In spatiul ascuns de sub chiuveta exista vreun robinet de oprire?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Serghin
    Incepator
    • 21.mar.2021
    • 27

    In spatiul ascuns de sub chiuveta exista vreun robinet de oprire?

    O intrebare: bloc din 1990-1991, in baie, sub chiuveta, in locul de unde iese teava de apa, e posibil sa existe inauntrul spatiului placat cu faianta si ceva robineti de oprire, ca sa opresti apa in caz de avarii/reparatii, si sa nu mai fii nevoit sa opresti la toata scara? Noi avem placat cu faianta dar in locul unei bucati de faianta am lasat spatiu liber si am astupat cu o bucata de plastic (gen masca)...folositor si ca sa nu intre eventuali sobolani de la subsol. Banuiesc ca spatiul ala a fost lasat expre liber, neplacat tocmai pt. a se putea interveni in caz de ceva. Exista acolo vreun robinet sau nu? Ca sa vad, ar trebui sa dau jos si chiuveta si masca chiuvetei...intreb doar de curiozitate, ca sa stiu daca am vreodata nevoie.
    Iar daca exista astfel de robineti, si daca as vrea sa-i inlocuiesc cu din astia noi care se deschid folosind o moneda pe mijloc, atunci trebuie oprita apa pe tot blocul sau nu? Va fi suficient doar sa opresc apa de la manenta de la apometru?
    Dar pt. a curata filtrul Y de la apometru, pot inchide apa general doar de la robinetul apometrului, sau intr-adevar ar trebui doar de la robinetul ala care zic eu ca e ascuns dupa tevi?
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12202

    #2
    90/91, se pare ca este bloc " comunist " cu coloana comuna pe verticala , deci nu aveti contoare pe casa scarii . Trebuie sa existe niste robineti , de regula in nisa .
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • Serghin
      Incepator
      • 21.mar.2021
      • 27

      #3
      Da, cu siguranta exista, daca bucata respectiva unde trebuia sa fie faianta a fost lasata goala si pusa provizoriu o bucata de plastic intre tevile iesite in afara nisei si nisa...Dar despre curatarea filtrului Y de la apometru, ce imi poti spune, e suficient sa opresc generalul de la robinetul apometrului (cel cu menta rosie, pe sfera), sau e necesar sa opresc de la acei eventuali robineti ascunsi, pt. a nu risca o inundatie cand desfac filtrul Y sa-l curat?

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12202

        #4
        Pt a curata filtrul , opresti ultimul robinet inainte de el .
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        Procesare...