Energie solara

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mark87
    Incepator
    • 27.oct.2008
    • 3

    #31
    salutari. da, statul ajuta cu 90% din valoarea investitie dar nu mai mult de 25.000lei (asta pt pers fizice). deci puteti sa scapati si de reteaua de curent va cumparati o mini eoliana care produce cam max 350 kw/luna zic eu ca e suficient, investitia ajunge cam la 5000 euro,sau sunt si mai puternice bineinteles.dar daca faceti actele si va ajuta statul o sa scapati numai cu 500 euro nu??? deci aveti o sanasa sa scapati de toate facturile, mai putin internetul,telefonul si TV.bafta
    Nu privi pe nimeni de sus decat daca-l ajuti sa se ridice

    Comentariu

    • ombun
      Membru marcant
      • 12.feb.2007
      • 580

      #32
      ...am inteles ca este vorba de cca 110 mil euro (intre 5 ian 2009-5dec 2009); daca pp-nem ~ o valoare medie de 5.000 euro per proiect , rezulta cifra astronomica pe tara de beneficiari : 22.000 bucati....hahahahaha !....infim.......
      vreau sa fac o casa !

      Comentariu

      • ombun
        Membru marcant
        • 12.feb.2007
        • 580

        #33
        ...am inteles ca este vorba de cca 110 mil euro (intre 5 ian 2009-5dec 2009); daca pp-nem ~ o valoare medie de 5.000 euro per proiect , rezulta cifra astronomica pe tara de beneficiari : 22.000 bucati....hahahahaha !....infim.......
        vreau sa fac o casa !

        Comentariu

        • ombun
          Membru marcant
          • 12.feb.2007
          • 580

          #34
          ...devine mai interesanta....solutia tehnica a pensionarului din Bacau (intr-o emisiune pe tv A....a de ieri) de incalzire ieftina a locuintei
          vreau sa fac o casa !

          Comentariu

          • ombun
            Membru marcant
            • 12.feb.2007
            • 580

            #35
            ...daca este adevarata ! :P
            vreau sa fac o casa !

            Comentariu

            • mark87
              Incepator
              • 27.oct.2008
              • 3

              #36
              da cel mult 22.000 bucati pt ca au dreptul la acesti bani si primariile si scolile, toti si ei au dreptul la mai multi bani deci .....
              ombun detaliaza putin.despre ce a fost vorba in acea emisiune pt ca nam vazuto.mai este o solutie pt energie electrica au aparut 2 oameni din strainatate care au inventat un fel de motor pe baza de magneti si o baterie care produce 24kw/zi deajuns pt o casa zic eu depinde acu...Si urmeaza cam prin 2009 sa fie disponibila pt cumparat la pretul de 5000 euro .
              Nu privi pe nimeni de sus decat daca-l ajuti sa se ridice

              Comentariu

              • nicolae66
                Incepator
                • 09.aug.2007
                • 19

                #37
                un calcul simplu spune ca :
                1 boiler functioneaza 5 ore pe zi 5 x 1200w= 6 kw x 0.36 lei = 2.16 lei/zi
                1 luna are in medie 30 de zile 2.16 x 30 =64.8 lei
                1 an are 12 luni adica 64.8 x 12 =777.6 lei pe an
                In aceasta situatie cand voi amortiza eu un panou solar care costa 5500 lei ?
                raspuns 7 ani
                durata de lucru a panoului 10 ani !
                Teoretic ( din calcule ) reiese o economie de 2332.8 care o vom repartiza pe 10 ani adica 233.4 lei pe an adica 19..44 lei pe luna . ha ha ha !Practica spune ca daca ai facut o economie undeva , vei face risipa altundeva . Poate vei fi tentat sa folosesti mai multa apa la dus si atunci nu mai este nici o economie
                Daca as tine banii in banca cu o dobanda modesta 10 % ar rezulta 550 lei pe an dobanda adica : 45 lei pe luna adica de 2.5 ori mai mult decat economia rezultata . Daca statul va interveni cu acea subventie de 90% atunci zic ca este timpul sa ingrosam randurile la coada statului !Ce ne vom face atunci cand vom avea un proiect care a costat 500 lei si statul ne va comunica prietenos ca fondurile alocate s-au ispravit ?

                Cine a castigat ? poate doar stratul de ozon
                Cu respect .
                Nicolae

                Comentariu

                • gogoson
                  Membru Marcant
                  • 14.oct.2006
                  • 621

                  #38
                  calculul care l-ai facut este pentru persoana sau maxim doua,nu pentru o familie mai mare. Sa dau un exemplu personal.
                  O famile mai mare de 4 adulti si 2 copii (bunici, pariniti si copii).
                  Initial foloseau doua boilere de 50l de 1200w, unul la bucatarie si unul la baie. motivul a fost: cel de la bucatarie era folosit mai mult si nu avea timp sa incalzeasca apa din put, iar al doilea era la baie.

                  Idea era ca nu ajungea apa nici la bucatarie,nici la baia.

                  ulterior am pus un boiler de 200l cu panouri solare.
                  pe langa economia de curent ( te les pe tine sa faci calculul) a crescut mult confortul. (boilerul are doua serpentine si merge si iarna de la centrala pe lemne).
                  Concluzia e ca nu se reduce totul la bani.

                  Comentariu

                  • ombun
                    Membru marcant
                    • 12.feb.2007
                    • 580

                    #39
                    pt mark 87:
                    -in emisiune aparea un pensionar care si-a brevetat o un sistem de incalzire eletric pt locuinte; radiatorul era asemanator unui calorifer electric dar care consuma ~ cat 2 becuri de 100W (deci 0.2 kw/ora) disipand aceeasi caldura cat un radiator de 2-3 kw/ora. Daca este adevarat ....suna interesant !
                    vreau sa fac o casa !

                    Comentariu

                    • nicolae66
                      Incepator
                      • 09.aug.2007
                      • 19

                      #40
                      calculele facute sunt pentru o familie compusa din 4 persoane cu consumuri normale .Nimeni nu contesta faptul ca exista coeficienti de economie dar as dori sa fac economie la ceva ce costa serios nu sa economisesc 18 lei pe luna .Daca vreti sa faceti calcule pe 10 ani ,inseamna ceva insa tot 18 lei pe luna ramane !Ar fi interesant sa "conving"centrala termica sa mearga consumand doar apa
                      Cu respect .
                      Nicolae

                      Comentariu

                      • cielo2
                        Incepator
                        • 14.iun.2008
                        • 14

                        #41
                        subventie

                        Postat în original de RaduCA
                        Postat în original de ecosit.ro
                        "[...] Acum se pune la punct un program pentru incurajarea folosirii de panouri solare, pompe geotermice sau celule fotovoltaice. Din toamna se va lansa. [...]" Sursa ProTV
                        Prea coincide data lansării cu perioada campaniei electorale ca să mai pot crede aşa ceva...


                        P.S. Nu de alta, dar eu nu mai cred nici minciunile pe care le spun chiar eu, darămite ale altora...
                        Te lamuresc eu imediat
                        Trebuie sa ii crezi, pentru un simplu motiv :
                        au si ei clientela pe care trebuie sa-l ajute sa isi sporeasca averile
                        daca cineva studiaza ordinul mai atent, se poate observa...
                        cine credeti ca pune cei 90% din suma ?
                        ati ghicit, clientela, adica firma care doreste sa execute instalarea...
                        de parca la noi ar fi plin de firme de instalatori ca o banca, sa subventioneze lucrarile si apoi, isi ia el inapoi de la stat...
                        citit cu atentie articolul 18 din ordin
                        asa, precis ca va merge struna tot, doar e un ordin cu dedicatie pt unii

                        Ps. pentru cei care doresc sa studieze un pic teoria cu panourile le propun un site, care nu vinde nimic...
                        d-pompecaldura.ro/index.php?item3=3
                        cielo2
                        va pup pe toti, in special blondele

                        Comentariu

                        • nicolae66
                          Incepator
                          • 09.aug.2007
                          • 19

                          #42
                          Cred ca daca cel ce a hotarat sa beneficieze doar o cantitate limitata de solicitanti de reducere de 90% ar fi judecat treaba calculand reducerea la 50 % poate am fi gandit cu toti ca avem ceva sanse pentru acest proiect. Daca au calculat 90% ce mai era pana la degeaba ?!
                          Cu respect .
                          Nicolae

                          Comentariu

                          • drone_79
                            Incepator
                            • 10.nov.2008
                            • 3

                            #43
                            O sa fie ceva de genul "participa cine vrea, castiga cine trebuie" cu facilitatile astea de 90% oferita de stat.

                            Comentariu

                            • stefanev
                              Membru marcant
                              • 05.iul.2007
                              • 437

                              #44
                              e bataie de joc. Cereri sunt numeroase, dar banii pt finantare prea putin. E ca si cum ai hrani toti porumbeii din centru orasului cu 2 boabe de graunte.

                              Comentariu

                              • VYS
                                Living Legend
                                • 19.aug.2005
                                • 12977

                                #45
                                Eu am inceput sa ma satur de politicile astea imorale ... producem mai ieftin sisteme poluante iar pe cele scumpe si mai nepoluante le producem scump. Ba mai mult, trebuie sa inventam tot felul de mecanisme pentru a stimula consumul produselor scumpe. Eu m-am cam saturat de educatia asta ... cumpara tu scump ca sa nu poluezi, ca avem noi grija sa facem profit si sa poluam in locul tau - viata devine o lupta de calcule a amortismentelor.
                                VYS Blog DIY

                                Comentariu

                                Procesare...