COSTURI INCALZIRE PE GAZE VS INCALZIRE PE LEMNE CASA 200MP

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • miha1973
    Incepator
    • 15.ian.2008
    • 2

    COSTURI INCALZIRE PE GAZE VS INCALZIRE PE LEMNE CASA 200MP

    casa 200mp doar pe parter,pod izolat cu vata minerala 10cm,pereti caramida porotherm 35cm,izolatie 5cm.

    incalzirea se face cu centrala pe lemne si am ajuns ,ca Cioran, pe culmile disperarii: toaca lemne, cara lemne,usca lemne,fa de planton la alimentat centrala,si caldura...asa si asa.[oricum mai am o luna si raman fara lemne].

    vreau sa schimb incalzirea pe centrala pe gaze ,dar nu prea am date demne de incredere despre costurile lunare[m-au mai sfatuit niste prieteni sa-mi iau centrala pe lemne... cred ca au vrut sa-mi plateasca niste polite... ]

    orice informatie este bine venita....rog AJUTOOOR.
  • crinaelena
    Living Legend
    • 11.sep.2007
    • 1596

    #2
    functie de temp.ambientala pe care o doresti,consumul creste odata cu gradul de comfort,nu ?
    parerea mea ca n-ai voie sa depasesti 15-16 mc/zi in conditiile unei ierni ca cea de acum,si care a avut destule zile friguroase.Temperatura ambientala,cam 21 gr. dar asta in conditiile unei instalatii corect realizata
    (si corect dimensionata)

    Comentariu

    • crinaelena
      Living Legend
      • 11.sep.2007
      • 1596

      #3
      dar poate nu-i centrala bine reglata,instalatia proasta(ca realizare si proiectare),greu de spus sint multi factori, poate nu centrala este cauza disperarii tale.

      Comentariu

      • ing.GRIGORE ZAHARESCU
        Membru marcant
        • 26.dec.2005
        • 584

        #4
        Motivele ar fi mai multe:
        -calitatea lemnului/umiditatea slaba
        -regimul de temp ambient mare
        -circuitul hidraulic gresit realizat(sectiuni mici)
        -izolare pardoselii slaba sau inexistenta
        Nici cu gaz nu veti avea viata mai usoara,singurul lucru nu va mai chinuiti.Parerea mea este sa cereti un consult sau ne dati citeva informatii asupra dimensiunilor cazanului si a conductelor/pompa circulatie

        Comentariu

        • siven01
          Membru
          • 24.mar.2006
          • 245

          #5
          Vad ca nu intreaba nimeni ce tip de centrala are omul . Personal cred ca asta ar fi prima treaba de lamurit .

          Comentariu

          • SERGHEI-ARO10
            Membru
            • 03.mai.2006
            • 155

            #6
            Postat în original de siven01
            Vad ca nu intreaba nimeni ce tip de centrala are omul . Personal cred ca asta ar fi prima treaba de lamurit .
            Pai nu este clar ca are centrala pe lemne???!!!

            PS-este mul;t mai ieftin pe lemne dar, deranj,mizerie,munca la greu.Pe gaze apesi un buton toamna si-l mai apesi o data primavara.....Simplu nu? Comoditatea costa ..si costa mult nu gluma...cea mai buna solutie este sa folosesti ambele centrale...Faci cald bine cu lemne sa se incinga peretii si pe urma mentii cu gazele...

            Comentariu

            • crinaelena
              Living Legend
              • 11.sep.2007
              • 1596

              #7
              Postat în original de SERGHEI-ARO10
              Postat în original de siven01
              Vad ca nu intreaba nimeni ce tip de centrala are omul . Personal cred ca asta ar fi prima treaba de lamurit .
              Pai nu este clar ca are centrala pe lemne???!!!

              PS-este mul;t mai ieftin pe lemne dar, deranj,mizerie,munca la greu.Pe gaze apesi un buton toamna si-l mai apesi o data primavara.....Simplu nu? Comoditatea costa ..si costa mult nu gluma...cea mai buna solutie este sa folosesti ambele centrale...Faci cald bine cu lemne sa se incinga peretii si pe urma mentii cu gazele...
              e o idee pe care incep sa o agreez si eu,dar va trebui sa ma conving practic (la iarna viitoare) de rentabilitatea ac. solutii

              Comentariu

              • miha1973
                Incepator
                • 15.ian.2008
                • 2

                #8
                ce inseamna "ieftin " pt incalzirea pe lemne? eu nu mai cred in varianta asta pana nu imi spun niste utilizatori de astfel de centrale[nu ingineri,nu instalatori] cati mc de lemne consuma pe sezon[sept-apr].

                acum,dupa 4 luni de folosire,nu cred ca aceste cazane de fonta,cu sau fara gazeificare,sunt o varianta ieftina ,ci una pt cei care nu au pos racordarii la gaze dar vor un oarecare confort in casa lor.

                eu nu mai sustin niciuna din variante pana nu vad niste cifre pe care sa le pot compara.

                nu sunt singura care afirma ca pretul redus al incalzirii pe lemne este doar un mit [sau o realitate doar pt zone gen covasna unde cade padurea direct in centrala],mai am cunostinte care recunosc faptul ca asta nu e cea mai stralucita idee.

                eu vreau doar niste estimari...

                Comentariu

                • Dumitru popa
                  Membru marcant
                  • 28.aug.2006
                  • 407

                  #9
                  pentru o casa consumul lunar de gaze este de 10 mil lei vechi in conditiile acestei ierni,( cu suprafata de 200mp) in alta ordine de idei sa nu credeti ca se apasa pe buton toamna ci se mai apasa oridecateori se intrerupe curentul electric daca nu ai o automatizare.( consum produs de centrala)
                  Pentru apartamente consumul e mai mic deoarece el este introdus intr-un fagure adica nu are toti peretii exteriori ca o casa la curte.

                  Comentariu

                  • crinaelena
                    Living Legend
                    • 11.sep.2007
                    • 1596

                    #10
                    ar fi bine sa fie asa,dar stiti cite apartamente sint goale,ptr. ca-s multi plecati afara,ap. au ramas neincalzite,e drept,un perete comun cu al unui astfel de apartament este f. rece,probabil nu-i chiar ca atunci cind comunica cu exteriorul direct,dar oricum.

                    Comentariu

                    • crinaelena
                      Living Legend
                      • 11.sep.2007
                      • 1596

                      #11
                      10 mil. nu-i cam mult ? adica vreo 30 mc./zi.
                      totusi la o casa izolata binisor,n-are cum asa mult.

                      Comentariu

                      • disperat
                        Membru
                        • 21.mai.2007
                        • 132

                        #12
                        Conteaza si pretul la gaze, difera destul de mult in unele zone. La mine (Chiajna) este 1,05 fara TVA lei / mc. In Bucuresti este mai ieftin. Factura nov = aprox 9 mil pentru 200mp, 30cm BCA + 3 polistiren. Eu tin ceva mai cald in casa pe la 23-24 Grade la parter si ceva mai cald la etaj. La 21 de grade mi se pare frig. Presupun ca daca as tine 21 g factura s-ar reduce destul de mult.

                        Comentariu

                        • embedded
                          Membru
                          • 08.iun.2006
                          • 160

                          #13
                          Postat în original de crinaelena
                          functie de temp.ambientala pe care o doresti,consumul creste odata cu gradul de comfort,nu ?
                          parerea mea ca n-ai voie sa depasesti 15-16 mc/zi in conditiile unei ierni ca cea de acum,si care a avut destule zile friguroase.Temperatura ambientala,cam 21 gr. dar asta in conditiile unei instalatii corect realizata
                          (si corect dimensionata)

                          15 metri cubi de lemne pe zi??

                          Comentariu

                          • jonelip
                            Incepator
                            • 12.feb.2006
                            • 65

                            #14
                            eu am consumat din 15 nov pana acum aprozimativ 4 - 4.5 tone lemne "proaspete"
                            adica nu le-am luat din timp sa le tin macar o vara la uscat.
                            am mai avut o greseala ca o tona au fost mai mult crengi-craci (a nu se intelege crengute ci partea de copac care sustine crengutele) tona asta s-a topit efectiv!
                            am facut o proba cu niste lemne uscate de vreo 2 ani....super fain.
                            cu astea care le-am avut trebuie sa verific sa nu stinga focul.
                            acum astept sa vina carbunele (am comandat o tona)

                            am probat si cu brichete de rumegus.misto si asha dar sa le cumpar direct de la sursa si nu cu 7 mil tona de la metro (am gasit locuri care avea si cu 10 mil ori ele costa undeva la 3 mil)

                            sunt multumita. cald in casa in medie 20-22 de grade.seara super bine mai cald decat in restul zilei si bate la 25 de grade chiar 27.
                            seara fac asha de cald ptr ca fiimea are program de stat dezbracata si se joaca pe jos.
                            intradevar drumurile la centrala....le consider o iesire la aer.
                            s-a dereglat o porcarie si sper sa reusesc sa o schimb e vorba de maneta care controleaza clapa de aer.
                            casa are 2 nivele si cate 100 mp per nivel.deobicei (exceptand zilele geroase) se aprinde focul intre orele 14 - 16 pm si ultima alimentare o fac intre 21-22.
                            si cel mai important este ca suntem in primul an de caldura peste tot.am inteles ca la anu va fi si mai bine.

                            ce concluzie am tras:in primavara sa cumpar lemne.sa le impart in 2:maruntite ptr aprins focul si butuci (avem centrala buderus g211 42D) si sa le las la uscat.
                            si ptr la anu o sa iau si brichete de rumegus la un pret rezonabil.



                            o sa vad cum e si cu carbuni.
                            vreau!

                            Comentariu

                            • Dumitru popa
                              Membru marcant
                              • 28.aug.2006
                              • 407

                              #15
                              Intradevar conteaza pretul la gazede la o zona la alta dar am inteles ca difera si puterea calorica, circula un zvon ca acesta problema se va reglementa prin montarea unui aparat pe magistrala de gaze care sa indice puterea calorica si ca plata ar putea fi diferentiata in acest fel.

                              Comentariu

                              Procesare...