solutii alternative la lipsa curentului

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • tiby
    Incepator
    • 19.mar.2008
    • 4

    solutii alternative la lipsa curentului

    pt un cazan pe lemne....lipsa curentului electric ce actioneaza pompele poate fii dezastruos....intrebarea mea este,exista o sursa de protectie,sau orice alta solutie alternativa?
    just me tiby
  • maiam
    Membru
    • 24.aug.2006
    • 211

    #2
    Puteti folosi o sursa neintreruptibila de pc (UPS), alimentata dintr-un acumulator de automobil.

    Comentariu

    • tiby
      Incepator
      • 19.mar.2008
      • 4

      #3
      si ce autonomie poate oferii acel ups?
      just me tiby

      Comentariu

      • siven01
        Membru
        • 24.mar.2006
        • 245

        #4
        cca 15-25 minute , cand e nou . Pe masura ce trece timpul , acumulatorii se duc si UPS ul mai duce cateva minute . Vezi ca sa discutat pe forum si serghei -aro , are chiar o schita cu un invertor .

        Comentariu

        • ndc
          Incepator
          • 25.mar.2008
          • 1

          #5
          solutii

          Exista pe piata diverse invertoare de curent , care transforma c.c-12-24v in c.a 220v folosind in permanenta un acumulator auto.Autonomia unui astfal de inv.este data de capacitatea acumulatorului(dupa unii poate sa duca si pina la 10 ore daca se foloseste o singura pompa ).Este de preferat un invertor cu sinusoida pura pt. motoare electrice. Cele cu sinusoida modificata se folosesc in special la calculator.pt detalii lp electric si cereti o oferta de pret.

          Comentariu

          • picpro52
            Incepator
            • 22.mai.2007
            • 16

            #6
            Sau pompa de circulatie de 12V CC pusa in paralel cu cea de 220V.

            Comentariu

            • gavrila bizau
              Incepator
              • 30.mar.2008
              • 24

              #7
              1. serpentina se racire a cazanului care la 92 de grade intra in functie si raceste centrala
              2. sistemul cu bay-pas pe pompa si vas de expansiune deschis pus la o inaltime de 2 metri fata de caloriferul pus mai sus in casa
              Nu dati cu pietre in mine ,imi spun si eu parerea mea!!!

              Comentariu

              • davincu
                Incepator
                • 02.mai.2007
                • 31

                #8
                1-Daca ridici vasul de expansiune -ma refer la vasul de expansiune ce comunica liber cu exteriorul- practic maresti presiunea in instalatie ! Dar cu cat ?
                - Cu 1 atmosfera la 10 metri .
                Ridicand cu 2 metri , ai crescut presiunea cu 0.2 atm. Cu ce ajuta asta ?
                -Odata cu presiunea creste si punctul de fierbere . Numai ca pentru 0.2 atm vei obtine o crestere a punctului de fierbere atat de mica incat ti-ai facut de lucru degeaba. Deci asta nu ajuta in cazul penei de curent !
                2- D-l Bizau , poate ca e perfect ce spuneti doar ca din lipsa de detalii eu nu inteleg clar.
                3- Daca de la vasul de expansiune ai putea duce un racord -chiar flexibil pe unele portiuni- la focar , atunci cand fierbe si iese apa , aceasta apa va stinge focul. Asta daca suporta cazanul ! Cazanele din fonta pot crapa !
                4 Pompa la 40 W foloseste 0.2 Amperi(220/40) . O baterie de 60 AH ar trebui sa tina destul pana vine curentul...

                Comentariu

                • gavrila bizau
                  Incepator
                  • 30.mar.2008
                  • 24

                  #9
                  vasul de expansiune trebuie sa fie de minim 80 de litri si sa aiba comunicare cu turul si returul . Turul terbuie sa aiba intrarea in vas cat mai sus iar returul cat mai jos .Mai sus sau in dreptul intrari turului se montraza o supapa de refulare de 1.5 bar cu evacuare pe cismeaua casei. pe turul care vine la vas se monteaza supapa termica care la temperatura de 92 grade deschide circuitul tur al vasului scotand apa fierbinte in vas si coborind pe retur apa rece care scade temperatura apei in cazanul centralei
                  Nu dati cu pietre in mine ,imi spun si eu parerea mea!!!

                  Comentariu

                  • davincu
                    Incepator
                    • 02.mai.2007
                    • 31

                    #10
                    Eu am patit astfel : Curent oprit noaptea si de durata . Cazanul fierbinte a fiert si eliminat apa . Turbina de la pompa de recirculare s-a deformat de la caldura . teava de iesire (turul) din pexal fiind s-a deformat . A trebuit sa pun pompa noua si sa schimb teava urgent ca afara era ger.
                    Cred ca la evitarea unui astfel de eveniment se referea initiatorul topicului ! Personal nu as vrea sa iasa apa ci ori sa stinga focul ori sa functioneze pompa macar cateva ceasuri cu curentul cazut. Asa macar dorm fara grija.
                    Probabil majoritatea are cazan performant cu tiraj autoreglabil. Eu am unul artizanal si pexal cu bani putini.

                    Comentariu

                    • Mircea_G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12203

                      #11
                      Postat în original de davincu
                      teava de iesire (turul) din pexal fiind s-a deformat .
                      Exista o indicatie pe care multi producatori de cazane o spun altii nu ! La iesire din cazan, tevile trebuie sa fie metalice pe o bucata de cel putin 2 m . Cel mai sigur ar fi ca in camera cazanului instalatia sa fie integral pe teava metalica .
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • picpro52
                        Incepator
                        • 22.mai.2007
                        • 16

                        #12
                        Postat în original de davincu
                        4 Pompa la 40 W foloseste 0.2 Amperi(220/40) . O baterie de 60 AH ar trebui sa tina destul pana vine curentul...
                        O pompa alimentata la 12 V dintr-un acumulator auto de 12V/60Ah, la puterea de 40W consuma fix 40/12=3,33A; ar trebui sa "tina" cam 8-10 ore.
                        Daca se foloseste invertor 12V/220V randamentul acestuia mai micsoreaza aceasta perioada.

                        Comentariu

                        Procesare...