Teava de la fostul bazin wc de pe vremuri

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • tymotyman
    Membru Marcant
    • 01.nov.2009
    • 570

    #16
    1. acele fiare au rolul de a tine tevile legate de perete, dupa care au facut nisa la ocolul tevilor.Dupa ce demolati ,acel suport se scoate usor. gaura in tava trebuie vazut pe terasa blocului unde duce. trebuie astupat si sus pe bloc sa nu aveti infiltratii.
    2.puteti face spre exemplu o cutie mai mica de inaltime gen 40 cm dupa care sa montati o ghiuveta cu un mic dulapior sub ea,gen: https://www.dedeman.ro/ro/masca-baie...8-cm/p/3027317 daca zidurile sunt din bca se face foarte usor santurile pt tevi.
    3. acea piesa elibereaza vidul din sistem ,aerul este tras din locuinta dar in acelasi timp mirosurile nu ies in casa. deci in momentul cand cineva trage apa se formeaza un fel de piston de apa pe teava ,care trage aerul de deasupra lui in jos,daca nu are de unde sa traga acel aer(acum deasupra pe bloc) va trage aerul de la restul scurgerilor gen chiuveta sifon pardoseala ,astfel va goli de apa din sifonul de ghiuveta sau de pardoseala permitand mirosurilor sa intre in camera.acel aerator lasa aerul sa intre sa se restabileasca presiunea de aer dar nu lasa sa intre aerul viciat in incapere.
    4 mufa rapida: https://www.youtube.com/watch?v=V3bm8JurWoA intr o parte se pune teava iar partea cealalta are filet interior sau exterio de care se "leaga" orice :dop niplu ,reductie.
    NU vreau sa va dezamagesc dar din discutii nu cred ca puteti duce singur acest proiect la indeplinire. Este bine macar ca stiti ce vreti sa faceti si daca luati pe cineva stiti exact ce sa cereti.
    Problema la renuntarea in totalitate a nisei este legata de inaltimea acelui teu de 11o mm si la cat se ridica teva dupa montarea aeratorului .

    Comentariu

    • LiviuLiviu
      Incepator
      • 26.ian.2019
      • 35

      #17
      Postat în original de tymotyman
      1. acea piesa elibereaza vidul din sistem
      2. va trage aerul de la restul scurgerilor gen chiuveta sifon pardoseala
      3 mufa rapida intr o parte se pune teava
      4. NU vreau sa va dezamagesc dar din discutii nu cred ca puteti duce singur acest proiect la indeplinire.
      5. inaltimea acelui teu de 110 mm si la cat se ridica teva dupa montarea aeratorului .
      1. am aflat ca o alta metoda veche/simpla dar inestetica este sa pun la gura tevii taiate un celofan ceva, care se va umfla cand cineva trage apa, si retracta dupaia. dar cel mai probabil o sa iau un aerator
      2. restul scurgerilor le am separate pe teava lor. chiuveta si cada fiecare pe teava ei.
      iar cea de pardoseala e ceva de genul am o gaura la nivelul solului prin care se scurge in cea de la chiuveta. e aceeasi teava cum s-ar zice
      e ca un Teul acolo, mai sus fiind inca o portiune teava care se scurge de la chiuveta. dar asta de jos nu ma ajuta cu nimic
      3. am vazut acel video dar nu e despre acel con antismulgere. deci asta ar fi doar la plastic, ca sa tina
      4. nu aveti cum sa ma dezamagiti. am facut eu lucrari titanice de unu singur in apartament, cu zero experienta in lucrari.
      pana acu 3 ani stateam doar in fata calculatorului, pana sa incep sa pun camere de faianta, usi schimbate, cada, wcuri, zidit balcon si altele.
      5. cred ca vreo 10-15cm in sus teava fata de sol. cred ca chiuveta ramane tot acolo chiar daca scot masca sau 3/4 din masca

      ca sa aveti idee cat sunt de ambitios, am un vecin pe scara care avea la subsol vreo 12 suluri dealea de bitum grele.
      si au refuzat doi barbati sa i le care pana pe bloc. i le-am dus eu singur cu mainile, fara forta, ca nu prea am forta de asa ceva.
      le-am urcat rostogolit "in picioare" pe trepte daca puteti sa va imaginati. cand m-am oferit, nu stiam cum voi reusi dar m-am gandit.

      doar la problema cu coloana pvc de apa nu ma simt bazat si voi chema om, dar in rest, cu rabdare si tutun, rezolv sigur eu.
      in principiu, partile acestui proiect sunt cam dependente de a opri apa, si deaia e mai dificil. chiar si apa in casa/baie.
      ca trebuie sa ma misc rapid ca timp

      voi scrie pe topic noutatile. jurnalu de lucru pe scurt
      Ultima editare de LiviuLiviu; 29.ian.2019, 11:06.

      Comentariu

      • tymotyman
        Membru Marcant
        • 01.nov.2009
        • 570

        #18
        Ca front de lucru etapele ar fi urmatoarele:
        Facut planul unde vine fiecare baterie si ce legaturi de alimentare trebuiesc facute(masina spalat ,wc,alta bai,centrala,etc)
        Mergeti la asociatie,aflati cine are cheie si cum se poate opri apa pe coloana sau pe scara blocului.
        Incepeti sa spargeti masca cu cea mai mare grija sa nu cada ceva pe tevi sau sa nu loviti teava de rece.
        Dupa debarasare totala faceti planul cum legati piesele si cumparati piesele pentru apa rece(mufa rapida ,reductie,robinet ,olandez,etc) si ce mai puteti sti sigur de la inceput.
        Dupa ce ati luat piesle apa rece le conectati intre ele pana la robinet (folositi bronz calitate),dupa ce aveti piesele pregatite opriti apa rece, taiati teava sub teu si montati mufa rapida cu robinetul inchis,deschideti robinetul coloana . restul instalatiei se va face asa cu acel robinet care este inchis.ca sa nu fortati coloana montati acolo dupa robinet un olandez 1/2 -ppr dupa care faceti toata instalatia in baie si conectati acel olandez.
        Cea de jos era un sifon de pardoseala ,in caz de inundatie curgea apa in ea,cred ca scurgerea la ghiuveta se va modifica un pic .
        Pentru mai buna intelegere cautai videouri pe youtube .
        Cred ca este in aceeasi situatie ca tine dar nu a pus aerator si a lasat masca pana sus.http://www.vysblog.ro/renovare-baie/
        http://amenajari-reparatii.blogspot....vare-baie.html alte lucrari si aici ,una chiar are masca faianta http://amenajari-reparatii.blogspot....ovare-baie.htm. Nu stiu daca e ok sa postez ,rog moderatorii sa comunice ,trimit pm daca sunt probleme.
        Ultima editare de tymotyman; 29.ian.2019, 11:59.

        Comentariu

        • LiviuLiviu
          Incepator
          • 26.ian.2019
          • 35

          #19
          Voi face planul instalatiei/traseelor la baterii si unde mai duce. Astea au picat pe plan secundar sunt variabile deocamdata.
          Primii pasi: sa rezolv mai intai cu teava wc si teava coloana de apa. Adica taiate. Dupaia masca daramata dar trebuie sa fac un "capac" sa astup gaura de la sol a mastii.
          Chiar e o gaura gen 50x20cm. Tevile care vin de jos stau in aer si tre sa ma asigur ca pe durata lucrarii nu cade ceva/cineva acolo. Am si copil de 3 ani prin casa.

          Astia de la parter au cheie vorbesc eu cu ei la momentu potrivit.
          Ce nu stiu sigur e cum sa ii zic meseriasului sa rezolve cu coloana apa.
          Cu siguranta nu voi impinge chiuveta la perete, asta insemnand ca pt problema cu coloana ar fi asa variante:
          > taiat sub Teu - implica si lucratu la teava ppr care duce la robinet+apometru
          > inlocuit Teul cu cot - implica la fel ca mai sus + riscurile de care zicea aurica probabil? chestia cu adezivul/casarea/vibratii
          Sau exista cot care sa aiba la un capat mufa de care ziceti dvoastra iar la altu filet sau posibilitate sa bag reductie?
          > taiat deasupra Teului si pus mufa bronz cu con antismulgere cu dop. Asta as alege e mai putin de munca, mai putine riscuri si mai putina cheltuiala. Ma insel?

          scurgerea la ghiuveta se va modifica
          Eu as taia tevile de scurgere ale cazii si chiuvetei cam de la nivelu solului si as mufa cu teava noua fixa/flexibila nu stiu

          videouri pe youtube
          O sa caut. De latura PE/mufe rapide si deastea n-aveam habar
          in aceeasi situatie ca tine
          Nu merge linkul o sa incerc mai tarziu
          Utile linkurile date de tine multumesc! Ma ajuta la preturi iar ce mai vad prin pozele alea, mi se deschid alte orizonturi
          Ultima editare de LiviuLiviu; 29.ian.2019, 13:03.

          Comentariu

          • tymotyman
            Membru Marcant
            • 01.nov.2009
            • 570

            #20
            Daca se taie sub teu se modifica toata instalatia. De la acea muf rapida se face un tronson pana la apometru ,care va fi instalat in nisa de rigips ,iar de la apometru se pleaca cu un tronson cu toate alimentarile.
            Puneti ceva poze cu tevile ,care unde duc.
            Se gasesc tot felul de mufe ,racorduri ,reductii ,nipluri,coturi,teuri.Se poate face orice .
            Eu dupa ce am lucrat la tevi am suspendat acolo o bucata de polistiren si am pus nitel ciment sa nu intre pe viitor ceva vietati. Legati cumva tevile la partea de jos ,in special cea de apa rece,e foarte sensibila. incercati aici http://amenajari-reparatii.blogspot.com/

            Comentariu

            • LiviuLiviu
              Incepator
              • 26.ian.2019
              • 35

              #21
              Postat în original de tymotyman
              1. Daca se taie sub teu se modifica toata instalatia.
              2. nisa de rigips
              3. de la apometru se pleaca cu un tronson cu toate alimentarile.
              4. Puneti ceva poze cu tevile ,care unde duc.
              5. am suspendat acolo o bucata de polistiren si am pus nitel ciment sa nu intre pe viitor ceva vietati.
              6. Legati cumva tevile la partea de jos ,in special cea de apa rece,e foarte sensibila.
              1. De care instalatie vorbiti? De la taietura de sub Teu pana la teava existenta ppr care
              duce la robinet+apometru sunt max 10cm inaltime estimez iar pe orizontala cam la fel.
              2. adica recomandati un capac de rigips peste gaura de ~ 50x20 ?
              3. eu initial mergeam pe ideea cum am mai zis, dupa apometru pun cot ppr care intra in masca / deasupra acelei gauri si fac alimentarile.
              dvoastra va referiti sa duc si apometru spre/la perete sa inteleg? n-ar fi rau
              ideea mea initiala a fost asa: bag instalatia prin masca ca sa pot impinge chiuveta de masca, deci fara sa mut apometrul.
              4. am pus pozele cu traseele din baie dinafara mastii
              nu mai am poze de cand era chiuveta scoasa. va expun traseele:
              dupa apometru de rece se bifurca in doua. unu duce in sus catre alta bifurcatie: bazin wc si baia mica
              altu intra in masca pe sub apometru, catre alta bifurcatie: bateria chiuveta si cada
              apa calda intra in baie pe unde am aratat in poze, trece pe deasupra cazii, pe dinafara mastii, intra in masca, si bifurcatie catre cele doua chiuvete
              sau va referiti la tevile din aceea gaura a mastii? scurgerile
              5. ceva de genul facusem eu. capac/podea de polistiren pe dupa tevi sa etansez, dar a trebuit sa il stric ca a avut probleme vecinu de sub mine si a vrut sa verifice si la mine.
              era de la el toata buba acum a rezolvat.
              6. prinse in coliere dealea de perete? oricum ziceam ca vreau sa scap si de mizeriile alea sa le schimb.
              Vin cu primele update-uri. Asa cum ziceam voi incepe cu primele doua lucrari inca nu stiu sigur care e prima. Cercetez.
              Daca nu ma incurca teava de fier de sus de la fostu bazin, voi putea mai intai sa tai/scap de teava de aerisire wc care duce pe bloc.

              Mai pe scurt, scara mea e cu 5 etaje, dar deasupra mea, vecinul are doar o parte din baie deasupra baii mele MICI
              Am un "pod" construit pe bloc deasupra la toate camerele mele.
              Am fost acum acolo sa vad unde iese teava de aerisire wc a mea.
              Se pare ca batraneii de pe scara mea nici ei nu stiau de solutia cu "aerator" si sa va spun ce au facut acu vreun an parca

              Au prelungit ambele tronsoane de aerisire catre inafara tavanului podului
              Doua tronsoane unu langa altu. Unu e al meu si unu al vecinului de langa mine, cu care sunt perete comun de bca la baia mare.
              Motivu pt care ei au facut asta e ca vecinu de la 5 are geamu baii langa acele tronsoane si ii venea miros in baie.
              Am atasat poze. Tre sa tai surplusul coloanei mele din pod si sa astup gaura din "tavanu" podului dupaia. Podu e din placi dealea de azbest

              In teava din dreapta s-a intepat si cel de la 5 sa scoata de la chiuveta daca nu ma insel
              Fișiere Atașate
              Ultima editare de LiviuLiviu; 29.ian.2019, 15:35.

              Comentariu

              • tymotyman
                Membru Marcant
                • 01.nov.2009
                • 570

                #22
                Vad acolo o galeata cu apa,daca renuntati la teava ar trebui sa hidroizolati deasupra cu un petic membrana bituminoasa.Mai sus ati scris ca sunt 15 cm necesari pt teava de scurgere,asa ca nu ve ti putea renunta complet la acea nisa. Ar fi 2 variante :faceti la partea de jos ca o cutie inalta de 20 cm cu usita de vizitare pt apometru si deasupra dulap si apoi ghiuveta,o alta varianta ar fi sa faceti la fel acea cutie jos iar in sus 2 ziduri laterale si capac deasupra pe care asezati ghiuveta,totul se placheaza cu faianta,adica iese un soi de raft din faianta.ceva de genul

                Comentariu

                • LiviuLiviu
                  Incepator
                  • 26.ian.2019
                  • 35

                  #23
                  Deci tre sa incep cu astea doua lucrari "fixe" : coloana wc si coloana apa
                  Cea de apa prima, pt ca daca incep cu cea de wc, ma va incurca la mana teava subtire de sus de la fostu bazin, si chiar ar fi probabila o lovire.
                  Asa ca zilele urmatoare incep sa intreb cativa instalatori pt problema coloana apa, care se pricepe si cat m-ar costa. Vreo 5 oameni in total.
                  As alege sa taie mai sus de Teu din motivele zise, dar chiar acum ma gandeam ca daca fac asa, raman 3 puncte sudate in loc de 1
                  Adica doua de la Teul pastrat si una de la mufa cu dop.
                  Ideea e ca varianta taiere mai sus de Teu poate fi de moment, cat sa elimin mare parte din tevi si masca, fara sa afectez alimentarea de apa pe undeva.

                  Dupaia problema coloana wc o prezint asa:
                  - pregatesc materiale consumabile gen bca/ciment
                  - cumpar aerator
                  - prima taiere la teava wc mai sus de Teu
                  - urmatoarea taiere ceva mai sus de Teu
                  - scot bucata taiata
                  - pun aerator (am asigurat problema cu vecinii si cu mirosul din baia mea)
                  - urmatoarea taiere de la plafon si tre sa tin bucata de teava sa nu cada pe aerator sau in nisa. nu stiu daca e grea teava
                  - urc in pod si tai/desfac teava care urca in sus
                  - astup tavanu podului tot cu azbest daca gasesc sau altceva
                  - astup tavanu meu pe exterior. din pod adica. aici ma gandesc sa bag un corp cilindru de bca pe gaura
                  dar ar fi bine ca mai intai de bca...sa prind etans o teava pe gaura din tavanu din interior.
                  adica sa se propteasca bcaul in ea, cand ii dau drumu de sus.
                  - astupat gaura din tavanu baii care-i acum acoperita de masca. gaura gen 50x20 si vreo 7 grosime

                  Or fi pus vecinii aceea galeata pt ca se pare ca ce au facut ei nu a iesit bine. Mi-a gaurit podu ca sa scoata tevile alea si nu mai e inchis bine
                  Da exact la urma dupa ce umplu/consolidez gaura cumva, pun acel petic. Imi pun problema ca pe acolo se mai si calca
                  Da deci nu renunt complet la nisa din varii motive.
                  E cam devreme sa ma pronunt si cu aspectul asta, de cum va fi masca finala.
                  Cred ca dupa ce scap de tevi, as scapa de masca de la tavan pana la vreo 15cm deasupra inaltimii chiuvetei, ca sa prind bateria chiuvetei de masca
                  As avea ambele baterii pe masca si pun capac peste masca. E o varianta cel putin temporara deocamdata.

                  In pozele din linku de la dvoastra am vazut un fel de cornier de aluminiu sau nu stiu ce e. Ce este ala?
                  cred ca pe acel cornier se prinde rigips. nu am lucrat cu rigips incerc sa evit
                  am un astfel de perete in balcon si il voi darama pun bca. asa era de cand m-am mutat, acel perete
                  Ultima editare de LiviuLiviu; 29.ian.2019, 23:06.

                  Comentariu

                  • tymotyman
                    Membru Marcant
                    • 01.nov.2009
                    • 570

                    #24
                    Acea gaura de teava se poate astupa simpu cu ceva ciment. Puneti pe dedesubt ceva ,o bucata rigips ,scandura sa nu curga cimentul si prin pod faceti mortar si umpleti gaura.

                    Comentariu

                    • LiviuLiviu
                      Incepator
                      • 26.ian.2019
                      • 35

                      #25
                      nu e problema cu gaurile le astup eu cumva. am reparat destui pereti prin casa dar niciodata gaura mare in tavan.
                      acum ma gandesc si la chestia ca....
                      probabil e prea dificil de scos si teava de coloana apa, fiind masca pusa.
                      am doar sus si jos cate o "usa" de vizitare
                      ma gandesc asa: instalatoru taie de jos iar eu urcat pe un scaun tin bucata de sus
                      deci raman cu un "L culcat" in mana cre ca mai trebuie doua taieri dupaia
                      sau mai sparg din masca inainte
                      am vorbit cu primu meserias si cred ca raman sa fac cu el treaba. imi ia 50ron pt taietura/mufa/reductie
                      nu stiu sigur cat ma ajunge piesele cre ca mufa 50 si reductia 10?
                      cred ca asta era misterul. atasez poza. n-am demarat inca lucrarea. am ceva intarzieri
                      am bagat ca ursu zilele astea la baie. din pacate a trebuit primu pas de scos masca si asta mi-a dat peste cap timpul a trebuit sa fac mai multe decat vroiam.
                      credeam ca doar mufa rapida pe coloana.
                      dar a fost masca+coloana+toata instalatia apa rece/calda refacuta.

                      la una din baterii, cea de cada, a curs normal apa calda vreo ora dupa care n-a mai curs
                      am scos bateria si am dat drumu asa la apa calda. si curge cu debit ok pe teava.
                      deci instalatia e ok
                      cum naiba asa deodata s-a obturat ceva acolo in baterie?
                      ce s-o fi intamplat?
                      Fișiere Atașate

                      Comentariu

                      • tymotyman
                        Membru Marcant
                        • 01.nov.2009
                        • 570

                        #26
                        Dupa ce se face instalatie noua inainte de a se monta baterii se lasa sa curga apa in ceva. Motivul ar fi sa curga impuritatile si resturile de calti teva ppr. Chiar pe unde iese apa din materie are ca o piulita cu sita desfaceti cu o cheie si curatati acel filtru. Ceva poze aveti?

                        Comentariu

                        • LiviuLiviu
                          Incepator
                          • 26.ian.2019
                          • 35

                          #27
                          la bateria de lavoar nu facusem testul de "apa pe teava", si totusi n-am probleme cu apa rece/calda
                          dar la bateria de cada am lasat sa curga apa, inainte de a monta bateria, si a curs bine.
                          dupaia am montat bateria si a curs apa calda cum trebuie, dupa care a inceput sa curga firicel indiferent de ce am incercat.

                          spuneti de capatul pipei pe unde curge apa din baterie?
                          pai daca ar fi murdara sita, de ce curge apa rece normal, cu debit?
                          deci la baterie doar apa calda nu vine. la rece e normal debitu

                          am facut instalatia cat am putu de bine, poate nu arata prea bine, dar e prima. invat
                          am lasat cutiile alea acolo in caz ca mai demontez/lucrez ceva. nu imi scapa apa

                          in perioada urmatoare cand am timp trec la faza de taiat coloana aerisire wc etc

                          inca o precizare. la bateria de care vorbim....nu e apa calda nici pe furtunu de dus
                          nu reusesc sa desfac toata doza aia de la varfu pipei.
                          am scos doar sita propriuzisa si e la fel problema.

                          nefiind apa calda nici p furtun, banui ca iese din discutie pipa
                          Ultima editare de LiviuLiviu; 10.feb.2019, 22:50.

                          Comentariu

                          • tymotyman
                            Membru Marcant
                            • 01.nov.2009
                            • 570

                            #28
                            Sita si de la baterie si de la cada se desface cu o cheie reglabila,daca va uitati cu atentie o sa vedeti ca nu este perfect rotunda. Pe 2 parti are 2 santuri, acolo prindeti cheia si desfiletati.
                            Daca apa curge normal la rece nu e pipa de vina,daca ati desfacut bateria si iarasi curge pe calda problema este ori la intrare in baterie pe canalul de calda ori s a infundat intrarea in cartusul ceramic. aici aveti un link cu verificarea sau schimbarea lui https://www.renovat.ro/cartus-cerami...5-40-mm-p-590/
                            Ultima editare de tymotyman; 11.feb.2019, 00:55.

                            Comentariu

                            • LiviuLiviu
                              Incepator
                              • 26.ian.2019
                              • 35

                              #29
                              am cleste deala reglabil papagal. stiu ca sita nu e perfect rotunda are doua drepte pe cerc. am incercat
                              da....foarte util linkul....traseul de calda din baterie zic si eu ca e undeva infundat. o sa ma apuc de lucrare
                              deocamdata tre sa scurtez mult firu de lumina din baie care-i de aluminiu
                              revin cu noutati
                              am desfacut maneta si capacul ornamental....dar nu mai mergea desfacuta piulita aia mare de deasupra cartusului.
                              am dus-o si la un meserias de sanitare si n-a reusit nici el. a zis "asta e"
                              am cumparat alta baterie din pacate. acum curge apa calda pe ea. sper sa nu mai am probleme

                              Comentariu

                              • tymotyman
                                Membru Marcant
                                • 01.nov.2009
                                • 570

                                #30
                                Din pacate daca sunt mai ieftine se oxideza la interior,mai ales de la apa calcaroasa pe care o avem noi.

                                Comentariu

                                Procesare...