Defect la hidrofor

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi

  • tymotyman
    a răspuns
    https://www.olx.ro/oferta/butelii-pt...l-IDa68CT.html butoi cu mufa si valva ,posibil sa se gaseasca si mai ieftin. Intr un timp gasisem si separat reductia

    Lasă un comentariu:


  • fanero
    a răspuns
    Postat în original de tymotyman
    A fost facuta la strung. Era poliamida la bara am cumparat vreo 5 cm si diametru 6cm si in 10 minute a facut o strungarul.
    Multumesc pentru raspuns.
    Credeam ca se gasesc gata facute.

    Lasă un comentariu:


  • tymotyman
    a răspuns
    A fost facuta la strung. Era poliamida la bara am cumparat vreo 5 cm si diametru 6cm si in 10 minute a facut o strungarul.

    Lasă un comentariu:


  • fanero
    a răspuns
    Postat în original de tymotyman
    Am gasit butoi cu 150 si piesa din poliamida vreo 40, plus o valva auto 10 lei
    De unde ati cumparat piesa din poliamida?

    Lasă un comentariu:


  • tymotyman
    a răspuns
    Am gasit butoi cu 150 si piesa din poliamida vreo 40 ,plus o valva auto 10 lei.Cat despre buget aveti dreptate,cat dai atat te tine.

    Lasă un comentariu:


  • fanero
    a răspuns
    Si uite cum de la schimbat o membrana vorbim despre tipuri de vase de expansiune.
    Nu este rau nici asta.

    Dar, intreb si eu "pentru un prieten".
    Cati ani ati vrea sa tina un vas de expansiune fara lucrari de intretinere.

    Daca verifici presiunea in vas o data la trei luni si schimbi membrana la 2-3 ani (daca nu se sparge) poate sa va tina mai mult decat 24 de luni cat este garantat.
    Eu am un Aquasystem VAO 35 de 5 ani, la care am schimbat membrana in mai anul trecut si nu are nici urma de rugina la interior.

    Un vas din inox cu membrana interschimbabila de 50 litri costa cam 500 lei.
    Unul din tabla costa cam jumatate.
    Un vas facut dintr-un butoi de bere te duce undeva la 350-400 lei (cu piesele de conectare care trebuie facute pe strung).

    Asa ca fiecare cumpara dupa buget.
    Putin dai, putin te tine.

    Lasă un comentariu:


  • tymotyman
    a răspuns
    Postat în original de fanero
    Hai sa fim si corecti.
    Nu ai cum sa bei rugina pentru ca apa sta in interiorul membranei, iar rugina se creaza pe peretii vasului in exteriorul membranei.

    Solutia cu vas de expansiune din butoi pentru bere este o solutie buna, dar trebuie sa verifici lunar presiunea din vas.
    La vasele de expansiune normale o verifici o data la sase luni.
    Dar intrebati si cat timp a stat cu membrana sparta.Solutia ar fi un vas mai mare si din inox cum spunea frozenwilly
    Ultima editare de tymotyman; 12.feb.2019, 15:01.

    Lasă un comentariu:


  • frozenwilly
    a răspuns
    Mi se pare ca se gasesc vase de expansiune din inox la preturi mai piperate

    Lasă un comentariu:


  • fanero
    a răspuns
    Postat în original de tymotyman
    Tocmai de aceea cred ca un bazin inox este raspunsul. cele care sunt din fier ruginesc la interior si perna de aer cand isi schimba pozitia datorita variatiilor de presiune se freaca de butelie si se sparge. Pt aurick86. mai bine completezi din cand in cand niste aer decat sa bei rugina si sa schimbi mereu la perne de cauciuc.
    Hai sa fim si corecti.
    Nu ai cum sa bei rugina pentru ca apa sta in interiorul membranei, iar rugina se creaza pe peretii vasului in exteriorul membranei.

    Solutia cu vas de expansiune din butoi pentru bere este o solutie buna, dar trebuie sa verifici lunar presiunea din vas.
    La vasele de expansiune normale o verifici o data la sase luni.

    Lasă un comentariu:


  • tymotyman
    a răspuns
    Am patit de mai multe ori,chiar am vopsit acea butelie pe dinauntru. In viitorul apropiat o sa se gaureasca ,in general pe la acel guler sau la talpile rezervorului.

    Lasă un comentariu:


  • frozenwilly
    a răspuns
    In legatura cu hidrofrul, acum a ramas problema cu rugina pe interior.
    am luat ceva solutie (scria pe sticla ca e pt exteror dar ca nu ataca plasticul sau alte astea) am bagat prin butelie si prin pompa, lasat 5 minute si am clatit. Curgea rugina....iar din butelie curgeau bucatele de rugina...fasii subtiri si lungi de vreo 1 cm. Probabil acolo s-a taiat si saculetul de cauciuc.
    nu stiu pe viitor ce sa fac....sau tot asa primavara si toamna curatenie generala

    Lasă un comentariu:


  • frozenwilly
    a răspuns
    Pentru cine scria mai devreme.....nu sunt chiar paralel cu instalatiile si treburi gospodaresti ;-p doar ca nu sunt asa de meserias incat sa recunosc simpomele
    La mine pana acum, cand se strica ceva il desfaceam tot, vedeam daca e ceva dubios si uneori il reparam, alte ori il stricam mai rau )

    Lasă un comentariu:


  • frozenwilly
    a răspuns
    Multumesc de ajutor.
    am luat presostat si membrana de cauciuc, am adunat si montat hidroforul la loc, am reglat presostatul intre 1,5 si 3 bar si acum merge bine.

    Lasă un comentariu:


  • tymotyman
    a răspuns
    Tocmai de aceea cred ca un bazin inox este raspunsul. cele care sunt din fier ruginesc la interior si perna de aer cand isi schimba pozitia datorita variatiilor de presiune se freaca de butelie si se sparge. Pt aurick86. mai bine completezi din cand in cand niste aer decat sa bei rugina si sa schimbi mereu la perne de cauciuc.

    Lasă un comentariu:


  • fanero
    a răspuns
    Postat în original de frozenwilly
    vorba multa, saracia omului...
    l-am desfacut complet si am vazut care e problema:
    membrana din vas are o gaura imensa
    presostatul ruginit tot
    numai rugina in instalatie....
    Si ce a urmat

    Lasă un comentariu:

Procesare...