Teava de la fostul bazin wc de pe vremuri

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • tymotyman
    Membru Marcant
    • 01.nov.2009
    • 572

    #46
    Buna idee ,dar e destul de dificil de lucrat asa in jos. A taia cu flexul nu e o solutie buna (puteti taia sau sparge teava de apa rece)si cred ca nu aveti nici spatiu.Nu se folosete adeziv la mufele cu garnitura.Ramaneti pe tevi cat mai groase pt scurgerii in baie. evitati 32.

    Comentariu

    • LiviuLiviu
      Incepator
      • 26.ian.2019
      • 35

      #47
      intre coloana de 110 si cea de apa este distanta de 30cm am masurat acum
      eu speram ca poate lucrez de la vecina de la 3 daca am loc prin usa ei de vizitare sa tai coloana 110.
      sa presupunem ca tai acolo si pun piesele noi. cum vor sta ele suspendate asa pe orizontala daca is doar in garnitura mufate?
      adica nu vor face o burta in jos? va trebui pus neaparat si colier de sustinere la mufa acolo sau undeva?

      sa evit 32 sa lucrez numa cu 40 si 50? am numa intrebari cand vine vorba de astea de scurgeri, dar si din cauza ca inca nu mi-am luat cateva sa vad care-i treaba.
      mai am o mica problema. cand mi-am schimbat cada acu vreun an jumate stiam mai putin ca acum, si m-a incurcat mult sifonu cazii
      acel U l-am desfiletat/scos si am pus acordeon direct care l-am infipt in instalatia de scurgere.
      daca nu am explicat deajuns o sa mai incerc.
      iar in concluzie acum cand se scurge apa la cada se aude tare un galgait.
      mai ales daca las sa se incarce un nivel de apa si dupaia scot dopu ca sa se scurga.
      am renuntat la acel U pt ca din iesirea lui nu stiam cum s-o mufez in actuala scurgere. era distanta intre ele si venea in unghi si mai sus. ceva de genu.
      dar acum cand voi reface toata canalizarea interioara, cred ca trebuie sa fac rost de un sifon deala de cada si din el sa plec cu un PP deasta?

      Postat în original de tymotyman
      .......
      multumesc pentru schita cu scurgerile. foarte utila am salvat-o.
      m-am gandit mai bine si lucrarea cu scurgerile o fac dupa lucrarea deacum.
      atasez poze cu ce fac acum.
      ideile principale:
      1. teava de calda care era pe deasupra cazii am taiat-o si o bag pe sub cada. ziceam de la inceput si de asta. nu m-am lasat pana n-am scapat de ea
      eram cat p'aci sa pun o teava lunga pe diagonala, cu coturi de 45 grade, dar pana la urma am folosit-o pe aia de deasupra cazii, care-i in forma de L
      si chiar si la asta pun 2 coturi de 45 pt ca tre sa ocolesc un perete suplimentar de sub cada

      2. pun robinet de "calda" inainte de baterii, sa nu mai umblu la centrala. va fi in masca
      3. robinet de "rece" inainte de baterii. l-am pus e in poza
      4. scurtate si reconfigurate iesirile catre bateria de lavoar. pentru ca m-am hotarat voi pune cumva chiuveta, alta mai mare, deasupra mastii deci lipita de perete

      dupa ce fac lucrarea asta....voi avea spatiu sa lucrez la schimbatu scurgerilor fara sa mai opresc apa sau sa scot chiuveta.
      plus ca acolo cu scurgerile alta cheltuiala, dar de lucrarea asta cam aveam tot ce e nevoie
      Fișiere Atașate
      Ultima editare de LiviuLiviu; 20.feb.2019, 22:58.

      Comentariu

      • tymotyman
        Membru Marcant
        • 01.nov.2009
        • 572

        #48
        Incet ,incet le cam puneti in ordine.E dificil de astupat acum tevile ,dar eu le fac astupate toate cand fac o baie.

        Comentariu

        • LiviuLiviu
          Incepator
          • 26.ian.2019
          • 35

          #49
          Postat în original de tymotyman
          eu le fac astupate
          mai estetic intradevar. si sunt protejate tevile.
          dar eu nu ma bag la asa munca/mizerie plus ca maine poimaine trebuie ceva schimbat si e dificil dupaia mai ales daca apuc sa am puse flise noi
          am terminat azi lucrarea cu instalatia modificata. destul de greu
          teava care am bagat-o pe sub cada am scos-o tot pe gaura unde iese scurgerea la cada, iar acolo sub cada a trebuit sa o trec pe sub acordeon dar aproape de imbinarea pvc-acordeon. sunt in cruce acum. atasez poze
          Ultima editare de LiviuLiviu; 23.feb.2019, 20:27.

          Comentariu

          Procesare...