Energie solara

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bobernac stelian
    Incepator
    • 29.iul.2007
    • 3

    Energie solara

    As dori informatii despre cum se poate realiza o instalatie de conversie a energiei solare in energie termica, (panouri solare) pentru uz casnic.

    Materile necesare, schita, suprafata necesara pentru un camin cu patru persoane.

    Multumesc!
  • pedro25
    Incepator
    • 26.mar.2008
    • 4

    #2
    panouri solare

    Buna,

    Va trimit un link catre o pagina plina cu oferte de instalatii solare cu preturi.
    1 mp de suprafata colector= 1 persoana= cca 50-70 ltr apa calda

    energia-solara.ro/pachete-solare/puzcasnic.htm
    succes

    Comentariu

    • Dumitrescu Bruno
      Incepator
      • 06.feb.2008
      • 11

      #3
      caldura solara

      Un plan simplu !

      MARIME ACUMULATOR ? PREGATIRE APORT
      sau SUPRAFATA COLECTORI ? APA CALDA MENAJ. CALDURA

      ACUMULATOR APA CALDA 80 l / persoana ca. 60 l / mp
      supraf. colect.
      COLECTOR PLAN 1,5 mp / persoana 4 mp / pers .

      COLECTOR TUB 1 mp / persoana 3 mp / pers .

      Comentariu

      • Dumitrescu Bruno
        Incepator
        • 06.feb.2008
        • 11

        #4
        plan solar

        Scuze ... !
        Adica : Pentru incalzirea apei menajere ( dus, bucatarie etc. ) avem nevoie
        de ca. 80 l / persoana ! Daca vrem sa avem aport la caldura atunci :
        60 l / mp suprafata colector ( pt. radiatoare ) > aceste date se refera la acumulator !
        Pentru incalzirea apei menaj. avem nevoie de 1,5 mp / persoana daca avem
        colector plan ... si 1 mp / persoana daca avem colector tub .
        Pentru aport la caldura avem nevoie de 4 mp / persoana daca / colector plan
        si 3 mp / persoana / colector tub .

        Comentariu

        • RaduCA
          Living Legend
          • 09.oct.2005
          • 6359

          #5
          Re: ENERGIE SOLARA

          @ bobernac stelian: Incercati aici.
          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

          Comentariu

          • Gabbiano
            Incepator
            • 04.iun.2007
            • 9

            #6
            Am avut ambitia sa-mi construiesc o casa fara nici un fel de facturi.
            Probabil ca luna viitoare sa ma mut deja in ea.
            Am reusit numai partial proiectul initial deoarece sunt independent de toate utilitatile mai putin curentul electric.
            Casa este incalzita cu panouri solare heat pipe si cu un semineu cu recuperare de caldura (cu geamul de protectie ridicat este semineu traditional pe lemne, iar cu el coborat se transforma in centrala termica de 34kw) cheltuielile de incalzire pe toata iarna s-au ridicat la fabuloasa suma de 210 ron in conditiile in care temperatura in casa a fost de 17*C constant (temp necesara ptr gleturi si varuieli) casa mea are 534mp utili.
            Ideea este ca nu cheltuiala cu panourile solare este mare (am realizat tot ce tine de panouri solare cu cca 2500 euro) ci tot ce tine de stocarea energiei termica.
            Am investit o multime de bani in izolatia termica.
            Polistiren de mare densitate de 15cm+30cm caramida phorotherm +5cm vata bazaltica+rigips.
            Ferestrele sunt din lemn triplu stratificat cu 3 foi de geam.
            Daca socotelile mele nu sunt gresite in 3-4 ani recuperez investitia.
            Daca aveti nevoie de ajutor cu informatii despre panouri solare si cum am realizat sistemul de incalzire va stau la dispozitie cu tot ce am invatat din acesta experienta.
            De profesie sunt inginer in masini termice si am vrut sa fac aceasta experienta pe casa mea.

            Comentariu

            • crinaelena
              Living Legend
              • 11.sep.2007
              • 1596

              #7
              Asa da, felicitari, noi ne stropsim pe aici cu intrebari de genul, ce fel de ct. sa luam, care combustibil e mai avantajos etc... asta e solutia, ceea ce ai facut tu, astfel ca orice cobustibil va parea ieftin.

              Comentariu

              • RaduCA
                Living Legend
                • 09.oct.2005
                • 6359

                #8
                Postat în original de Gabbiano
                am avut ambitia sa-mi construiesc o casa fara nici un fel de facturi. [...]
                Prima oara am crezut ca va referiti la faptul ca ati facut totul "la negru".

                Postat în original de Gabbiano
                [...] cheltuielile de incalzire pe toata iarna s-au ridicat la fabuloasa suma de 210 ron in conditiile in care temperatura in casa a fost de 17*C constant (temp necesara ptr gleturi si varuieli) casa mea are 534mp utili. [...]
                Daca ateriza linga mine un OZN eram mai putin uimit, dar cu asta chiar m-ati lasat fara cuvinte!
                Ba nu, am un cuvint: SENZATIONAL!

                Postat în original de Gabbiano
                [...] daca aveti nevoie de ajutor cu informatii despre panouri solare si cum am realizat sistemul de incalzire va stau la dispozitie cu tot ce am invatat din acesta experienta. [...]
                Mai intrebati?
                Acest subiect a tot fost tatonat, dar pina acum nu a fost nimeni care sa poata spune ceva din postura Dvs., asa ca va rugam fie-va mila de noi si detaliati.
                Totodata, va sfatuiesc sa va pregatiti sa suportati o avalansa de intrebari.
                De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                Comentariu

                • gogoson
                  Membru Marcant
                  • 14.oct.2006
                  • 621

                  #9
                  Si eu caut o astfel de solutie, dar n-am reusit sa rezolv toate problemele, iar costurine nu sunt asa de mici. Eu am gasit solutie la urmatoarele:

                  -apa o iei din put, dar iti trebuie pompa care consuma curent
                  -pt baie ai nevoie de fosa - aici consumul de energie este ff mic (o data la 2-3 ani scoti "materialul")
                  -curent - aici nu prea ai ce face trebuie sa intri in retea
                  -incalzire. Aici e durerea. Cel mai ieftin este cu lemne, apoi cu pompa de caldura. Evident panouri solare pentur acm si eventual incalzire in pardoseala .
                  Rog sa-mi confirme dl Gabbiano, daca locuinta este in Romania, si daca toate lemnele folosite au fost cumparate. Eu cred ca s-au folosit mai multe lemne decat valuarea de 210 ron ( in sensul ca i-au ramas multe lemne de la contructie pe care le-a ars in semineu

                  Totusi temp de 17*C este mica pt cineva care doreste sa locuiasca intr-o casa. Pt un confort cat de cat trebuie plecat de la 20*C.

                  Eu sunt curios cate panouri a folosit si ce aport au in timpul iernii.

                  Comentariu

                  • DIY
                    Living Legend
                    • 07.sep.2007
                    • 1736

                    #10
                    Postat în original de gogoson

                    -apa o iei din put, dar iti trebuie pompa care consuma curent
                    Nu uita ca panourile solare sint folosite pentru doua tipuri de aplicatii: producerea de apa calda pt consum menajer sau inclazire SI producerea de curent electric! Deci se poate, cu investitia de rigoare, sa ai o casa pasiva.
                    In tari in care tehnologia aceasta este mai la-ndemina utilizatorilor (ma refer la pret) s-a ajuns la configuratii in care locuintele au contoare electrice reversibile pentru instalatiile solare, instalatii care nu numai ca produc curent electric pentru folosinta proprie dar mai si dau in retea.

                    Numai bine,
                    DIY

                    Comentariu

                    • gogoson
                      Membru Marcant
                      • 14.oct.2006
                      • 621

                      #11
                      este adevarat. Poti avea panouri solare ce produc curent pentru a alimenta o pompa.
                      Desi toata lumea se lauda ca se poate sa iti pui contoar reversibil. (ceea ce este adevart) dpdv tehnic sistemul are niste limitari.

                      1.Pentru a putea sa "bagi" in retea curent trebuie sa mai macar 2-3 kw putere instalata. ( iar un panou de 250W costa cam 1000 euro)
                      2. daca la mine pe strada, eu imi fac un stafel de sistem de ok, dar daca toti de pe starda isi fac asa ceva, unde se duce curentul produs ?? pt ca nu o ia in sus pe transformator.

                      Concluzia, parerea mea e ca sa produci curent electric cu panouri solare nu prea e eficient, iar chestia cu bagatul in retea ziua si sa-l iei seara inapoi e dus si intors.
                      Totusi sistemul are un mare avantaj. Panourile solare produc curent electric vara in mijlocul zilei cand este cel mai cald si merg cele mai multe aere conditionate unde consumul ar fi peste capacitatea retelei, dar oricum e cu bataie lunga.

                      Comentariu

                      • Consultant climatizare
                        Moderator
                        • 17.oct.2007
                        • 3632

                        #12
                        Panourile fotovoltaive produc curent tot timpul anului indiferent de temperatura, trebuie doar sa fie soare.

                        Comentariu

                        • savacor
                          Incepator
                          • 14.iul.2008
                          • 0

                          #13
                          Postat în original de raduca
                          Postat în original de Gabbiano
                          am avut ambitia sa-mi construiesc o casa fara nici un fel de facturi. [...]
                          Prima oara am crezut ca va referiti la faptul ca ati facut totul "la negru".

                          Postat în original de Gabbiano
                          [...] cheltuielile de incalzire pe toata iarna s-au ridicat la fabuloasa suma de 210 ron in conditiile in care temperatura in casa a fost de 17*C constant (temp necesara ptr gleturi si varuieli) casa mea are 534mp utili. [...]
                          Daca ateriza linga mine un OZN eram mai putin uimit, dar cu asta chiar m-ati lasat fara cuvinte!
                          Ba nu, am un cuvint: SENZATIONAL!

                          Postat în original de Gabbiano
                          [...] daca aveti nevoie de ajutor cu informatii despre panouri solare si cum am realizat sistemul de incalzire va stau la dispozitie cu tot ce am invatat din acesta experienta. [...]
                          Mai intrebati?
                          Acest subiect a tot fost tatonat, dar pina acum nu a fost nimeni care sa poata spune ceva din postura Dvs., asa ca va rugam fie-va mila de noi si detaliati.
                          Totodata, va sfatuiesc sa va pregatiti sa suportati o avalansa de intrebari.

                          Comentariu

                          • pedro25
                            Incepator
                            • 26.mar.2008
                            • 4

                            #14
                            insataltie solara

                            stie cineva ceva in legatura cu o subventie de stat la achizitionarea unei instalatii solare? multumesc

                            Comentariu

                            • gogoson
                              Membru Marcant
                              • 14.oct.2006
                              • 621

                              #15
                              da, raspunsul este afirmativ, nu exista

                              Comentariu

                              Procesare...