Energie solara

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Consultant climatizare
    Moderator
    • 17.oct.2007
    • 3639

    Postat în original de fflorin
    Care sunt cele mai rentalbile panouri solare (calitate pret)
    In momentul acesta sunt foarte multe de variante de panouri solare pe piata. Nu cred ca va poate spune cineva care au raportul pret / calitate cel mai bun, in primul rand depinde si de sistemul in care doriti sa le folositi.

    Comentariu

    • rusu constantin
      Incepator
      • 03.oct.2010
      • 20

      Buna ziua va rog sa-mi dati cateva detalii cum etanseza gaura prin acoperis prin care trec tevile de la solar...?? sau ar fi mai bine sa nu se gaureasca acoperisul si sa se mearga cu tevile pe perete in jos?? (specific ca acoperisul este din tabla lindab ). ..si cateva imagini daca se poate cu lucrari realizate . Multumesc anticipat!!

      Comentariu

      • Consultant climatizare
        Moderator
        • 17.oct.2007
        • 3639

        Daca invelitoare este in garantie va recomand sa folositi un sistem oferit de producatorul invelitorii.

        Comentariu

        • nikson
          Incepator
          • 08.feb.2008
          • 31

          Răspuns la: Energie solara

          Mi-am montar o centrala pe lemne cu gazeificare Viesmann , un boiler 200 l cu dubla serpentina si acum mi-am monta un panou solar.
          Firma care le-a mntat a racordata centrala la serpentina de jos a boilerului cu suprafata de transfer de 0.96 mp si panoul solar la serpentina de jos cu suprafata de transfer de 0.4 mp.
          Sondele de temperatua care merg la controller sunt montate una la partea inferioara a boilerului ( t2) si alta la partea suoperioara a boilerului (T3). Termostatul de la centrala e montat la mijlocul boilerului.
          Este corect montajul? intrucat pompa de pe solar mergea aseara la ora 21 cand ploua .
          As dori sa-mi izolez podeaua inainte de a pune parchet masiv peste dusumea oarba. Am la dispozitie 8 cm fat de nivelul usii. Cum o pot face?

          Comentariu

          • giorgioart
            Membru
            • 19.apr.2011
            • 108

            Răspuns la: Energie solara

            Salutare

            Ptr ca nimeni de pe aici, sau poate nu am fost eu atent, nu a introdus pe acest topic sistemele CSP....Concentratoare Solare Parabolice, care sunt usor regasite la instalatii cu tuburi vidate, dar am zis usor, pentru ca parabola din spatele tubului are un aport foarte scazut, deci, ptr cei care nu stiu sau nu au aflat de aceste sisteme care vor revolutiona instalatiile solare, care la noi este in faza incipienta, va astept aici sa vb pe tema asta, poate chiar sa deschid un topic nou. Mentionez ca la ora asta la noi inca nu se stie mare lucru despre asa ceva, pe cand prin alte parti functioneaza de ani buni, mai nou si cei de la Enel dezvolata acest sistem dar nu la noi, inca nu se vrea sa se cunoasca, de ce...nu stim, sistemul poate fi realizat in varianta homemade, cu costuri minime, poate mai minime decat alte sisteme solare.

            Cu respect

            Gigi

            Am sa atasez cateva imagini ptr cei care vor sa se familiarizeze cu acest sistem
            Fișiere Atașate

            Comentariu

            • Consultant climatizare
              Moderator
              • 17.oct.2007
              • 3639

              Răspuns la: Energie solara

              Postat în original de nikson
              Mi-am montar o centrala pe lemne cu gazeificare Viesmann , un boiler 200 l cu dubla serpentina si acum mi-am monta un panou solar.
              Firma care le-a mntat a racordata centrala la serpentina de jos a boilerului cu suprafata de transfer de 0.96 mp si panoul solar la serpentina de jos cu suprafata de transfer de 0.4 mp.
              Sondele de temperatua care merg la controller sunt montate una la partea inferioara a boilerului ( t2) si alta la partea suoperioara a boilerului (T3). Termostatul de la centrala e montat la mijlocul boilerului.
              Este corect montajul? intrucat pompa de pe solar mergea aseara la ora 21 cand ploua .
              Da sunt montate corect, probabil setarile automatizarii sunt facute aiurea sau exista diferenta de temperatura intre panouri si boiler.

              Am gresit ce am scris mai sus . Panoul solar trebuie legat la serpentina inferioara !!!
              Ultima editare de Consultant climatizare; 27.mai.2012, 09:58.

              Comentariu

              • Consultant climatizare
                Moderator
                • 17.oct.2007
                • 3639

                Răspuns la: Răspuns la: Energie solara

                Postat în original de giorgioart
                Salutare

                Ptr ca nimeni de pe aici, sau poate nu am fost eu atent, nu a introdus pe acest topic sistemele CSP....Concentratoare Solare Parabolice, care sunt usor regasite la instalatii cu tuburi vidate, dar am zis usor, pentru ca parabola din spatele tubului are un aport foarte scazut, deci, ptr cei care nu stiu sau nu au aflat de aceste sisteme care vor revolutiona instalatiile solare, care la noi este in faza incipienta, va astept aici sa vb pe tema asta, poate chiar sa deschid un topic nou. Mentionez ca la ora asta la noi inca nu se stie mare lucru despre asa ceva, pe cand prin alte parti functioneaza de ani buni, mai nou si cei de la Enel dezvolata acest sistem dar nu la noi, inca nu se vrea sa se cunoasca, de ce...nu stim, sistemul poate fi realizat in varianta homemade, cu costuri minime, poate mai minime decat alte sisteme solare.

                Cu respect

                Gigi

                Am sa atasez cateva imagini ptr cei care vor sa se familiarizeze cu acest sistem
                La scara mare sunt folosite concetratoarele parabolice sau sisteme asemanatoare. Nu stiu ce eficienta ar avea un panou ca cele pe care le-ati postat dumneavoastra ar trebui sa vedem ce zic producatorii de astfel de panouri. O sa caut.

                Comentariu

                • nikson
                  Incepator
                  • 08.feb.2008
                  • 31

                  Răspuns la: Energie solara

                  Intr-o zi insorita temperatura t3 ( din partea superioara a boilerului) ajunge la 60grade.
                  Temperatura t2 ( din partea inferioara a boilerului ) este de 24 grade.
                  Seara cand T3 incepe sa scada incepe sa mearga pompa pana la temperatura T1 ( de pe panoul solar) de t2 + 8 grade, deci pana la 32 grade.
                  Intrucat prin serpentina solara ( cea superioara) temperatura scade pana la 32 grade imi raceste si apa care avea aproximativ 60 grade si o duce undeva pe la 45 grade.
                  In aceasta perioada nu folosec apa.
                  Consider ca ar trebui racordat panoul solar la serpentina inferioara intrucat acolo este temperatura cea mai mica din boiler.
                  Iesirea din serpentina superioara este pe undeva pe la mijlocul boilerului.
                  Pe alte scheme gasite pe net am vazut ca panoul este racordat la serpentina inferioara.
                  Multumesc pentru comentarii
                  As dori sa-mi izolez podeaua inainte de a pune parchet masiv peste dusumea oarba. Am la dispozitie 8 cm fat de nivelul usii. Cum o pot face?

                  Comentariu

                  • nikson
                    Incepator
                    • 08.feb.2008
                    • 31

                    Răspuns la: Răspuns la: Energie solara

                    Probabil v-ati referit la montajul sondelor de temperatura.
                    Acestea da, sunt montate corect.
                    Pe mine ma intereseaza daca racordarea la serpentine este corecta.
                    Repet, acum sunt racordate astfel:
                    Panou solar la serpentina superioara a boilerului cu suprafata de transfer termic mica si cazanul cu gazeificare la serpentina inferioara a boilerului cu suprafat de transfer mai mare.
                    Va multumesc , si imi cer scuze ca m-am facut neinteles
                    As dori sa-mi izolez podeaua inainte de a pune parchet masiv peste dusumea oarba. Am la dispozitie 8 cm fat de nivelul usii. Cum o pot face?

                    Comentariu

                    • Consultant climatizare
                      Moderator
                      • 17.oct.2007
                      • 3639

                      Răspuns la: Răspuns la: Energie solara

                      Postat în original de nikson
                      Intr-o zi insorita temperatura t3 ( din partea superioara a boilerului) ajunge la 60grade.
                      Temperatura t2 ( din partea inferioara a boilerului ) este de 24 grade.
                      Seara cand T3 incepe sa scada incepe sa mearga pompa pana la temperatura T1 ( de pe panoul solar) de t2 + 8 grade, deci pana la 32 grade.
                      Intrucat prin serpentina solara ( cea superioara) temperatura scade pana la 32 grade imi raceste si apa care avea aproximativ 60 grade si o duce undeva pe la 45 grade.
                      In aceasta perioada nu folosec apa.
                      Consider ca ar trebui racordat panoul solar la serpentina inferioara intrucat acolo este temperatura cea mai mica din boiler.
                      Iesirea din serpentina superioara este pe undeva pe la mijlocul boilerului.
                      Pe alte scheme gasite pe net am vazut ca panoul este racordat la serpentina inferioara.
                      Multumesc pentru comentarii
                      Imi cer scuze aveti perfecta dreptate panourile solare se leaga la serpentina inferioara.

                      Comentariu

                      • dobysnoop
                        Incepator
                        • 07.ian.2013
                        • 5

                        Răspuns la: Energie solara

                        Interventia mea este tardiva, dar este cineva care a executat asa ceva chiar la modul empiric, din doua tevi 3 furtune de prin curte un robinet si un dus de exemplu ? Ma refer numai pentru perioada primavara - toamna...
                        De vanzatori si de calcule matematice si virtuale economii in buzunarele mele sunt cam satul.
                        Multam

                        P.S. Am vasut undeva pe youtube cred, o familie, nu retin originea care pe langa alte creatii empirice ce folosesc energii naturale a facut si asa ceva pentru 80 l la 60 grade intr-un timp de 2 ore. Asa ceva aici ar fi pana in 1000 lei.

                        Comentariu

                        • Consultant climatizare
                          Moderator
                          • 17.oct.2007
                          • 3639

                          Răspuns la: Energie solara

                          Exista solutia ieftina un rezervor vopsit in negru impreuna cu niste conducte de otel negre trase pe acoperisul casei sau a unei anexe.

                          Comentariu

                          • Stefan_D
                            Incepator
                            • 03.iul.2013
                            • 76

                            Răspuns la: Energie solara

                            Sunt cu casa in contructie si va trebui sa ma hotarasc pentru un sistem de incalzire: clasic cu calorifere, electric prin pardoseala sau hidraulic prin pardoseala. Electric cred ca il voi eleimina (costuri prea mari la instalare si apoi consum ridicat de curent), deci raman celelate doua. Problema e ca ma gandesc sa imi pun si panouri solare.
                            Are cineva idee cam ce ar insema incalzirea + apa calda folosind panouri solare pentru o suprafata de 290 mp?

                            P.S.: Sunt convins ca iarna panourile nu fac fata singure si ca trebuie ajutate de centrala (eu voi opta pentru central pe gaz cu boiler incorporat).

                            Comentariu

                            • cheluakame
                              Living Legend
                              • 27.oct.2012
                              • 2298

                              Răspuns la: Energie solara

                              Depinde ce fel de 290 mp aveti.
                              Caci pot fi 290 mp ce au un necesar termic de 9 kw sau pot avea 40 kw.

                              Daca este prima varianta, va puteti incalzi eficient cu orice tip de sursa radianta (calorifer, incalzire pardoseala, etc), iar utilizarea a 3 panouri de 3 mp aduce un aport la incalzire de ~25-30% pe perioada de incalzire (undeva sfarsit octombrie, inceput martie).

                              Daca este a doua, posibilitatile se reduc doar la centrala murala clasica (nu in condensatie) si calorifere, iar aporul adus pe timp de iarna de panourile solare este neglijabil.
                              iTermice --- Sursa ta de caldura

                              Comentariu

                              • Stefan_D
                                Incepator
                                • 03.iul.2013
                                • 76

                                Răspuns la: Energie solara

                                Compartimentarea casei arata cam asa:
                                -parter - 90 mp - living, bucatarie, hol, baie, casa scarii;
                                -etaj - 100 mp - 3 dormitoare, 2 bai, dresing, hol, casa scarii;
                                -mansarda - 100 mp - o baie, hol, iar restul e open space.
                                Am o cotatie de la o firma care vand si instaleaza incalzire electrica prin pardoseala. Puterea instalata pentru toata casa pe care mi-au calculat-o este de 27 kw. Ei spun ca aceasta putere incalzeste toata casa singur si ca nu trebuie dublat de alt sistem.

                                Daca e vorba de centrala murala un alt inginer mi-a calculat o centraca de cca 35 kw.

                                Poate te ajuta aceste detalii si poate ma ajuti cu un raspuns cat mai aproape de realitate. Stiu ca un calcul estimativ se face cu proiectul in fata si un calcul exact se face dupa ce e casa ridicata, dar momentan ma intereseaza sa imi fac o idee cam ce ar insemna panourile solare (investitie vs randament in timp).

                                Multumesc.

                                Comentariu

                                Procesare...