Baterie strâmbă din cauza robinetilor din perete

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Highduc
    Incepator
    • 02.mai.2018
    • 9

    Baterie strâmbă din cauza robinetilor din perete

    Bună ziua și salutări tuturor!
    Astăzi m-am lovit de o mică mare problemă când am încercat să montez o baterie pentru duș și anume:
    Robineții din perete au fost montați strâmb, sunt înclinați spre interior în așa fel încât bateria este acum ridicată și înclinată spre interior (atașez fotografii pentru ca nu stiu daca am reusit sa descriu problema încât să vă faceți o imagine).
    În această baterie, ar trebui să intre o tija în capul căreia să intre o pălărie din care curge apă.
    Ei bine, bateria fiind înclinată spre perete, acum acea tija nu se mai poate infileta în baterie deoarece se lovește în perete atunci când se încearcă introducerea pe filet.
    Ce soluții sunt? Se găsesc niste recorduri excentrice pentru așa ceva? Eventual se poate modifica unghiul? Atașez fotografii cu modelul de baterie de dus si situația în care mă aflu!
    Va mulțumesc!
    Ultima editare de Highduc; 16.dec.2018, 20:55.
  • Mircea G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    #2
    Daca nu se mai poate jongla din excentrice , singura varianta ar fi sa faci o " balama " din doua coturi nr 1 de 1/2 nichelate , sa poti monta teava dusului dreapta . problema este ca nu va fi pe axul baterei , ci cu 5 cm decalat .
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    Procesare...