Put cu teava batuta

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • sorin29
    Incepator
    • 07.dec.2012
    • 3

    Put cu teava batuta

    Buna ziua. Poate sa ma ajute cineva cu o parere sau sfat? Daca s-a confruntat cu asa ceva. Am vrut sa fac un put in zona Lipanesti, Prahova si am incercat urmatoarele variante. Am cumparat un sfredel, am sapat 3,6 m. Am dat de piatra. De aici am inceput sa bat o teava zincata de 1 si 1/2". Am dat gauri de 6 si de 8 pe o lungime de 1.2 m. Am pus sare si am batut. La 9 m sarea s-a umezit, dar nu suficient de mult, asa ca am mers pana la 12m. Sarea era uscata, nici macar uda. Am luat un buldo cu picon, pentru ca nu mai puteam de spate. Cu el am bagat 4 m in 2 ore, dintre care 1 ora ne-a luat sa sudam teava. Dar cand am bagam surubul cu sfoara de cânepa, sarea era uscata, insa, surpriza, din sfoara, masurata, au intrat doar 5 m. Pe sfoara am avut un nod facut ultima data la 10 m.
    Intrebarea mea este, daca s-a rupt teava, pe parcurs si a intrat pamant in ea, ce cauta sarea deasupra. Si de ce e la 5 m de la suprafata?
  • sorin29
    Incepator
    • 07.dec.2012
    • 3

    #2
    Revin la postarea de mai sus. Dupa cateva zile am bagat apa pe teava cu presiune si am reusit sa o desfund. Era un dop de huma amestecata cu sare. Acum am alta problema. Pe teava iese un jet de aer destul de puteric. Daca tin mana si obturez teava, aproape imi da mana in sus. Dupa ce am montat o pompa manuala, am reusit sa scot de doua ori pentru cateva secunde o apa amestevata cu nisip galben, dar care imi colmata teavs. Am spalat iar teava, dar nu stiu ce sa fac cu jetul acela de aer pentru ca nu ma lasa sa amorsez pompa cum trebuie.

    Comentariu

    Procesare...