Alimentare cu apa, polipropilena sau teava neagra

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Auras22
    Incepator
    • 29.nov.2007
    • 2

    Alimentare cu apa, polipropilena sau teava neagra

    pentru alimentarea unei case cu apa este mai buna teava plastic (cred polietilena) cea neagra cu dungi albastre sau polipropilena? ma refer la rezistenta in timp , pret. :
  • rotaru violeta
    Incepator
    • 08.sep.2007
    • 89

    #2
    Ceau! Noi am folosit polipropilena la instalatie si suntem foarte multumiti. La proba de presiune nu a curs nici o picatura.Teava nu este de aceea cu dungi(monotub), ci una speciala(alba), sa ai grija la alegere. Monotubul se inmoaie la apa fierbinte. Polipropilena se lipeste cu un aparat special, deloc scump(~250-300 ron)si merita toti banii. De ex. un fiting de pexal costa 4ron, iar pt. polipropilena 1,2 ron si crede-ma ca vei avea nevoie de foarte multe.
    Cand faci ceva, fa-o bine!

    Comentariu

    • prelandez
      Incepator
      • 10.iul.2007
      • 25

      #3
      Hello,

      am facut recent o instalatie baie cu teava PPR si sunt multumit.
      Cand spuneti alimentare cu teava va referiti la instalatia interioara casei sau aductiunea de la sursa???
      PPr e mult mai rezistenta (groasa + rezistenta la socuri mecanice) decat teava neagra (nu am vazut lucrari la interior cu teava neagra pt ca piesele de legatura sunt voluminoase)...avantaj teava neagra are pretul mai scazut decat PPR ....

      Eu am adus apa prin teava neagra de la sursa de apa apoi am continuat in interior (de fapt la intrarea in casa) cu PPR.
      Mare grija de unde cumperi produsele: tevi si piese pentru ca preturile difera foarte mult.
      de exemplu am luat TEU PPR cu Filet Interior alb -- cu aprox 4 ROn si de la "Romstall" mult mai scump --peste 10 ron ---ntradevar calitatea poate e mai buna (desi ma indoiesc) diferenta de pret e f mare.
      De asemenea daca alegi PPR rebuie sa folosesti teava cu insertie de Al pt apa calda.

      spor...
      Fiecare om pe care il ?nt?lnesc in drumul meu imi este superior prin ceva. De aceea
      incerc sa invat cate ceva pe langa fiecare. ( Sigmund Freud )

      Comentariu

      • Consultant sanitare
        Moderator
        • 16.oct.2006
        • 1551

        #4
        Pentru exteriorul locuintei, partea de la bransament pana la racordul din locuita utilizati Polietilena de Inalta Densitate (PEHD).
        Pentru instalatia interioara puteti alege intre diversele sisteme, functie de marimea si configuratia retelei: Polipropilena, Pex, Cu.

        Comentariu

        • mxyz
          Incepator
          • 10.feb.2006
          • 40

          #5
          Teava de polipropilena mai are nevoie de izolatie ca o teava de pexal sau cupru? Pt ca la mine teava actuala de fier face condens pe ea in casa datorita apei foarte reci care circula prin ea, iar instalatorul mi-a spus ca doar polipropilena nu ar mai necesita izolatie, in rest cupru si pexalul necesitand izolatie. Mersi

          Comentariu

          • Auras22
            Incepator
            • 29.nov.2007
            • 2

            #6
            multumesc mult ! mi-am facut o idee despre ce este vb.

            Comentariu

            • Consultant sanitare
              Moderator
              • 16.oct.2006
              • 1551

              #7
              Postat în original de mxyz
              Teava de polipropilena mai are nevoie de izolatie ca o teava de pexal sau cupru? Pt ca la mine teava actuala de fier face condens pe ea in casa datorita apei foarte reci care circula prin ea, iar instalatorul mi-a spus ca doar polipropilena nu ar mai necesita izolatie, in rest cupru si pexalul necesitand izolatie. Mersi
              Polipropilena nu are nevoie de izolatie. Nici teava PEX nu are nevoie insa condensul poate aparea in zonele fitingurilor, fucntie de temepratura apei si umiditatea din incapere.

              Comentariu

              • mxyz
                Incepator
                • 10.feb.2006
                • 40

                #8
                Multumesc de raspuns.La polipropilena ma bucur ca raspunsul e la fel ca al instalatorul meu .Problema la pexal (si de aceea am bagat pexalul in aceeasi categorie cu cupru si fier) e ca am in baie o teava de pexal care iarna e tot timpul transpirata (numai zic de fitinguri).Multumesc inca odata pt raspuns

                Comentariu

                • secarastefan
                  Incepator
                  • 10.mai.2010
                  • 52

                  #9
                  Un 'meserias' mi-a facut instalatia de alimentare cu apa rece+calda la casa.
                  A facut-o cu teava neagra PE si pt apa calda.

                  Trebuie s-o schimb cu PPR sau pexal?
                  Risc sa curga apa pe la mufe. teuri, coturi?

                  mersi

                  Comentariu

                  • sriw
                    Membru Marcant
                    • 05.dec.2007
                    • 538

                    #10
                    Da,riscati sa curga in timp,cea de apa calda mai probabil.
                    If you can't pay cash for something, you probably don't need it.

                    Comentariu

                    • comanM
                      Incepator
                      • 23.mai.2010
                      • 8

                      #11
                      am facut instalatia de apa calda si rece din interior,pe cupru!tevile,au fost ingropate in perete,credeti ca e o greseala?

                      Comentariu

                      • sriw
                        Membru Marcant
                        • 05.dec.2007
                        • 538

                        #12
                        Nu e gresit daca s-a lucrat cu simt de raspundere.
                        If you can't pay cash for something, you probably don't need it.

                        Comentariu

                        • hot
                          Membru
                          • 12.nov.2010
                          • 200

                          #13
                          Vrem sa ne racordam la reteaua de apa novaserv iar conducta principala se afla la 700 metri.Momentan suntem 4 familii care ne-am hotarat sa platim teava si contravaloarea sapatului pe distanta respectiva.Ne gandim ca pe viitor vor mai fi familii ce vor dori sa se racordeze la reteaua de apa si intrebarea este ce grosime ar trebui sa aiba teava de alimentare(momentan noi ne-am gandit la un 40 mm grosime,lucru ce a fost confirmat de inginerul de la societatea de distributie,ca ne este de ajuns.).Va putea face fata grosimea de 40 mm la 10 familii maxim,intrucat in vale deja este retea de apa curenta.Unde s-ar gasi din cunostintele dvs.cel mai ieftin furnizor de teava(avand in vedere ca ne trebuie 700 metri,plus toate racordarile care se vor facxe cu teava de 25 mm).
                          Va multumesc
                          merg ca melcul cu casa dupa mine

                          Comentariu

                          • RaduCA
                            Living Legend
                            • 09.oct.2005
                            • 6453

                            #14
                            Postat în original de hot
                            [...] noi ne-am gandit la un 40 mm grosime, lucru ce a fost confirmat de inginerul de la societatea de distributie, ca ne este de ajuns. Va putea face fata grosimea de 40 mm la 10 familii maxim [...]
                            Nu cred că o conductă de 40 va face faţă la 10 familii, dar acest lucru depinde foarte mult de consumul real al fiecăreia. Eu zic să vă mai gîndiţi/informaţi.
                            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                            Comentariu

                            • Mircea_G
                              Living Legend
                              • 14.ian.2007
                              • 12227

                              #15
                              Daca un bransament se face cu teava de 32 pina in apometru ...cum s-a calculat teava de 40 pt 10 case ....nu inteleg . Normal , 10 case nu inseamna 32x10 dar nici 40 .
                              Furnizor de teava ieftina ???? Pai teava este ieftina prin definitie . Ce trebuie sa stiti la cumpararea ei , trebuie sa fie teava PN16 .
                              Fitingaraia va omoara .
                              O asemenea retea se face punind in coloana de unde va legati , un TEU , apoi se trage teava stradala pe toata lungimea necesara si la diametrul calculat !
                              Ulterior , la fiecare bransament se monteaza o - sa de bransament , o bucata de teava , un robinet de concesie cu doua mufe si inca o bucata de teava pina in camin . Deasupra robinetului de concesie se monteaza o teava si apoi un capac de fonta . Pe acolo va vor inchide apa cind nu platiti sau sint probleme . Cam asta ar fi instalatia si toate costa ....
                              In tot cazul , nu cred sa va lase pe dvs sa cumparati ceva .
                              Instalatii verificari-revizii gaze

                              Comentariu

                              Procesare...