centrala termica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • theo

    centrala termica

    ce se poate intampla cu centrala termica daca am pene de curent dese ,stau la tara si cam pica trafurile pe acolo . se duce in timp pompa de circulatie de la socurile de tensiune repetate ,partea electronica de comanda ? daca nu mai am curent ,pompa de circulatie nu mai impinge apa ,dar caldura o sa mai am chiar daca apa calda nu o sa mai circule o vreme ?
  • Avatar Vizitator

    #2
    Cind se ia curentu se opreste centrala, si nici caldura nu se mai face
    La faza asta, cu socuri, poti sa incerci ceva dispozitive de protectie, care chiar sa duca centrala cind pica curentul, de exemplu un UPS de la calculator. Ti-ar trebui unul dimensionat corespunzator sa duca puterea pe care o consuma centrala, iar de capacitate nu o sa gasesti ceva serios decit pe bani seriosi, dar daca te pricepti sau stii pe cineva, sa il modifice si sa inlocuiasca bateria din UPS cu un acumulator de masina, (sunt la acelasi voltaj, in general), te-ai scos

    Pompa nu prea are de ce sa se duca de la socuri electrice, este o simpla bobina fara perii, si din cite stiu eu si fara alte componente electronice
    Placa de baza de la centrala ar putea avea probleme, chiar daca este bine facuta

    Mai sunt alte dispozitive, care te protejeaza de spike-uri, adica cresteri bruste de tensiune cu mult peste limita normala (pot ajunge si la dublul tensiunii de alimentare) Aceste spike-uri sunt scurte ca durata (citeva milisecunde) dar prajesc in veselie chestii electronice. Iar la o retea mai veche sau subdimenionata poti avea probleme din acestea

    Comentariu

    Procesare...