri pro si contra, studii pro si contra, de la binecunoscutele pietre la rinichi pana la afectiuni ale altor organe vitale. Cum totul trebuie consumat cu masura, eu zic ca si duritatea trebuie limitata pentru a limita riscurile.
                          Cateva inconveniente ale duritatii excesive:
                          - la baie se poate constata o pelicula lipicioasa de sapun pe piele sau parul este imbacsit;
                          - alaturi de substantele din sapun se vor forma saruri insolubile - piatra de pe obiectele sanitare;
                          - este necesara o cantitate mai mare de detergent pentru spalarea rufelor;
                          - electrocasnicele ce utilizeaza apa sau instalatiile de incalzire vor functiona cu randamente scazute, depunerile de calcar inrautatesc conditiile de functionare si avariaza diferitele componente;
                          Inlaturarea duritatii se face utilizand statii de dedurizare sau dedurizatoare.

                          Comentariu

                          • tct80
                            Incepator
                            • 21.oct.2013
                            • 17

                            #58
                            Răspuns la: Dedurizarea apei dintr-o sursa tip fantana

                            Am facut analiza apei. Calcarul e intre 15 si 16, iar nitritii 127 (e enorm). Deci imi recomandati o statie de dedurizare? M-am interesat si am primit ceva oferte cam scumpe ce e drept. Insa daca credeti ca riscul unor defectiuni la instalatii (tevaraie, calorifere, centrala, baterii, etc) sunt iminente, prefer sa dau acuma 500 euro decat sa risc niste stricaciuni si mai scumpe. Dar daca nu e neaparat nevoie as evita o investitie nu foarte utila. Astept raspuns. Va multumesc.

                            Comentariu

                            • Consultant sanitare
                              Moderator
                              • 16.oct.2006
                              • 1554

                              #59
                              Răspuns la: Dedurizarea apei dintr-o sursa tip fantana

                              Nitritii sunt la o valoare fabuloasa. La ce folositi apa? Excludeti consumul acestei ape. Valoarea nitritilor acceptata/admisa este de 0.5 mg/L.
                              Duritatea este data atat de calciu cat si de magneziu.
                              Valoarea de 15 nu este foarte mare dar nici prea mica. Este o valoare medie. Apa lasa urme vizibiel si deranjante de calciu pe obiectele sanitare? Aveti acele pete albe?

                              Comentariu

                              • tct80
                                Incepator
                                • 21.oct.2013
                                • 17

                                #60
                                Răspuns la: Dedurizarea apei dintr-o sursa tip fantana

                                Apa o folosesc doar ca apa menajera si pentru fiert legume, una alta..., dar nu pentru consum direct. Acele pete albe sunt, le am peste tot. Foarte deranjante sunt. Din pacate, momentan puturile forate de noi individual sunt singura sursa de apa. Insa nu imi explic cum este posibil ca vecinii care au tot put forat la aceeasi adancime, la distante de 25-100 m de al meu au valori mult mai mici ale nitritilor, aproape de limita normala (vasul in care am dus mostra de apa a fost nou, sterilizat). Ma gandesc sa las totul asa. E vorba ca in 2 ani se va baga canalizare si apa de la oras, dar pana atunci... Ce ma sfatuiti? Va multumesc.

                                Comentariu

                                Procesare...