Camin pentru 4 apometre de bransament

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • lifestyle
    Incepator
    • 21.nov.2008
    • 8

    Camin pentru 4 apometre de bransament

    Buna,
    Am in constructie o cladire pt mai multe familii si caut o solutie tehnica pt 4 apometre de bransament. Am nevoie de un camin pt cele 4 apometre.
    Pe piata se gasesc in general camine pt 1 apometru , stiti vreun furnizor / producator care sa produca si camine pt apometre multiple ?

    Sper sa gasesc o solutie deoarece nu vreau sa fac un camin clasic din beton armat.

    Oare as putea folosii alt tip de camin de vizitare etans / izolat in care sa montez cele 4 apometre. Daca da, aveti vreo idee / sugestie ?

    Multumesc mult !

    O zi faina !
  • tymotyman
    Membru Marcant
    • 01.nov.2009
    • 571

    #2
    Incercati aici. https://www.olx.ro/oferta/camin-de-a...u-ID8fsrW.html http://www.elfibm.ro/Camine-pentru-apometre.php sau puteti incerca prefabricate beton. http://www.progetlain.ro/camine-de-v...x-100-x-8,5-cm

    Comentariu

    • lifestyle
      Incepator
      • 21.nov.2008
      • 8

      #3
      Multumesc mult pt link-uri. Ceva in genul acela am si eu nevoie insa cele produse de firma Elfi imi par a fi din PVC si nu din polietilena.
      Imi par imai slab calitative in comparatie cu cele gasite la alti producatori (insa doar cu un singur apometru). Poate ma insel.

      Daca mai stiti si alte solutii de la producatori consacrati (calitate superioara) m-ar ajuta.

      Caminele din beton nu prea ma incanta deoarece nu sunt foarte etanse.













      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12230

        #4
        4 bransamente sau un bransament impartit in patru ?
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • lifestyle
          Incepator
          • 21.nov.2008
          • 8

          #5
          Presupun ca cei care se ocupa de bransament vor aduce 4 conducte DN 32 direct din magistrala. Nu stiu exact cum vor proceda.
          O alta varianta ar fi sa aduca o singura conducta mai groasa pana in camin iar acolo conducta groasa sa o imparta in 4 consumatori DN 32, contorizati separat. Totusi, nu stiu cat de groasa ar trebuii sa fie acea conducta. Poate e mai complicat tehnic.

          Dl Mircea, stiti vreo solutie disponibila pe piata pt vreuna dintre variante ?

          As vrea sa evit pe cat posibil realizarea unui camin din beton armat dar daca nu gasesc in comert solutii tehnice pt cazul meu, alta varianta nu am din pacate
          Ultima editare de lifestyle; 16.dec.2018, 18:59.

          Comentariu

          • Mircea_G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12230

            #6
            Intrebam ceva ca inca n-am auzit ca la o adresa sa se aduca mai mult de un bransament . Deci ce contract faceti ce ati cerut , ce este acolo ???
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • lifestyle
              Incepator
              • 21.nov.2008
              • 8

              #7
              Cladirea contine 4 apartamente, cate 1 apartament pe fiecare nivel (Demisol + Parter + Etaj + Mansarda).

              Voi face o apartamentare iar pt fiecare apartament doresc separarea totala a utilitatilor, implicit facturare individuala (apa, gaz, curent, internet etc.).

              Practic voi realiza cate o "magistrala" de bransament individual pt toate utilitatile, trasa spre fiecare apartament:
              - cablu electric bransament direct din BMP pana in tabloul fiecarui apartament (4 cabluri, 4 contoare la strada)
              - bransament individual pt gaze (4 trasee de gaz, 4 contoare de gaz la strada)
              - bransament individual pt apa (4 trasee apa, 4 apometre la strada)
              - coloana comuna de canalizare per cladire

              Comentariu

              Procesare...