Instalatie sanitara cupru

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • paula17
    Incepator
    • 18.iul.2017
    • 1

    Instalatie sanitara cupru

    Buna ziua!
    Am mare nevoie de o lamurire in privinta executarii unei instalatii sanitare intr-o casa de la tara, zona de deal. Am o optiune pentru cupru in baie si bucatarie (tevi de apa rece si calda). Iarna, apa se incalzeste la boilerul alectric, iar vara, ar veni de la un panou solar nepresurizat. Intrebarea este legata de tipul de teava de cupru pe care ar trebui sa il achizitionez si care ar fi aliajul recomandat pentru lipire? Sudarea prin cositorire ma sperie. Am mai observat ca apa are un gust pronuntat de clor. Banuiesc ca nici lucrul asta nu-i tocmai bun la o instalatie de cupru. Multumesc.
  • Consultant sanitare
    Moderator
    • 16.oct.2006
    • 1551

    #2
    Nu se intampla nimic de la clorul din apa daca utilizati cupru pentru instalatia sanitara. Lipiturile tevilor de cupru sunt foarte rezistente daca se realizeaza corect. Odata facuta proba de presiune nu se poate intampla absolut nimic daca nu exista pericol de inghet. Daca va este teama de cupru, aveti alternative, fie PPR, fie teava PE-X (atentie nu este vorba de PEX-Al) sau chiar cupru colac dar este mai scump si mai greu de lucrat cu el.

    Comentariu

    Procesare...