Apa calda dus cu fluctuatii de temperatura

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • leaderfox_SB
    Incepator
    • 11.oct.2012
    • 7

    Apa calda dus cu fluctuatii de temperatura

    Buna ziua,

    Am o problema cu apa calda la dus, mai exact vine cu fluctuatii de temperatura.
    Centrala este Immergas Eolo Star, bateriile din apartament sunt toate de la firma Smack.
    Fluctuatia de temperatura apare doar la bateria de la cada, cand dau pe dus. Daca las sa curga apa direct in cada nu sunt fluctuatii de temperatura. Am verificat debitul la dus si e ok, e la fel indiferent de para folosita, furtun ... sau cu furtun scos.

    Eu as zice ca e baterie (comutatorul ala de da pe dus) de vina, dar inainte de a o schimb, intreb si aici, poate ati mai intalnit careva situatia asta si eventual daca imi puteti recomanda o baterie buna, pana prin 300 ron. Distanta intre racorduri e de 15 cm.

    Multumesc
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    Toate bateriile standard au distanta intre racorduri de 150mm.
    Ce sa difere la comutarea pe dus? Este un simplu buton care directioneaza apa catre pipa sau catre para. Sa fie o diferenta de debit intre cele doua, in sensul ca una are debiut mai mare decat stie sa faca centrala instant?
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • leaderfox_SB
      Incepator
      • 11.oct.2012
      • 7

      #3
      Ma gandesc ca poate nu mai inchide bine si permite sa intre si apa rece si atunci scade debitul pe care il detecteaza centrala la apa calda, sa fie undeva la limita declansarii incalzirii apei si de acolo fluctuatiile de temperatura.
      Si da, e o diferenta de debit pe apa rece vs apa calda, diferenta vine din centrala.
      Tocmai pt ca nu imi dau seama de unde e problema am zis sa intreb pe forum, sa nu dau banii aiurea pe o baterie noua.

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 12977

        #4
        Pune o poza cu bateria. O baterie termostatata nu te incanta?
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • leaderfox_SB
          Incepator
          • 11.oct.2012
          • 7

          #5
          Am mai studiat si problema e de la centrala.
          Conform manual are nevoie de minim 1.7 l/minut ca sa declanseze, dar nu gasesc cat poate maxim/minut sa incalzeasca (range-ul centralei pt apa menajera e 35-55 grade).
          La toate bateriile am aeratoare (5l/minut la bucatarie, 12l/min la baie). Furtunul de dus sau para nu au limitator si de acolo vine buba ... la un debit mai mare, nu duce sa incalzeasca la temperatura mai mare apa. De ex, la 45 grade deja pe dus face figuri ... pe baterie nu face, duce cele 45 grade (am termometru pt apa).
          La 38 grade cat o tin de obicei setata pt apa menajera nu e pb nici pe dus nici pe baterie. Dar am vrut sa fac o baie mai fierbinte, dat pe dus sa faca mai putina galagie ca era noaptea si atunci am sesizat.
          Mi-am comandat un limitator pt dus de 5l/minut, is curios sa vad rezultatul.
          Pana una alta am identificat pb, nu dau la maxim pe dus si vine cum trebuie. Nu stiu daca poate fi reglat ceva la centrala sau asa e ea. La VTP mi-au zis ca are randament de 90 si ceva la suta.

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 12977

            #6
            Nici nu avea cum sa fie de la baterie.
            Centrala ta stie maxim 11.1l/m la DT apa de 30°C.
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • leaderfox_SB
              Incepator
              • 11.oct.2012
              • 7

              #7
              Asa e cand nu esti de meserie. Faza e ca am intrebat un vecin care asta face, revizii la centrale si el mi-a recomandat o curatare chimica.
              Acum am inteles care e situatia si voi tine cont cand o fi sa cumpar o alta centrala, in viitor.
              Merci de implicare.

              Comentariu

              • Mircea G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12085

                #8
                Postat în original de leaderfox_SB
                ......
                Mi-am comandat un limitator pt dus de 5l/minut, is curios sa vad rezultatul.
                ....
                Rezultatul ar trebui sa fie dus scotian deoarece la debit mic Ct ajunge repede la temperatura setata , si opreste incalzirea ....
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                Procesare...