Schimbare tevi + aerisire

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • crina_ad
    Incepator
    • 04.dec.2007
    • 26

    Schimbare tevi + aerisire

    Buna ziua. Datorita unor probleme cu tevile de incalzire a blocului si mai ales, cu administratorul care refuza sa aeriseasca instalatia, am decis sa le schimb. In fiecare noapte se aud batai/pocnete + un suierat ca de aer (presupun ca din cauza ca nu se aeriseste). Se poate dormi cu vata in urechi, dar nu e ceea ce-mi doresc.
    Pot elimina acele pocnete prin schimbarea tututor tevilor cu pexal sau imi recomandati altceva? In plus, pot pune aerisitoare pe fiecare teava si sa aerisesc eu de la mine pt toata coloana?
    Mentionez ca nu am nici o sansa ca administratia blocului sa faca ceva (ma chinui de 3 ani si ceva, am mai scris de probleme pe acest forum), deci tot ce fac trebuie sa fac la mine in apartament.
    Va multumesc anticipat
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12227

    #2
    Re: Schimbare tevi + aerisire

    ................. aveti repartitoare si robineti termostatici ? nu cumva totul a inceput dupa montarea lor ?
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • crina_ad
      Incepator
      • 04.dec.2007
      • 26

      #3
      bineinteles ca am ( din nefericire
      am incercat mii de variante, administratia refuza instalarea unor vane de echilibrare, toti mosii din bloc tin repartitoarele inchise...nu-i intereseaza sa faca nimic, de aceea sper sa existe o rezolvare la mine in apartament

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12227

        #4
        Postat în original de crina_ad
        bineinteles ca am ( din nefericire
        am incercat mii de variante, administratia refuza instalarea unor vane de echilibrare, toti mosii din bloc tin repartitoarele inchise...nu-i intereseaza sa faca nimic, de aceea sper sa existe o rezolvare la mine in apartament
        Pai daca stiti raspunsul ....cu ce sa va mai ajutam ??? Ar trebui cautata o legislatie , ceva , si vazut daca nu cumva cei care au montat repartitoare sau radetul , trebuia sa faca si echilibrarea coloanelor . Motivul ? Cum nimic nu se face fara proiect , si pentru montarea repartitoarelor si al robinetilor termostatici trebuie sa existe , iar un asemenea proiect obligatoriu prevede si echilibrarea . deci ramine intrebarea , cine a furat banii ??? si nu a facut lucrarea ? ( din pacate nu aveti cum sa scapati de galagie ! )
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • crina_ad
          Incepator
          • 04.dec.2007
          • 26

          #5
          n-am spus ca stiu raspunsul la ce tevi sa pun in locul celor vechi si daca ma ajuta sa scap de pacanit... daca nu vreti sa raspundeti, e ok, am mai spus ca nu ma intereseaza raspunsuri gen: vedeti cu administratia, legislatia etc!
          poate sunt totusi si unii binevoitori care ar putea sa-mi raspunda la intebarea initiala!
          Multumesc

          Comentariu

          • Mircea_G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12227

            #6
            Postat în original de crina_ad
            n-am spus ca stiu raspunsul la ce tevi sa pun in locul celor vechi si daca ma ajuta sa scap de pacanit... daca nu vreti sa raspundeti, e ok, am mai spus ca nu ma intereseaza raspunsuri gen: vedeti cu administratia, legislatia etc!
            poate sunt totusi si unii binevoitori care ar putea sa-mi raspunda la intebarea initiala!
            Multumesc
            Daca stiti motivul ..., eu v-am raspuns ca nu aveti ce face . Pacaniturile sint de la robinetii termostatici ai vecinilor si galagia se transmite prin teava . Cum sa interveniti ??? Deci binevoitor zic ca sint , solutie nu am ! Daca totusi stie cineva o solutie minune .....
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            Procesare...