Evacuare apa curte cu pompa submersibila cu flotor

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Dude1
    Incepator
    • 15.nov.2016
    • 23

    Evacuare apa curte cu pompa submersibila cu flotor

    Salut,

    Am o zona in curte in care se strange multa apa. Am deja in coltul respectiv un put / basa din care vreau sa scot apa colectata cu ajutorul unei pompe submersibile cu plutitor.
    Putul din care voi scoate are dimensiunile aproximative : 40lx40Lx65h. Din acest 'put' ma gandesc sa trag pe langa soclul gardului aflat in imediata apropiere o teava / furtun pe o lungime de aproximativ 25m pana in zona unde vreau sa duc apa.
    Pompa va trebui sa impinga provimativ 80cm pe inaltime.
    Tinand cont ca la ultima ploaie in zona s-au acumulat dupa calculele mele undeva la 1800l in aproximativ 1h, am cateva intrebari catre voi :

    Ce pompa imi recomandati, pompa care sa nu scoata apa respectiva in 10h ? https://www.emag.ro/pompa-apa-murdar.../pd/DN6MP2BBM/ sau https://www.emag.ro/pompa-submersibi.../pd/DM2TJMBBM/ credeti ca ar fi suficiente

    Ce teava furtun imi recomandati sa conectez la aceasta pompa ? nu am nevoie sa mut pompa din acel loc decat in cazuti extreme si ma gandeam ca o teava din aceea de pvc, ppv... mi-ar trebui dar nu ma pricep la aceste materiale. Imi puteti recomanda un material si un diametreu pentru aceasta teava? Voi avea nevoie de aproximativ 4 coturi si niste coliere sa o prind pe soclul gardului.
    Se lucreaza greu cu aceste tevi, pentru ca as vrea sa fac eu lipiturile si montajul ? Cu ce anume se lipesc impinarile si pentru taiat ce imi recomandati, cleste sau fierastrau ?

    Multumesc

    Cumpara Pompa apa murdara Einhell GE-DP 5220 LL, 520W, 13500 l/h de la eMAG! Descopera promotiile zilei, ai preturi avantajoase, livrare rapida, plata in rate, deschiderea coletului la livrare si retur gratuit in 30 de zile.
  • Consultant sanitare
    Moderator
    • 16.oct.2006
    • 1551

    #2
    La inaltimea dvs. de refulare oricare pompa face fata. Diametrul de refulare nu va fi mai mic decat cel al pompei, 1 tol, se poate utiliza furtun cu insertie.

    Comentariu

    • emanu
      Membru Marcant
      • 06.oct.2008
      • 504

      #3
      Teava PEHD D32-40 este cea mai ieftina. Cca 2lei/m fata de furtune de acest diametru care-s pe la 10 lei/m
      Pt adaptarea de la iesirea pompei la un fiting PEHD folositi o jumatate de la un holender
      Cumparati o pompa de epuisment pt ape murdare, in curte se strang tot felul de mizerii. La Dedeman au una de inox pe la 300lei

      Ultima editare de emanu; 06.sep.2019, 13:11.

      Comentariu

      Procesare...