Debransare de la reteaua de termoficare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • nicValeron
    Incepator
    • 30.mai.2008
    • 7

    Debransare de la reteaua de termoficare

    Buna ziua....sunt din Bucuresti , sector 4 .....am si eu cateva intrebari pentru membrii acestui forum in legatura cu debransarea de la reteaua blocului - debransare apa calda si caldura :
    1. este posibil sa renunt la apa calda si caldura de la bloc? daca da unde trebuie sa vorbesc si cu cine?
    2. doresc sa imi instalez centrala proprie de apartament : teava de gaze este deja trasa (conform schitei atasate este pe balcon langa centrala termica)
    3. trebuie reconfigurat / construit traseul noilor tevi de apa : pentru apa menajera si pentru calorifere
    Pot gasi un instalator autorizat aici pe forum pentru realizarea punctelor 2 si 3 ?

    Am atasat poza cu schita apartamentului unde am evidentiat consumatorii sanitari , caloriferele si centrala termica.

    Multumesc.
  • nicValeron
    Incepator
    • 30.mai.2008
    • 7

    #2
    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	poza apartament cu sanitare.jpg 
Afișări:	329 
Mărime:	27,8 KB 
ID:	683261

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 12977

      #3
      Nu stiu cum este practic in Bucuresti, dar dupa cum scrie pe siteul Radet, exista sanse. Citeste la sursa oficiala https://www.radet.ro/rebransare-debransare-sistare.php

      La noi in Craiova se poate cu putina bataie de cap.
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • Mircea G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12085

        #4
        Singura problema este ca traseul apei calde va fi lung , deci va exista ceva disconfort , in sensul ca apa nu va veni calda instantaneu .
        Din schita vad ca ai " sarit " wc-ul de serviciu , desi si ala ar trebui legat la apa calda .
        In fine , cel mai ok traseu prin casa ar fi daca esti in " demolare " acum ...daca nu , se poate face instalatia clasic , aparenta ,
        Te pot ajuta pe partea de termica , legat la gaz si actele de gaz necesare deschiderii gazu;lui .
        Astept un PM .
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • nicValeron
          Incepator
          • 30.mai.2008
          • 7

          #5
          Postat în original de VYS
          Nu stiu cum este practic in Bucuresti, dar dupa cum scrie pe siteul Radet, exista sanse. Citeste la sursa oficiala https://www.radet.ro/rebransare-debransare-sistare.php

          La noi in Craiova se poate cu putina bataie de cap.
          Salut...multumesc de raspuns...am citit si intr-adevar este posibila debransarea...acum ramane de vazut cum e cu birocratia.....

          Comentariu

          • nicValeron
            Incepator
            • 30.mai.2008
            • 7

            #6
            Postat în original de Mircea G
            Singura problema este ca traseul apei calde va fi lung , deci va exista ceva disconfort , in sensul ca apa nu va veni calda instantaneu .
            Din schita vad ca ai " sarit " wc-ul de serviciu , desi si ala ar trebui legat la apa calda .
            In fine , cel mai ok traseu prin casa ar fi daca esti in " demolare " acum ...daca nu , se poate face instalatia clasic , aparenta ,
            Te pot ajuta pe partea de termica , legat la gaz si actele de gaz necesare deschiderii gazu;lui .
            Astept un PM .
            Salut...din schita am omis WC-ul de servici pentru ca este anulat(si in functie de complexitatea proiectului ma gandesc daca sa il repun in functiune sau nu cu toate ca as dori asta).

            Din pacate nu sunt in demolare si probabil ca cea mai convenienta solutie ar fii pozarea tevilor.

            Comentariu

            Procesare...