Presiune scazuta apa calda la boiler pe lemne

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mrr1972
    Incepator
    • 01.dec.2012
    • 32

    Presiune scazuta apa calda la boiler pe lemne

    Buna seara,

    Va rog frumos sa ma ajutati in rezolvarea urmatoarei probleme cu care ma confrunt de vreo 6 luni:

    O casa intr-un sat din Dobrogea, judetul Constanta, pe langa Cernavoda.
    Alimentare din reteaua rurala: dintr-un put, prin pompe, apa ajunge intr-un rezervor si de acolo, prin cadere libera (diferenta de nivel vreo 30m), in tot satul.
    Presiune 6-6,5 bar, casa fiind la 50m de punctul terminus al retelei.

    Deci, Primaria nu poate reduce/asigura presiunea la 2-2,5 bar.

    Am cumparat un boiler pe lemne, din inox, Fornello de 70l.

    Tot citind pe forum si pt ca in zona nu sunt instalatori priceputi am decis (gresit) sa montez boilerul si sa refac instalatia cu firma agreata de catre cei ce produc boilerul, o firma din Constanta.

    S-a montat pe teava de apa rece, spre boiler, in ordine:
    - reductor de presiune 10 bar cu manometru
    - robinet de trecere
    - supapa sens
    - vas de expansiune

    Pe iesirea din boiler e montata supapa de presiune.
    Din boiler, traseul duce intr-un suport cot dublu ppr cu bateria de la cada si prin spate, prin perete, la bateria de la bucatarie.
    Reductorul de presiune a fost setat initial la 2,5 bar.
    S-a facut proba la rece 2 min (fiindca s-a aplicat silicon pe burlan), totul normal.

    A doua zi s-a incalzit boilerul insa cand s-a deschis robinetul de la cada (pe apa calda), apa a curs 15-20 sec la presiune normala si apoi doar un firicel.
    Presiunea pe manometru a scazut de la 2-2,5 bar setati la aproape zero si s-a auzit un huruit in boiler (1-2 sec cand presiunea a ajuns la aproape zero).
    In 2-3 min presiunea creste iar la 2-2,5 bar setati, deschid robinetul si scade si tot asa...
    S-a anuntat instalatorul, a venit, s-a adeverit problema, s-a verificat, s-a setat presiunea la 4bar, s-a asteptat timp de o tigara si a fost ok.
    Si fiecare (eu si instalatorul) a plecat pe drumul lui.

    De a doua zi problema a revenit.
    In 15-20 sec presiunea scade la zero, se aude huruitul acela in boiler, apa taraie, dupa 1-2-3 min presiunea creste si tot asa...

    Instalatorul a spus ca trebuie manevrat si setat mai mereu reductorul de presiune pt ca presiunea in retea e fluctuanta sau sa cumpar alt reductor mai performant (nu a putut sa-mi spuna o marca, vreo suma minima...si nici nu-l mai intereseaza, a luat banii si ”pa pa” ... Asa e cand nu ceri factura si garantie, cand nu te pricepi la instalatii si crezi ca imediat dupa montare vei avea conditii omenesti de trai, fara a mai fi necesar sa te enervezi, sa suni meseriasul, sa ai costuri suplimentare...)

    O fi, insa mama mea, de 80 ani, nu poate umbla cu imbusul sau surubelnita la regulator.
    Iar eu, poate merg odata pe saptamana.

    Ce pot face pt a putea fi utilizat acel boiler, pt a putea face baie?

    Pe apa rece, la mai multi robineti din casa (baie, bucatarie, bucatarie de vara), curte si gradina nu sunt probleme.
    Am inlocuit si bateria de la cada, degeaba...

    Va multumesc anticipat.

    PS. Imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie si, daca e cazul, rog un moderator sa mute postarea.

    Cu stima!
    Ultima editare de gabriel.dobrin; 24.mar.2024, 18:01.
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    #2
    N-am inteles foarte bine , dar " huruiala " de regula este aer pe instalatie . Probabil boilerul ala nici nu se incarca ...
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • mrr1972
      Incepator
      • 01.dec.2012
      • 32

      #3
      Maestre, aveti dreptate.

      Astazi, instalatia a fost verificata si verdictul " la rece" a fost: reductorul de presiune.
      A fost indepartat din instalatie si in locul lui s-a montat un racord flexibil, doar pt proba.
      Acum, presiunea pe apa calda e normala.
      Reductorul nu permitea trecerea apei prin el.
      Si intr-adevar, cand sufli in el nu iese aerul.
      Voi cumpara unul mai scump si sper mai performant (habar n-am ce marca si de la care distribuitor) si va voi tine la curent.
      Poate va fi cuiva de folos.

      Si mare atentie:
      Instalatia de apa va fi refacuta din cauza ca:
      - meseriasul a tinut unele componente de ppr prea mult in plita si prin topire a obturat din orificiul de trecere
      - unele componente ppr noi au orificiul de trecere mai mic decat altele. Vizibil. Abia astazi am vazut asta.

      Am atasat foto.

      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG-20220828-WA0003.jpg 
Afișări:	109 
Mărime:	188,6 KB 
ID:	687170 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG-20220828-WA0005.jpg 
Afișări:	102 
Mărime:	147,0 KB 
ID:	687171 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG-20220828-WA0004.jpg 
Afișări:	104 
Mărime:	201,9 KB 
ID:	687172

      Va multumesc inca o data.
      Cu stima!
      Ultima editare de mrr1972; 28.aug.2022, 17:17.

      Comentariu

      Procesare...