Aerisitor automat calorifer

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • bambucea
    Membru Marcant
    • 13.iun.2014
    • 313

    #16
    Pana la urma cred ca, ar trebui sa chemati un instalator sa va monteze ce este necesar.
    Trece iarna si dvs o sa stati sa aerisiti calorifere.
    Ar fi pacat.

    Comentariu

    • mihai123
      Incepator
      • 11.iun.2010
      • 79

      #17
      @intransingentul
      reglarea la retur,unde-i capacelul filetat se face prin cheie hexagon si asa nu prea umblu sa tot dau incet si tare ma interesa daca e vre-o problema.la capace nu-s scumpe dar de 1 1/2 tot aicea am citi cum am spus ca nu se gasesc,poate doar daca duc la un atelier ma gandesc.

      TOTUSI daca este aicea cineva si din poza poate sa vada sa-si dea seama daca este de 1 1/2 sau 1 1/4 ca sa nu-l desfac degeaba.
      ar mai fi o varianta sa dau gaura in capac pt 3/8 si sa bag tarod dar asa speciali doar in ateliere se gasesc...
      Ultima editare de mihai123; 18.nov.2020, 02:47.

      Comentariu

      • rex
        Membru
        • 21.apr.2015
        • 220

        #18
        Postat în original de intransingentul
        Va pot raspunde eu.
        Incepem invers:
        La 2.
        Tehnic este posibil,puteti monta orice robinet.
        Functional dar si estetic, nu e bine.
        Functional:
        Cum puteti regla debitul?
        Estetic:
        -" Uita-te la asta, si-a montat caloriferul invers".

        La 1.
        Cred ca puteti face rost de ambele tipuri de capace cu aerisitor 1 1/4 sau 1 1/2 , nu sunt asa de scumpe.
        Sau:
        Dati gaura in capacul ezistent, faceti filet si montati un aerisitor.
        Succes.
        Exact . .

        Comentariu

        • fanero
          Living Legend
          • 02.aug.2008
          • 2491

          #19
          Postat în original de mihai123
          1.la bucatrie nu am aerisitor la caloriferul de fonta va las o poza cu el sa-mi spuneti daca stiti este de 1 1/4 sau 1 1/2 sper sa nu fie de 1 1/2(sa nu-l desfac degeaba)am citit pe forum ca nu se gasesc capace modificate in magazine si nici la obor.
          Imi cer scuze dar nu am ajuns la un astfel de stadiu de masurare a dimensiunilor doar dupa o fotografie.
          Desfaceti-l si mergeti la un magazin de sanitare unde puteti gasi unul cu filet pentru aerisitor.
          2.pot pune robinet de retur la tur?
          Teoretic puteti pune orice fel de robinet.
          Depinde acum ce vreti de la acel robinet.
          Cele pentru calorifere/radiatoare se numesc robinet tur pentru tur si robinet retur pentru retur.

          Cum locuiti la bloc si nu aveti repartitoare de costuri montate (sau cel putin asta am inteles eu) daca va deranjeaza robinetii montati pe calorifer, puteti sa ii anulati si sa montati robineti de trecere pe tevile de tur si retur.
          Si asta doar pentru a putea izola caloriferul in cazul unei interventii.
          Ca inteleg ca nu va intereseaza reglarea debitului de apa care circula prin calorifer.

          Comentariu

          • mihai123
            Incepator
            • 11.iun.2010
            • 79

            #20
            @fanero
            multumesc super ideea cu robineti de trecere,am vazut ca se gasesc si uni cotiti dar cam inestetici pt.camera ,dar nu pot sa izolez caloriferul daca pun robinet de calorifer de retur la tur mi se par mai dragute ?deci sa inteleg ca cele de trecere izoleaza mai bine de apa?

            Comentariu

            • fanero
              Living Legend
              • 02.aug.2008
              • 2491

              #21
              [QUOTE=mihai123]nu pot sa izolez caloriferul daca pun robinet de calorifer de retur la tur mi se par mai dragute

              Daca ti se par asa de ''dragute'' poti monta si pe tur robineti pentru retur, dar va trebui sa desfaci capacul de protectie de fiecare data cand vrei sa umbli la robineti

              Comentariu

              • Mircea_G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12229

                #22
                IAr trebui sa fie dop de 1 1/4 dar depinde daca este cu filet stinga sau dreapta .
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • mihai123
                  Incepator
                  • 11.iun.2010
                  • 79

                  #23
                  Postat în original de Mircea G
                  IAr trebui sa fie dop de 1 1/4 dar depinde daca este cu filet stinga sau dreapta .
                  Multumesc Mircea_G si fanero de raspuns

                  Mai am o intrebare cineva mi-a spus ca trebuie neapara cand voi pune dop la calorifer sa pun si un prelungitor de alama 1/2 si apoi aerisitorul,ca acel prelungitor are rol sa nu se comalteze filetul din capacul de fonta,avand in vedere ca stau la etajul 10 si am debit mai mare de aer cand tre sa fac aerisirea m-am gandit sa pun in dop un niplu de otel 1/2(care este mai rezistent decat prelungitor din alama)iara in loc de aerisitor sa bag in niplu un mini-robinet de 1/2 ce parere aveti?
                  Ultima editare de mihai123; 19.nov.2020, 20:47.

                  Comentariu

                  • VYS
                    Living Legend
                    • 19.aug.2005
                    • 13008

                    #24
                    Recuctia de calorifer si aersitorul sunt suficiente. Iti recomand aerisitorul din atasament, in defavoarea celui ce se desface cu cheita sau surubeltina. Are debit mai mare. Atentie ca si acestea sunt de calitate proasta, cauta unul mai solid. Singura problema este ca pot sa fie prea curte pentru infiletarea directa in reductie si poate necesita un mic prelungitor.
                    Fișiere Atașate
                    VYS Blog DIY

                    Comentariu

                    • mihai123
                      Incepator
                      • 11.iun.2010
                      • 79

                      #25
                      Postat în original de VYS
                      Recuctia de calorifer si aersitorul sunt suficiente. Iti recomand aerisitorul din atasament, in defavoarea celui ce se desface cu cheita sau surubeltina. Are debit mai mare. Atentie ca si acestea sunt de calitate proasta, cauta unul mai solid. Singura problema este ca pot sa fie prea curte pentru infiletarea directa in reductie si poate necesita un mic prelungitor.
                      Daca este vorba sa mai bag si prelungitor de fonta(ca alama e mai slaba)si este semnul intrebari referitor la calitatea aerisitoarelor...
                      Nu mai bine bag un mini robinet(ca cel din poza)direct in calorifer este f scurt iara in el sa bag aerisitorul si in caz ca imi face probleme aerisiotrul(mi s-a mai intalmplat sa picure)opresc de la robinet si schimb aerisitorul?
                      Fișiere Atașate

                      Comentariu

                      • VYS
                        Living Legend
                        • 19.aug.2005
                        • 13008

                        #26
                        Este ok si asa daca nu afecteaza aspectul.
                        VYS Blog DIY

                        Comentariu

                        • fanero
                          Living Legend
                          • 02.aug.2008
                          • 2491

                          #27
                          Deja am ajuns sa fim hilari.
                          Discutam ceva ce este folosit de toata lumea (robinet tur, robinet retur si aerisitor calorifer) vs ''dargalasenia'' unor robineti de retur pentru calorifer si aspectul unui aerisitor.

                          Ba nene, ca sa nu o mai lungim.
                          Nu mai monta robineti, nu mai monta aerisitoare si debranseaza-te de la reteaua de termoficare si monteaza-ti centrala termica.

                          Nu o sa scapi de robineti tur, robineti retur si aerisitoare, dar cel putin poate o sa intelegi ca instalatiile termice nu le face fiecare cum vrea.
                          SUNT STANDARDIZATE. Si asta daca vrei sa iti mearga cum trebuie.
                          Daca nu poti sa faci orice combinatii si ''dragalasenii''.

                          In rest numai de bine

                          Comentariu

                          • Mircea_G
                            Living Legend
                            • 14.ian.2007
                            • 12229

                            #28
                            Postat în original de fanero
                            Deja am ajuns sa fim hilari.
                            .......
                            Nu o sa scapi de robineti tur, robineti retur si aerisitoare, dar cel putin poate o sa intelegi ca instalatiile termice nu le face fiecare cum vrea.
                            SUNT STANDARDIZATE. Si asta daca vrei sa iti mearga cum trebuie.
                            .....
                            Pe naiba . Se pot bricola in n-spe feluri functionind in acelasi mod .
                            Instalatii verificari-revizii gaze

                            Comentariu

                            • VYS
                              Living Legend
                              • 19.aug.2005
                              • 13008

                              #29
                              Postat în original de Mircea G

                              Pe naiba . Se pot bricola in n-spe feluri functionind in acelasi mod .
                              Ma rog,de fapt nu bricolam ci complicam pentru aa avea mentalul linistit! Fiecare cu teama lui si cu douazeci de robinete..asta este.

                              @ Fanero..
                              Te rog nu ceda psihic, sa fim rabdatori
                              VYS Blog DIY

                              Comentariu

                              • bambucea
                                Membru Marcant
                                • 13.iun.2014
                                • 313

                                #30
                                Postat în original de mihai123
                                Nu mai bine bag un mini robinet(ca cel din poza)direct in calorifer este f scurt iara in el sa bag aerisitorul si in caz ca imi face probleme aerisiotrul(mi s-a mai intalmplat sa picure)opresc de la robinet si schimb aerisitorul?
                                Perfect adevatat,preventiv montati un robinet la aerisitor, ( desi aerisitorul tot un fel de robinet este)
                                Dar daca robinetul care il montati preventiv la aerisitor nu tine?
                                Vi sa mai intamplat si cu aerisitorul care picura.
                                Mai bine montati doi robineti si apoi aerisitorul.
                                Totusi, grabitiva ca in felul asta vine vara si inca nu va-ti hotarat de cati robineti aveti nevoie.
                                Apropo:
                                Cate calorifere aveti?
                                Cheltuielilile cu caldura si cu robinetii le suporta beneficiarul,



                                Comentariu

                                Procesare...