Energie solara

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • embedded
    Membru
    • 08.iun.2006
    • 160

    #76
    Postat în original de MrAmStaff
    caut solutii, si mai ales caut la oameni care le au montate deja pe case ! sunt curios daca cei ce au sisteme solare deja cat sunt de multumiti de sistemul lor !
    aruncati o privire aici
    builditsolar.com/Experimental/experimental.htm#DHW1000

    Comentariu

    • urzica
      Incepator
      • 30.mai.2010
      • 1

      #77
      MANUAL INSTALARE

      solariss.ro/panouri-solare-montare/Manual_instalare-Panouri_Solare_Iunona_pentru_apa_calda.pdf

      Comentariu

      • nicolae66
        Incepator
        • 09.aug.2007
        • 19

        #78
        Postat în original de embedded
        Postat în original de MrAmStaff
        caut solutii, si mai ales caut la oameni care le au montate deja pe case ! sunt curios daca cei ce au sisteme solare deja cat sunt de multumiti de sistemul lor !
        aruncati o privire aici
        builditsolar.com/Experimental/experimental.htm#DHW1000
        imi sunt dragi toti cei ce apreciaza natura . daca dragostea fata de natura costa de ce nu se implica si organul ?!, natura nu este doar a mea !. Doreste protectie pe banii mei ?adica mai scump de 4 ori ?Sorry !.In acest moment energia termica si cea electrica produsa natural costa datorita tehnicii in medie de 4 ori mai mult . Cum sa procedez : ce sa dau si la ce sa ma astept ? SOLUTII ??
        merci si scuze pentru cei ce se simt deranjati
        Cu respect .
        Nicolae

        Comentariu

        • Alex_D
          Incepator
          • 18.mar.2007
          • 15

          #79
          Subventii

          Ce parere aveti de programul "Casa verde" ? Si-a facut cineva niste calcule concrete ? Poate cu asta se trece totusi peste 'pragul de rentabilitate'.
          Alex D

          Comentariu

          • doinastela
            Membru
            • 15.feb.2010
            • 145

            #80
            Subventii casa verde

            Postat în original de Alex_D
            Ce parere aveti de programul "Casa verde" ?.
            mai e putin si se termina fondurile..
            www.ivp.ro

            Comentariu

            • dummy_
              Membru Marcant
              • 16.mai.2009
              • 670

              #81
              Re: Subventii

              Postat în original de Alex_D
              Ce parere aveti de programul "Casa verde" ? Si-a facut cineva niste calcule concrete ? Poate cu asta se trece totusi peste 'pragul de rentabilitate'.
              Casa Verde nu e pentru noi - cei de rand - e in genul primul venit primul servit , si iti dai seama cine sunt primii serviti .....
              Fondurile alocate sunt insuficiente , si probabil despagubirea din partea statului o sa ii acopere pe cei cu pile relatii functii , nepotisme .., deci eu va spun ca nici nu are rost sa va ganditi la vrun ajutor din partea statului .

              Comentariu

              • Consultant climatizare
                Moderator
                • 17.oct.2007
                • 3639

                #82
                singurul dezavantaj al programului casa verde este tocmai sistemul de primul venit primul servit, dar nu din cauza ca ar merge pe pile ci doar ca cei care aveau bani si investitia pregatita au primit finantare, dar din cate stiu programul se va derula in fiecare an in limita fondurilor disponibile.

                Comentariu

                • piancada
                  Membru
                  • 01.feb.2010
                  • 199

                  #83
                  daca va intereseaza panouri facute si nu cumparate, priviti aceste poze:

                  picasaweb.google.it/Sagre1957

                  Comentariu

                  • Nightwishh
                    Incepator
                    • 07.nov.2008
                    • 52

                    #84
                    Re: Subventii

                    Postat în original de dummy_
                    Postat în original de Alex_D
                    Ce parere aveti de programul "Casa verde" ? Si-a facut cineva niste calcule concrete ? Poate cu asta se trece totusi peste 'pragul de rentabilitate'.
                    Casa Verde nu e pentru noi - cei de rand - e in genul primul venit primul servit , si iti dai seama cine sunt primii serviti .....
                    Fondurile alocate sunt insuficiente , si probabil despagubirea din partea statului o sa ii acopere pe cei cu pile relatii functii , nepotisme .., deci eu va spun ca nici nu are rost sa va ganditi la vrun ajutor din partea statului .
                    Nu am nicio pila sau relatie si am semnat contractul de finantare pentru panouri solare... Saptamana asta mi se monteaza instalatia...
                    Am achizitionat un colector solar cu tuburi vidate şi rezervor integrat de 200 l cu serpentină presurizată. Am in acest moment o centrala termica Junkers. Puteti sa-mi spuneti cam cum credeti ca s-ar face conectarea la centrala termica? Persoana care urmeaza sa-mi instaleze panourile nu parea foarte sigura cand am intrebat-o acest lucru. Eu nu sunt de specialitate, deci intreb. Mi s-ar parea de bun simt ca, colectorul solar sa fie legat pe teava de apa rece care intra in centrala termica, nu? Instalatorul propunea sa lege teava de la colector undeva pe teava de apa calda care iese din centrala termica.
                    Inca nu am primit toate hartiile care vin impreuna cu pachetul solar ( instructiuni montaj etc ) si sunt curios ce parere aveti.

                    Comentariu

                    • piancada
                      Membru
                      • 01.feb.2010
                      • 199

                      #85
                      iata diverse modalitati de a instala:
                      eco-domus.it/index2.php?option=com_docman&gid=34&task=doc_view& Itemid=documenti

                      Lunghezza delle tubazioni
                      fino a 6 mt fino a 15 mt fino a 20 mt fino a 25 mt
                      fino a 6 mq 15mm (DN12) 15mm (DN12) 22mm (DN20) 22mm (DN20)
                      fino a 10 mq 22mm (DN20) 22mm (DN20) 28mm (DN25) 28mm (DN25)
                      fino a 15 mq 22mm (DN20) 28mm (DN25) 28mm (DN25) 28mm (DN25)
                      fino a 20 mq 28mm (DN25) 28mm (DN25) 28mm (DN25) 35mm (DN32)

                      La tabella qui sopra riporta il giusto dimensionamento delle tubazioni in rame del circuito primario solare. Per il collegamento dei tubi è necessario utilizzare nella brasatura solo leghe saldanti forti.

                      youtube.com/watch?v=WybHjlW8fXU
                      youtube.com/watch?v=LbbQEYddKy8&feature=related

                      Comentariu

                      • Nightwishh
                        Incepator
                        • 07.nov.2008
                        • 52

                        #86
                        Merci mult.

                        Comentariu

                        • Shaq
                          Living Legend
                          • 06.mar.2005
                          • 1309

                          #87
                          la un panou realizat cu teava de cupru si bazin de stocare deasupra trebuie si vas de expansiune?
                          mai bine intreaba daca nu cunosti

                          Comentariu

                          • David7
                            Incepator
                            • 11.oct.2010
                            • 6

                            #88
                            Salut
                            Am si eu o intrebare, am o casa P+1 cu 12o mp pe nivel ( total 240 Mp ) la o inaltime de 2.7, 4 persoane , izolata cu polistirent de 50mm , si eu as opta pentru:
                            Berreta EXCLUSIV GREEN 35 kw in condensatie care este undeva la 5800 ron. Stiu ca este mai bine cu acumulare dar nu imi permit momentan, si nu am timp pentru ca e deja frig.
                            Ulterior se poate atasa boiler la ea ?
                            Ce parere aveti si ce sfaturi imi dati ?
                            Multumesc

                            Comentariu

                            • piancada
                              Membru
                              • 01.feb.2010
                              • 199

                              #89
                              Postat în original de David7
                              Salut
                              Am si eu o intrebare, am o casa P+1 cu 12o mp pe nivel ( total 240 Mp ) la o inaltime de 2.7, 4 persoane , izolata cu polistirent de 50mm , si eu as opta pentru:
                              Berreta EXCLUSIV GREEN 35 kw in condensatie care este undeva la 5800 ron. Stiu ca este mai bine cu acumulare dar nu imi permit momentan, si nu am timp pentru ca e deja frig.
                              Ulterior se poate atasa boiler la ea ?
                              Ce parere aveti si ce sfaturi imi dati ?
                              Multumesc
                              cine ti-a spus ca e mai bine cu rezervor de apa? rezervorul este necesar doar daca sunt multi in familie, cel putin 4 persoane ...astefel incat ,contemporan , sunt 3 perosane care folosesc apa calda
                              Se poate pune separat Puffer care este un rezervor cilindric pentru apa necesara incalzirii si in interior are si o serpentina pentru apa calda menajera dar este folosit in special daca se face si incalzire cu panouri solare sau centrala pe lemne sau pellet, pentru a avea autonomie mai mare. Pufferul trebuie sa fie ,pentru suprafata ta de cel putin 1000 litr si costa undeva la 1000 euro si peste.

                              Comentariu

                              • David7
                                Incepator
                                • 11.oct.2010
                                • 6

                                #90
                                Am inteles raspunsul referitor la acumulare ( boiler ).
                                Ce puteti sa imi spuneti despre Putere, marca de centrala , si condensare sau nu ??
                                Cei 240 mp cu inaltime de 2.7m si casa din 2008 din caramida izolata cu polistiren.
                                Sunt multi care zic: 30 Kw normal, 35 kw in condensatie ... etc.
                                Eventual poate imi recomandati modele si magazine de unde le-as putea achizitiona.
                                Multumesc

                                Comentariu

                                Procesare...