Dimensionare si recomandare pompa submersibila

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Prozac
    Incepator
    • 07.mar.2019
    • 1

    Dimensionare si recomandare pompa submersibila

    Va salut!

    Sunt posesorul unui proaspat foraj de alimentare cu apa care are urmatorii parametri:
    - adancime de tubare 73 m
    - filtrele sunt montate intre 15-25 m, 30-35 m, 40-45 m si 50-65 m
    - nivel hidrostatic 5 m
    - nivel hidrodinamic 32 m stabilit cu un debit de pompare de 2.5 mc/h

    Executantul forajului mi-a recomandat un debit de exploatare de 1.8 - 2 mc/h si montarea pompei cu variator de turatie la 22.5 m pentru a nu cauza curgere turbulenta si venirea masiva de nisip.

    Forajul l-am executat in ideea de a alimenta o casa D+P+M in care vor locui 4-5 persoane si care are urmatorii consumatori: 1 cabina de dus, 1 cada, 3 lovoare (1 folosit rar), 3 WC-uri (1 folosit rar), 1 chiuveta de bucatarie, 1 masina de spalat rufe, 1 masina de spalat vase si ocazional udat gradina si spalat masina.

    1. Pentru toti acesti consumatori nu cred ca este suficient un debit de 2 mc/h pentru a acoperi varfurile de consum, asadar m-am gandit la un vas de acumulare de 300-500 l. Este suficient?

    2. Cum dimensionez pompa submersibila? Am citit diverse forumuri/bloguri si o formula de calcul pe care am dedus-o ar fi urmatoarea:
    22.5 m (lungimea furtunului pana la cota 0) + 4 m (pierderile de presiune de la pompa pana la vasul de expansiune) + 5 m (depasirea presiunii consumatorului - vasul de expansiune) + 30 m (presiunea dorita la consumatorul aflat la cota cea mai inalta - aprox. 10 m) + 10 m (rezerva pentru pierderi locale) = 71.5 m. Asadar am nevoie de o pompa capabila sa dea un debit de 2 mc/h la o presiune de 2.5-3 bari la o inaltime de pompare de 71.5 m?

    3. Ce marca de pompa recomandati? Momentan m-am uitat la Grundfos (f. scumpe), dar si la Pedrollo si Panelli si sincer oscilez intre ultimele doua. De Pedrollo am auzit de bine, dar de Panelli ce puteti sa imi spuneti?
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13008

    #2
    Daca ai filtre intre intre 15-25 m cum samontezi o pompa exact pe zona de pozitionare a filtrelor?
    Din punctul meu de vedere poti lasa pompa mai jos, pe la 37.5, sau 48.5m si beneficiezi de tot debitul putului.
    Debitul de 2mc este suficient pentru locuinta ta, nu vei avea nevoie de mai mult.

    Pompa ta va trebui sa stie sa traga cei 2mc la inaltimea de pompare necesara (se calculeaza usor), dupa ce alegi adancimea de scufundare corecta cu cel care ti-a facut putul..
    Inaltimeade pompare de 71.5m este exagerata, ai inaltimea geodezica (sorb- ultim consumator),pierderile si presiunea la utilizatori, probabil undeva la 46m pentru cifra ta de 22.5m, la adancime mai mare de scufundare va creste inaltimea de pmpare. pe aceste valori va trebui ca pompa sa stie 2mc la ~50m .. se vede pe curba caracteristica a pompei.

    Eu unul utilizez o pmpa montata la ~56m si este cumparata din magazin de bricolaj, fucntioneaza de 3 ani, ceva italian, din Merlin. Pompele mentionate de tine au un pret nesimtit de mare, dublu.

    VYS Blog DIY

    Comentariu

    Procesare...