Despre boilere

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bmx
    Incepator
    • 04.dec.2007
    • 81

    Despre boilere

    Va salut,cu respect!! Doresc sa le multumesc celor care au raspuns intrebarilor mele( dar nu numai). Am sa deschid un subiect legat de boilere(incazitoare de ACM.) racordate la centrale pe lemne.Presupunem; un boiler cu pereti dubli,iterior de 200l,iar pe exterior o manta care formeaza de fapt peretele dublu al boilerului.Putem folosi acest vas,ca vas tampon,trecand agentul termic prin interiorul tancului (adica am o rezerva de 200l agent termic tot timpul) iar ACM. un volum mai redus dar la otemp. mai ridicata, trecuta prin mantaua tancului.Evident ,este o supozitie dar,inrebarea ar fi : este posibil? si care ar fi rezultatele?
  • gogoson
    Membru Marcant
    • 14.oct.2006
    • 621

    #2
    200l sunt prea putin, pentru a avea ceva energie termica inmagazinata, ti-ar trebui cam 6-800 litri

    Comentariu

    • ing.GRIGORE ZAHARESCU
      Membru marcant
      • 26.dec.2005
      • 584

      #3
      Aceasta solutie cu vas de acumulate este f.buna,si ajuta f. mult cazanul lucrind in temp.ridicate,deci o viata mai lunga.Acumularea se poate compara cu o volanta la un motor termic,deci trebuie calculata cu multa atentie si respectate toate conditiile care se impun.Pt. o informare generala accesati www.termoventiler.se si dupa care dati-mi un semnal.
      Cu respect,
      G,Z.

      Comentariu

      • zxm_patrick
        Membru Marcant
        • 27.iul.2006
        • 658

        #4
        Am citit...
        ce face practic laddomatul?cum reuseste sa asigure o temperatura mai mare? stiu ca gogoson era foarte incantat de el!
        "Am patit-o si pe asta" - Stan Patitu'

        Comentariu

        • ing.GRIGORE ZAHARESCU
          Membru marcant
          • 26.dec.2005
          • 584

          #5
          Vezi ca pe site are si animatie,cum este cu acumulatorul,si Laddomat.El nu mareste temp.nu are cum ci sustine o temp.ridicata in cazan cind arde comb.

          Comentariu

          • nobody
            Incepator
            • 26.sep.2007
            • 95

            #6
            despre boilere

            am montat cam de 4 ani un boiler pt ACM,electric.Am stabilit un program de functionare si anume: noaptea este sub tensiune si incalzeste apa, iar ziua este deconectat de la retea. Uneori se foloseste apa calda, alteori nu. In functie de asta si timpul de incalzire al apei este mai mic sau mai mare. Problema care ma deranjeaza este aceea ca se intampla sa picure ba la un conector ba la altul din circuitul de apa calda. Mentionez ca am folosit teava Henco, supapa de siguranta este de 6 bari si lucreza bine deoarece am montat si un manometru si urmaresc permanent presiunea din instalatia de ACM. Conectorii i-am schimbat de doua ori pana acum si tot incep sa picure dupa un timp si credetima ca nu din cauza strangerii lor, pt ca sunt stransi de mine"sanatos". Cum se poate remedia acest incovenient. Va multumesc pt eventualele raspunsuri sau sfaturi!

            Comentariu

            • constantin57
              Membru
              • 11.dec.2005
              • 193

              #7
              Ai strins prea sanatos!!!!!!!!!!!!!!!
              Sanfreneaza pexalul sa nu ia garnitura de cauciuc inainte.

              Comentariu

              • nobody
                Incepator
                • 26.sep.2007
                • 95

                #8
                am sanfrenat teva, nu a luat garniturile inainte, am taiat teava cu clestele special, am urmarit ca taietura sa fie perpendiculara, fara rugozitati. Tot picura dupa un timp.

                Comentariu

                • zxm_patrick
                  Membru Marcant
                  • 27.iul.2006
                  • 658

                  #9
                  Am patit asa din cauza fitingurilor proaste . Vara nu aveam probleme, dar iarna incepeau sa picure; diferenta de temperatura...schimba fitingurile cu unele klumea sau treci pe altceva
                  "Am patit-o si pe asta" - Stan Patitu'

                  Comentariu

                  • gogoson
                    Membru Marcant
                    • 14.oct.2006
                    • 621

                    #10
                    eu am patit exact acelasi lucru, dar de la temp
                    Desi pexalul tine la 95 C, daca ai apa la 85 C, dupa un timp se topeste in zona unde este prins in mufa si picura, sau se topeste garnitura.

                    Solutia mea a fost sa cumpar din targ de la obor mufe de pexal turnate ( adica fara posibilitatea de a le mai desface) si nu am mai avut probleme

                    Comentariu

                    • nobody
                      Incepator
                      • 26.sep.2007
                      • 95

                      #11
                      Pt. gogoson
                      se pare ca ai dreptate, caci alt motiv explicabil nu vad care ar fi.Nu am inteles prea bine ce fel de conectori ai luat ca sa rezolvi problema. Ai putea sa-mi dai odescriere sa-i pot recunoaste?Multumesc!!

                      Comentariu

                      • dragosx
                        Incepator
                        • 08.ian.2014
                        • 1

                        #12
                        Boiler Ariston

                        Salut,

                        Am achizitionat anul trecut in August un boiler Ariston Velis.
                        De cateva saptamani se aude un zgomot destul de tipator.
                        Zgomotul se aude si cand nu este pe incalzitor.

                        Tevile sunt din cupru si sunt montate impreuna cu boilerul.
                        Sub boiler avem montata si supapa.

                        Totusi nu imi dau seama de unde provine zgomotul si de ce.Care este motivl.

                        Astept un raspuns daca se poate in aceasta privinta.

                        Multumesc.

                        Comentariu

                        Procesare...