Boiler electric

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • bogdan_xxl
    Incepator
    • 02.nov.2013
    • 9

    Boiler electric

    Bună seara. Am achiziționat un boiler stiebel electron second-hand. Doresc să-l montez la casa la tara doar pt bucătărie. El are și o baterie cu teava subțire cu prindere de 3/8. Eu pot să-l montez cu o baterie normala?
    Fișiere Atașate
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13007

    #2
    Racordurile boilerului nu sunt 1/2? Racordurile trebuie sa fie corelate cu iesirea din boiler si intrarea in baterie, merg atat 3/8 cat si 1/2. Ce inseamna totusi baterie normala? Ele sunt la fel, indiferent ca racordul este mai mic sau mai mare.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • Mircea_G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12204

      #3
      Eu cred ca este un simplu instant de apa calda , deci nu poate fi legat la o baterie normala .
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 13007

        #4
        Din ce am gasit este un boiler cu rezistenta de 2kW, volum 10 litri, racorduri 1/2. Se poate monta in baie sau bucatarie si alimenteaza o singura baterie.
        Fișiere Atașate
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • bogdan_xxl
          Incepator
          • 02.nov.2013
          • 9

          #5
          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20220226_123342.jpg 
Afișări:	89 
Mărime:	454,7 KB 
ID:	686325 acesta e
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          • draku
            Membru Marcant
            • 12.mar.2007
            • 342

            #6
            Dupa cum apare in fotografii (racordurile rigide si butonul de reglare a temperaturii orientate in jos), el s-ar monta deasupra bateriei, pe perete.
            Probabil bateria cu care vine la pachet are racordurile in partea de sus, pentru facilitatea montarii in aceasta configuratie.
            Boilerul se poate monta si sub chiuveta, in aceeasi pozitie verticala cu butonul orientat in jos (mai greu de ajuns la el, dar cum nu se foloseste decat foarte rar, nu este o problema), cu racorduri flexibile (de buna calitate, recomandat) catre restul instalatiei (alimentarea cu apa rece si bateria normala de bucatarie, pe chiuveta).
            Fiind un boiler, se recomanda montarea unei supape dedicate pe alimentarea cu apa rece.

            Comentariu

            • bogdan_xxl
              Incepator
              • 02.nov.2013
              • 9

              #7
              Va mulțumesc tuturor

              Comentariu

              • bogdan_xxl
                Incepator
                • 02.nov.2013
                • 9

                #8
                Am sa pun poza mâine și cu bateria

                Comentariu

                Procesare...