Egalizare presiune apă

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ardeleanu100
    Incepator
    • 29.apr.2010
    • 7

    Egalizare presiune apă

    Buna ziua, dacă se poate un răspuns, bazin apa gospodărie rurală,2 familii racordate ,prima racordata la țeavă
    nu are presiune la apa (0.4barr). Ce se poate face?
    Mulțumesc
  • fanero
    Living Legend
    • 02.aug.2008
    • 2467

    #2
    Montarea unui hidrofor care sa se alimenteze din bazin

    Mini Hidrofor (vezi descriere emag - link profitshare, Misiunea Casa mini hidrofor)
    sau mai mare
    (vezi descriere emag - link profitshare Misiunea Casa Hidrofor Steinhaus)
    Ultima editare de fanero; 20.apr.2020, 10:15.

    Comentariu

    • ardeleanu100
      Incepator
      • 29.apr.2010
      • 7

      #3
      Mulțumesc pentru răspuns
      Dar aș vrea fără hidrofor. La diferenta de nivel la care este trebuie să fie cel puțin 2 barr. Am auzit că este ceva ce se montează pe principală ( povești sau chiar există ).
      O zi buna

      Comentariu

      • macvio
        Incepator
        • 07.dec.2008
        • 66

        #4
        Ca sa ai 2 bari presiune trebuie sa ai montat bazinul la cel putin 20 m inaltime sau diferenta de nivel. Singura varianta cred ca nu ramane decat numai hidroforul.

        Comentariu

        • fanero
          Living Legend
          • 02.aug.2008
          • 2467

          #5
          Postat în original de ardeleanu100
          Dar aș vrea fără hidrofor. La diferenta de nivel la care este trebuie să fie cel puțin 2 barr. Am auzit că este ceva ce se montează pe principală ( povești sau chiar există ).
          De ce nu dati mai multe detalii despre instalatia existenta.
          Daca vreti povesti, macar sa fie mai detaliate.
          Sa avem cu ce sa ne pierdem timpul. Ca doar avem. Suntem in izolare sanitara

          Comentariu

          • ardeleanu100
            Incepator
            • 29.apr.2010
            • 7

            #6
            Mulțumesc pentru răspuns.
            Zona de munte, la niște prieteni, am montat un boiler electric dar apa calda nu curge, apa rece curgea ceva aia calda aproape nimic. Am pus un manometru 0.4 barr. La diferenta de nivel la care se află bazinul sigur 2 barr, dar mai are 1sau 2 legați la aceeași teava de apă. Spun 2 barr deoarece nu departe stau parintii mei la ei diferența de nivel este mai mică decât la prieteni și are 2 barr sigur, are in două locuri apa prima la grajd (50 m mai sus decât casa) in panta. Când deschide robibetul acasă la grajd nu mai curge apa,dar se sincronizează când merge la grajd nu deschide nimeni in casă. Dar când sunt mai multi mai greu. Am auzit că este ceva ce se montează pe principală si egalizea presiunea. Nu sunt instalator, pentru mine mă descurc.
            O zi buna

            Comentariu

            • fanero
              Living Legend
              • 02.aug.2008
              • 2467

              #7
              Postat în original de ardeleanu100
              Am auzit că este ceva ce se montează pe principală si egalizea presiunea
              Nu am inteles nimic.
              Ma declar invins.
              Astept pe cei mai intelepti sa ne spuna ce este acel ''ceva ce se monteaza pe principala si egalizeaza presiunea''

              O seara buna

              Comentariu

              • PowerMC
                Administrator
                • 02.mai.2007
                • 2237

                #8
                Va referiti la regulator de presiune? Acesta limiteaza presiunea la valoarea setata.
                Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

                Community Manager MC

                Comentariu

                • fanero
                  Living Legend
                  • 02.aug.2008
                  • 2467

                  #9
                  Postat în original de PowerMC
                  Va referiti la regulator de presiune? Acesta limiteaza presiunea la valoarea setata.
                  Cu tot respectul.
                  Alimentarea cu apa se face dintr-un bazin, prin cadere libera.
                  Ce putin asta am inteles din explicatiile lui ardeleanu100

                  Comentariu

                  • ardeleanu100
                    Incepator
                    • 29.apr.2010
                    • 7

                    #10
                    Mulțumesc pentru răspuns.
                    Posibil să fie regulator de presiune ( am mai dat căutare zilele astea și cam spre regulator se înclină) . Cred că se pune după prima racordare și imparti presiunea ( lași și ție și mai dai și la alți). Am auzit că este ceva, de asta am întrebat aici la cine știe mai bine ca mine. Da cadere liberă este, atunci ce rost mai are hidroforul ( cel mai rău caz alta alimentare separata se rezolva problema).
                    O zi buna

                    Comentariu

                    Procesare...