Imi refac instalatia de apa - PPR

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • LiviuLiviu
    Incepator
    • 26.ian.2019
    • 35

    Imi refac instalatia de apa - PPR

    Salut!
    Trebuie sa imi refac instalatia de apa rece si calda din baie, din cateva motive.
    > tevile actuale ocolesc masca/peretele fals si nu pot rezema chiuveta de masca, deci am un spatiu liber in care mai scapam cate un obiect.
    > fara sa vrei te mai impingi in chiuveta si ea se impinge in tevi din cauza asta se cam dezlipise o sudura ppr veche a trebuit sa refac vreo 10 lipituri
    adica am taiat o bucata de instalatie in forma de F si am refacut-o, din cauza acelei probleme
    mi-a luat o zi sa fac asta, fiind prima mea lucrare ppr, si fiind prea "din scurt" pe langa si pe sub apometru.
    > tevile din masca nu sunt ppr. sunt ruginite/foarte vechi.
    > pe instalatie am un robinet de trecere catre baia cealalta(mica) si acesta a ruginit nu se mai misca, noroc ca lasa apa sa treaca
    > nu am robinet de trecere/oprire pentru apa calda care intra in baie. banuiesc ca pot opri de la centrala traseul pana la baie dar nu stiu care este din acele manete
    Cred ca ar mai fi motive, dar poate nu are rost sa mai enumar.

    O sa incerc sa detaliez ce stiu si cat ma pricep, plus ce nelamuriri am.
    In mare, ce vreau sa fac si o sa fac, este sa pun ambele baterii(lavoar si cada) pe peretele mastii, infiletate direct in 3/4, deci fara excentrice, instalatia de rece/calda bagata in masca,
    robinetu catre baia mica schimbat, un robinet de adaugat pe instalatie acolo unde intra apa calda in baie.

    Am scris pe fiecare poza, situatia deacolo.

    Am niste nelamuriri
    > ideal ar fi sa desfac acel fiting de dupa apometru ca sa pun altul cu cot directionat spre interioru mastii, dar nu stiu daca se desface fara sa incurce apometrul.
    cred ca apometrul e prins de un racord metalic special, dupa care vine acel fiting. asa am vazut pe internet
    trebuie sa stiu daca deacolo incep refacutu instalatiei de apa rece, cum ar fi ideal, sau dupa teava care duce in sus(bazin wc+baie mica)
    daca ma tai de sus, trebuie sa pun dop cumva la partea de instalatie de sub apometru, pt ca dupa acel cot, e cam iesita din sudura
    ar fi bine sa scap de traseul de sub apometru, pt ca de la el in jos pana la sol sunt 10cm si sper sa imi intre noua masca de chiuveta

    > proiectul trebuie realizat cu cat mai putina teava sau cat mai putine suduri?
    traseul cat mai prins de perete / fix?

    > recomandati mai intai sa fac scheletul si sa il pun sau sa fie gen incep de la un capat si termin la altu?
    referitor la asta am o intrebare: acolo unde ma inchid cu circuitul trebuie sa am vreo 5cm loc sa bag aparatul de sudat.
    e vreo procedura anume sa imi fac loc? imping de tevi? trebuie sa ma orientez dinainte, in ce puncte pot intinde de teava?

    Nu e nici o sansa sa chem pe cineva pentru asa ceva. Am numai asta in cap de mai bine de-o saptamana
    Am facut trasee posibile din sarme inca ma mai gandesc nu vreau sa imi scape ceva cand voi incepe.

    Incep in maxim o luna lucrarea, pentru ca mai am de cumparat o baterie si cateva fitinguri, dar sunt intr-un mic colaps financiar.
    Vreau sa nu mai am lavoarul dependent de baterie/instalatie de apa, ca asta imi aduce numai probleme
    Ultima editare de LiviuLiviu; 28.ian.2019, 19:26.
  • LiviuLiviu
    Incepator
    • 26.ian.2019
    • 35

    #2
    Adaugari:

    Pentru imaginea de mai sus in care vedeti bateria de la cada.....cotul acela de la perete voi taia traseul de calda deacolo si voi intra cu teava in masca.
    Atasez si o imagine cu un traseu posibil pentru rece/calda

    Comentariu

    • aurick86
      Membru
      • 05.iun.2012
      • 168

      #3
      Postat în original de LiviuLiviu

      1.In mare, ce vreau sa fac si o sa fac, este sa pun ambele baterii(lavoar si cada) pe peretele mastii, infiletate direct in 3/4, deci fara excentrice,

      2. ideal ar fi sa desfac acel fiting de dupa apometru

      3. proiectul trebuie realizat cu cat mai putina teava sau cat mai putine suduri?

      4. referitor la asta am o intrebare: acolo unde ma inchid cu circuitul trebuie sa am vreo 5cm loc sa bag aparatul de sudat.
      e vreo procedura anume sa imi fac loc? imping de tevi? trebuie sa ma orientez dinainte, in ce puncte pot intinde de teava?
      1.Nu renunta la excentrice pentru baterii! din pacate nu toate bateriile respecta distantele.. deci ar fi bine sa poti schimba bateria peste 5 ani fara sa darami peretele(mutand excentricele a.i. sa iti vina bine). Daca se masoara corect cu toata piesele ce vor fi folosite la fata locului, bateria va veni montata la fata faiantei (chiar folosind excentricele).

      2. Ai grija ca pe apometru ai un sigiliu ( de la asociatia de locatari... vorbeste si vezi cum se face ca sa il poti da jos si inlocui. (sa nu te trezesti ca iti baga vreo amenda ca ai sigiliu rupt si furi apa.

      3. PPR (si in general valabil la toate instalatiile) cat mai putine lipituri/imbinari ... de regula pe acolo scapa.

      4. Pentru imbinari aiurea si locuri und enu ai incotro...sau und evrei sa mai poti repara ceva pe viitoar se folosesc imbinari "olandez" sau "semiolandez" (https://www.romstal.ro/mufa-din-ppr-...-4-p50637.html http://nanu.md/ro/teava-si-fitting-p...emirplast.html ) De regula nu ai nevoie mai mult de 1 mufa olandez (maxim 2) la o instalatie.

      E groaznica tevaraia din baie.
      Personal as demola tot (ghena, tevile, faianta..etc) si as face de la zero, ingropat, izolat.

      Comentariu

      • tymotyman
        Membru Marcant
        • 01.nov.2009
        • 571

        #4
        Daca puteti faceti si poze mai de departe sa se vada unde vine chiuveta ,cada si alte tevi.

        Comentariu

        • LiviuLiviu
          Incepator
          • 26.ian.2019
          • 35

          #5
          Postat în original de aurick86
          1. Nu renunta la excentrice pentru baterii! din pacate nu toate bateriile respecta distantele
          2. Ai grija ca pe apometru ai un sigiliu
          3. Pentru imbinari aiurea si locuri unde nu ai incotro... De regula nu ai nevoie mai mult de 1 mufa olandez (maxim 2) la o instalatie.
          4. E groaznica tevaraia din baie.
          5. Personal as demola tot (ghena, tevile, faianta..etc) si as face de la zero, ingropat, izolat.
          1. Cel mai probabil o sa pun si excentrice, daca spuneti ca nu prea se respecta distanta aia de 15cm la baterii
          2. Eu deaia intreb daca pot desfileta racordu ppr-1/2 tinand contra cu clestele pe racordu ala special prins de apometru
          Adica banui ca nu se misca cu totu asta va intreb. Daca intreb la asociatie, mi ca imi zice sa aduc autorizat pt o chestie asa minora
          3. Deci va referiti unde nu am loc sa bag aparatu acei 5cm? Adica tai circuitu cat sa lipesc o mufa deasta si o pun buza in buza si infiletez la partea cealalta?
          Nu stiu daca am inteles, dar din cauza unei suduri vechi ppr unde incepea sa picure, am taiat un traseu in forma de F si abia am reusit sa inchid circuitu am impins de teava ca sa am loc sa bag aparatu dupaia am impinso la loc
          4. Exact!! Mi-ati citit gandurile. Ma ingrozeste si pe mine
          5. Tot, da. La vara am zis sa schimb flisele, ca banui ca asa e ordinea corecta. Adica la urma flisele noi

          Postat în original de tymotyman
          Daca puteti faceti si poze mai de departe sa se vada unde vine chiuveta ,cada si alte tevi.
          Am atasat poze. Chiuveta e in fata usii cum intri. E cam ingusta o sa o schimb cu tot cu masca ei.
          Ultima editare de LiviuLiviu; 29.ian.2019, 13:55.

          Comentariu

          Procesare...