Cos de fum pt centrala pe gazeificare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • DavidNicole
    Incepator
    • 09.feb.2008
    • 7

    Cos de fum pt centrala pe gazeificare

    Am facut azi un tur pe la depozitele de profil cu materiale de constructie. Ce am gasit a fost un "profil special pt cosuri de centrale". Materialul pare a fi catre un ceramic-refractar, cel putin asa are textura (mai gasisem profile cu materialul ca de tigla dar f. proaste subtiri, a iesit din calcul). Am gasit profile cu interiorul rotund, 10cm grosime (10 buc la m), diametru 20 cm si latura exterioara de 35 cm cu un cost de 110 lei/m liniar; profil patrat cu latura interioara de 18, 12 cm grosime (8,3 buc la m) cu un cost de 120 lei/m liniar. Ca suprafata in sectiune cel rotund ar avea 314 cm2 si cel patrat ar avea 324 cm2. Inca o diferenta intre cele doua este culoarea materialul compozitiei care la profilul rotund era un caramiziu pal iar la cel patrat era un caramiziu mai grena. Conteaza ?
    Intrebare ar fi care din cele 2 profile este mai bun pt cosul unei centrale pe gazeificare? Se iau un calcul un 9m de cos de la fundatie. Este nevoie de mai mult ? Daca iau in calcul costul unui cos din inox fie el sub orice forma, aceasta varianta este de cel putin 2-3 ori mai ieftina.
    Este recomandat profilul/materialul?
  • gabix
    Membru
    • 10.sep.2007
    • 185

    #2
    Si eu caut pt. un semineu, poate ne spui cum se numesc produsele gasite de tine/ pret.

    Ce stiu sint urmatoarele:
    -profilul interior este recomandat sa fie rotund pt. ca a nu se depunae funingine in colturi si astfel sa-l cureti mai rar ( cazul general )
    - temperatura imediat in apropierea focarului poate atinge 120C ( nu stiu sigur poate chiar 200C ) si atunci profilul de cos e bine sa aiba o zona de izolatie cu aer intre tubul intern si profilul extern
    - in partea de sus a cosului vaporii de apa condenseaza si se scurg in
    interior substante acide, deci pt. cosuri interioare eu as opta pt. variante ceramice in locul celor metalice
    -trebuie avut grija la imbinari sa fie profile gen nut& feder ( nu sint sigur daca se numesc asa) a i sa nu ai scapari de fum ( mai rau monoxid ) in interior


    Daca mai sint idei, sint si eu interesat.

    G.

    Comentariu

    • DavidNicole
      Incepator
      • 09.feb.2008
      • 7

      #3
      1

      Profilul este dintr-o compozitie care seamana cu caramida refractara dar nu chiar. Difera culoarea si oarecum textura. Caramida refractara e mata, profilul acesta are mici picatele pe el (o idee de mozaic fin) dar este mai tare ca o caramida de constructie. Culoarea la cel patrat este un rosu grena, iar cel rotund este un caramiziu pal.
      Mai multe detalii nici eu nu pot da pt ca nu sunt de meserie. Atat ca mi-a facut o impresie buna. Avantajul este ca interiorul va fi neted, nu va avea nevoie de tencuiala suplimentara. Cat despre condens nu stiu ce sa zic. Pare solid profilul, sanatos construit as zice la nivelul unui boltar sau caramida refractara groasa.

      Comentariu

      • corsa
        Membru
        • 09.ian.2008
        • 101

        #4
        Si eu sunt in cautari pentru o centrala pe lemne si implicit cos de fum.Intrebarea mea este cum reusim sa construim un cos ceramic exterior casei la o inaltime de 9m astfel incat acesta sa nu cada la cel mai mic cutremur sau un vant puternic si ulterior cum reusim sa curatam cosul la aceasta inaltime?

        Comentariu

        • DavidNicole
          Incepator
          • 09.feb.2008
          • 7

          #5
          2

          Eu am stabilit fundatia cosului in mijlocul unui perete de cladire. In fundatie am prins 4 corniere de 5 grosime in forma de careu. Din aceste corniere voi pleca cu alte 4 corniere sudate in sus. Peretele impreuna cu cosul vor face structura comunca cat este inalta camera, adica 2,2m. Cu acest cornier ma gandesc ca voi tine bine inchegat cosul, dar partea proasta e ca nu sunt nici eu convins ce se va intampla la vant puternic, pt ca va ajunge la aproximativ 9m~ adica vreo 7 vor fi in aer. Ma gandesc cumva sa-l ancorez de varf in pamant cumva cu o coarda de sarma otelita.

          Comentariu

          • Cod3r
            Incepator
            • 25.oct.2007
            • 4

            #6
            Buna ziua!

            Si eu am cam aceeasi problema cu cosul pentru centrala pe lemne cu gazeifiere.
            Camera centralei este o constructie separata de casa (lipita de casa).
            Am achizitionat un sistem de elemente ceramice Effe de sectiune patrata cu tub ceramic pe interior (vezi: www.cosdefum.ro). Cosul va avea o inaltime de 6m (aproximativ 250 kg) si va putea fi ancorat pana la inatimea de 2m (de centura camerei centralei). Restul ca sta liber, fara posibilitate de ancorare (va trece la 0.5m de steasina).
            Daca voi intari structura cosului cu 4 corniere consolidate cu platband sudat in forma de x (cum e la stalpii de inalta tensiune), va sustine cosul in cazul unui cutremur?

            Multumesc pentru raspunsuri...
            Fișiere Atașate

            Comentariu

            • corsa
              Membru
              • 09.ian.2008
              • 101

              #7
              Cam in aceeasi situatie sunt si eu.Pot sa fac ultima legatura de casa la aprox.3 m inaltime fata de sol,dar as incerca sa plec de jos cu o fundatie de 1mx1m , care sa scada in dimensiuni ca un fel de trunchi de piramida astfel incat sa ajunga la inaltimea de ~6 m la dimensiunile exterioare de 0,5mx0,5m,iar in continuare sa merg cu 3m de cos metalic de diametrul interior corespunzator.Asa vad eu un cos mai solid si totodata mai usor in partea superioara ca sa nu apelam la fel de fel de ancore de care sa ne impiedicam prin curte.Dar in continuare ramane intrebarea:cum reusim sa curatam cosul la inaltimea de 9 m ,pentru ca nu cred ca o sa putem sa sprijinim o scara de un astfel de cos?
              Acum mi-a venit o idee.Daca am putea realiza un sistem prin care sa demontam partea metalica superioara,sa o dam jos si sa o curatam,sa curatam si cosul de caramida de pe o scara care poate fi pusa pe structura mai sus mentionata si apoi sa punem la loc cosul metalic.Ce parere aveti?

              Comentariu

              • Cod3r
                Incepator
                • 25.oct.2007
                • 4

                #8
                In partea inferioara a cosului se va face o portita de access, pe unde se va putea curata cosul.

                Comentariu

                • alexis
                  Living Legend
                  • 05.nov.2006
                  • 1331

                  #9
                  Cautati aici www.schiedel.ro
                  faci o casa si pentru urmasii tai

                  Comentariu

                  • corsa
                    Membru
                    • 09.ian.2008
                    • 101

                    #10
                    supermarfa pe schiedel dar oare nu se poate mai ieftin in conditii de calitate sa zicem aproape egale si cu putina implicare personala atat cat ne pricepem noi sau ceva amici de-ai nostri.

                    Comentariu

                    • Cod3r
                      Incepator
                      • 25.oct.2007
                      • 4

                      #11
                      Eu am ales solutia EFFE, un compromis pentru pret/calitate. Vezi http://www.cosdefum.ro
                      Gasiti acolo descrierea completa pentru montare.

                      Comentariu

                      • alexis
                        Living Legend
                        • 05.nov.2006
                        • 1331

                        #12
                        [quote="corsa"]
                        Nu poti sa ai calitate cu bani putini, cosul de fum e important pentru siguranta casei si a functionarii centralei. Tubulatura aceea de samota se monteaza bine si obti o suprafata lisa pe care cu greu se depune funinginea. Mai bine nu iti ei cada cu vibromasaj sau alte fitze si faci un cos cum trebuie. Alte lucruri le poti schimba dupa un an, doi, cosul il faci o data. Cat costa un sistem de cos effe ? sau cu cat e mai ieftin decat schiedel?
                        faci o casa si pentru urmasii tai

                        Comentariu

                        • corsa
                          Membru
                          • 09.ian.2008
                          • 101

                          #13
                          [quote=,,Cod3r"]
                          Cat te-a costat achizitionarea elementelor de cos de fum pentru inaltimea de 6m.
                          Si la mine centrala va fi instalata intr-o camera aproximatv la fel ca a ta,numai ca va fi lipita nu in spatele casei ca la tine ,ci in prelungirea casei cu un acoperis la fel ca la tine,iar cosul va fi instalat in spatele casei , deci pe latura lunga a casei,deci cred ca voi putea sa-l ancorez de casa cam la maximum 3.5 m de la nivelul solului.
                          Ref. la portita de vizitare-curatare de la baza cosuluirin ea cred ca poti sa cureti cea ce se strange la baza cosului in timp, nu stiu daca poti sa si cureti pe aici un cos de 8-9m inaltime.

                          Comentariu

                          • taz21
                            Membru
                            • 20.feb.2006
                            • 297

                            #14
                            Postat în original de Cod3r
                            Eu am ales solutia EFFE, un compromis pentru pret/calitate. Vezi
                            Gasiti acolo descrierea completa pentru montare.
                            Am inteles de unde ti-ai luat cosu. Ajunge atata reclama.
                            Mai bine pune niste poze cu elementele cumparate si un pret.
                            Bafta

                            Comentariu

                            • alexis
                              Living Legend
                              • 05.nov.2006
                              • 1331

                              #15
                              [quote="taz21"]
                              Corect! Sa vedem!
                              faci o casa si pentru urmasii tai

                              Comentariu

                              Procesare...