Bransament coloana apa PPR 25

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • CristianBirtocean
    Incepator
    • 20.mar.2019
    • 2

    Bransament coloana apa PPR 25

    Buna ziua,

    Vreau sa transform un dressing intr-o baie si pentru asta vreau sa realizez un bransament la coloanele de apa PPR 25, care trec prin acea incapere, si as dori sa stiu ce variante am pentru a realiza o conexiune cat mai sigura. Spatiul de access la coloane e destul de ingust (masca de aprox 25cm/20cm - prin care trece si teava de canalizare).
    Sa realizez sudura PPR la pozitie pe verticala pare destul de riscant, mai ales ca sunt si incepator in domeniu. Cele cateva sudurile efectuate de mine mi-au iesit bine dar nu m-as risca sa le efectuez si pe pozitie.
    M-am gandit ca o varianta ar putea fi Teu-ri de bransament la apa dar nu stu daca exista ceva specific pentru bransarea la tevi de PPR.

    Imi puteti recomanda solutii viabile?

    Multumesc anticipat pentru raspuns.
  • lmacsen
    Membru
    • 26.sep.2015
    • 298

    #2
    e blasfemie, ai folosit "solutie viabila" si "PPR" in aceiasi fraza.

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 13007

      #3
      Ala nu e bransament, este o simpla ramificatie din care sa legi instalatiile din baie. Intercalezi 2 teuri si asta este, nu? Eventual poate adaugi robineti de izolare cum ai nevoie..
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • CristianBirtocean
        Incepator
        • 20.mar.2019
        • 2

        #4
        Si totusi... solutia ar fi?

        Comentariu

        • fanero
          Living Legend
          • 02.aug.2008
          • 2467

          #5
          Cheama un instalator.
          E mai bine.
          Remedierea unei lucrari facuta prost costa mai mult.

          Sau daca insistii sa o faci singur, foloseste teuri rapide pentru ramificatii
          Teu egal din alama cu imbinare prin compresie, pentru tevi din PEID (polipropilena de inalta densitate). O-ring-ul este fabricat din cauciuc nitrilic (NBR). Racordul este conform cu standardele UNI EN 12201-3 pentru alimentare cu apa potabila si UNI EN 1555-3 pentru alimentare cu gaz. Avantajele imbinarii prin compresie: - metoda complet reversibila - nu necesita echipamente specializate sau instruirea personalului - timp de executie scurt

          Comentariu

          Procesare...