Cea mai ieftina incalzire

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • RaduCA
    Living Legend
    • 09.oct.2005
    • 6450

    #61
    Postat în original de marius mada
    [...] epoca de aur s-a terminat, e ora schimbarilor radicale.
    Asta cred ca este treaba liderilor de opinie.



    P.S.
    Postat în original de Maistrul Max
    mai baga un episod Raduca ca de nu incep si eu...
    Nu mai am timp Max, nu vezi ca iar a inceput campania electorala?
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

    Comentariu

    • marius mada
      Incepator
      • 23.apr.2008
      • 29

      #62

      Comentariu

      • RaduCA
        Living Legend
        • 09.oct.2005
        • 6450

        #63
        Nu stiu de ce, dar modul Dvs. de abordare a problemei imi aminteste foarte bine de un fost "coleg" de forum, al carui mini-discurs il puteti citi aici (de fapt este acelasi topic la care am mai facut trimitere si mai sus). Se pare ca avea mare dreptate cel care spunea "O natiune care nu-si cunoaste istoria, este sortita s-o repete."

        Si Dvs. chiar credeti ca, daca eu voi instala in apartament o centrala pe peleti, Romania va avea o imagine mai buna in lume?
        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

        Comentariu

        • marius mada
          Incepator
          • 23.apr.2008
          • 29

          #64

          Comentariu

          • DIY
            Living Legend
            • 07.sep.2007
            • 1747

            #65
            Postat în original de marius mada
            randamentul (exemplu o centralà de 28 kw) in urma combustiei fumul nu este trimis cosuli ci reciclat din nou in camera de ardere +- cum se intimplà cu centralele pe gaz cu condensatie , asa randamentul acestor centrale depàseste dupà o orà de fuctinare 87% randamentul termic iar dupà 6 ore pot atinge viful maxim de randament 93%.
            instalarea lor poate fi fàcutà in concomitentà cu o altà centralà (exemplu pe gaz)
            Paralela dintre centralele in condensatie si cele cu ardere dubla a peletilor este total anapoda. Marea gaselnita a centralelor in condensatie este aceea ca se extrage caldura latenta (deci se schimba starea) din gazele de ardere, condensarea fiind un proces exoterm.
            Centralele pe peleti, cu toata arderea lor dubla tot, numai pe caldura sensibila se bazeaza. Dupa arderea primara, caldura sensibila extrasa din gazele de ardere este cam nesemnificativa si nu are cum imbunatati vizibil eficienta centralei. Nicidecum sa sara de la 87 la 93% randament pe acest motiv. Este imbunatatita arderea, da' asta-i alta poveste: peletii, ca sursa de combustibil pentru incalzire, sint poluanti si de aici a provenit necesitatea arderii duble care se refera, deci, la evacuarea unei cantitati reduse de noxe in exterior, nicidecum la marirea randamentului. Asta cu randamentu' este o gaselnita de marketing.

            Deci: care-i eficienta reala a unei asemenea centrale? Cite kg de combustibil pe KW incalzire?

            Cit despre toate povestile alea cu nu stiu cit la suta dintre locuintele din Germania si Canada si cu padurile care nu se vor termina ... sint multe de comentat si aici, dar nu prea am timp sa intru in asemenea amanunte ....

            Numai bine,
            DIY
            Numai bine,
            DIY

            Comentariu

            • capusang
              Incepator
              • 11.mar.2008
              • 34

              #66
              dupa ce citesc toate discutiile legate de aceste centrale, ca si eu as fi interesat sa folosesc una, da inca nu's hotarat, tot pot sa spun ceva:

              PARCA STAU INTR_O TARA DE PROSTI.

              unii userii nu fac altceva deat sa combata ce zici ceilalti fara sa aibe argumente. eu cred ca stati pe forumuri numa sa incurcati pe altii.

              raduca si maitru max, eu cred ca voi aveti comisioane de la distrigaz sau ceva. orice solutie inovativa voi o faceti varza. daca nu va place nu cumparati, si nu mai deranjati topicu asta, ca nu pot extrage parerile celor importanti dintre numarul mare de rapsunri ale voastre.

              intradevar, altii dau directive europene si construiesc fabrici si scot modele de centrale, pe milioane de euro, ca voi sa spuneti ca nu sunt ECO si nu sunt rentabile.

              da nu'i nimic ca daca imi ies bine calculele, in ciuda voastra imi iau o cantrala dasta, ca sa ma scol zilnic s- o curat asa cum ziceti voi.

              n-am vazut de mult atata rautate voita

              Comentariu

              • RaduCA
                Living Legend
                • 09.oct.2005
                • 6450

                #67
                Postat în original de capusang
                [...] PARCA STAU INTR_O TARA DE PROSTI. [...]
                Va multumim pentru aprecieri.

                Postat în original de capusang
                [...] raduca si maitru max, eu cred ca voi aveti comisioane de la distrigaz sau ceva. [...]
                "maitru max", hai s-o lasam balta, vezi ca "este unii" care s-au prins.

                Postat în original de capusang
                [...] orice solutie inovativa voi o faceti varza. daca nu va place nu cumparati, si nu mai deranjati topicu asta, ca nu pot extrage parerile celor importanti dintre numarul mare de rapsunri ale voastre. [...]
                Pe viitor, va rog sa postati forumurile de unde vreti sa "extrageti pareri", ca sa stim si noi unde sa nu postam.

                Postat în original de capusang
                [...] da nu'i nimic ca daca imi ies bine calculele, in ciuda voastra imi iau o cantrala dasta, ca sa ma scol zilnic s- o curat asa cum ziceti voi. [...]
                Poate ca aceasta initiativa va duce la aparitia unui "reality show" cu Dvs. in rolul principal. Eu unul, abia astept!

                "OffTopic": Totusi, nu vreti sa aduceti si ceva argumente in aceasta disputa?
                De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                Comentariu

                • Skorpishor
                  Incepator
                  • 11.sep.2008
                  • 24

                  #68
                  @marius mada
                  Pot sa primesc si eu o oferta din partea dumneavoastra?
                  Pe privat bineinteles ca sa nu-i deranjam prea tare pe cei cu comision de la distrigaz!
                  E vorba de o casa noua, stadiul e finalizarea proiectului tehnic unde nu e inca inclusa solutia de incalzire.
                  Peleti nu-mi fac probleme, am citit ca se gasesc in zona in care construiesc eu. Totusi, daca aveti si o centrala unde mai pot pune si o crenguta ceva pe foc e si mai bine in cazul in care creste pretul la peleti
                  Marius Sfara

                  Comentariu

                  • gabix
                    Membru
                    • 10.sep.2007
                    • 185

                    #69
                    Imi cer scuze ca perturb afacerile ce se discuta mai sus dar in spiritul subiectului acestei discutii deschise am o intrebare:

                    A facut/vazut cineva din cei ce discuta pe aici o solutie cu "tuburi de pamint"
                    si mai ales implementata in spatiul mioritic?

                    - asa cum e descris la: http://www.thenaturalhome.com/earthtube.htm

                    Mi se pare o alternativa mai ieftina la pompele de caldura, evident cu conditia sa faci/ai un sistem minimal de ventilatie.

                    Comentariu

                    • DIY
                      Living Legend
                      • 07.sep.2007
                      • 1747

                      #70
                      Postat în original de gabix
                      Imi cer scuze ca perturb afacerile ce se discuta mai sus dar in spiritul subiectului acestei discutii deschise am o intrebare:

                      A facut/vazut cineva din cei ce discuta pe aici o solutie cu "tuburi de pamint"
                      si mai ales implementata in spatiul mioritic?

                      - asa cum e descris la: http://www.thenaturalhome.com/earthtube.htm

                      Mi se pare o alternativa mai ieftina la pompele de caldura, evident cu conditia sa faci/ai un sistem minimal de ventilatie.
                      Am studiat link-ul pus de tine si constat ca sistemul nu este gindit pentru inclazirea / racirea locuintei, ci pentru ventilare: "This allows you to vent the inside air of an HTM without "losing" all your heating or air conditioning comfort." Deci este vorba despre pre-tratarea aerului proaspat din exterior; de obicei maxim 10-15% din totalul de aer circulat intr-o locuinta. Cu alte cuvinte, ajuta la obtinerea unei temperaturi de amestec a aerului mai apropiata de cea obtinuta prin recirculare => consum mai mic de energie in sistemul care, de fapt, asigura racirea / incalzirea locuintei; sistem centralizat cu circulatie fortata a aerului.
                      In plus, tuburile astea sint recomandate pentru constructii HTM, adica o foarte, foarte inalta izolare termica cu acumulare de caldura ... nu stiu cite constructii de acest tip exista - ca sa te citez - pe plaiurile mioritice ...
                      Mult mai ieftin sistemul decit clasicele recuperatoare de caldura in contracurent; asta-i gaselnita. Cuma nume se comporta in functionare? Asta-i alta poveste ...

                      Numai bine,
                      DIY
                      Numai bine,
                      DIY

                      Comentariu

                      • C.Roman
                        Incepator
                        • 18.aug.2009
                        • 1

                        #71
                        Nu stiu daca subiectul mai e de actualitate. Sunt un simpatizant al ideii de a folosi centrale pe pelleti indiferent de ce cred unii sceptici. Uneori raman uimit nu de lipsa de imaginatie a unora, ci de negativismul cu care abordeaza anumite idei, fara macar sa incerce sa "rumege" putintel la rece. Dupa parerea mea, in cativa ani vom putea gasi sacii cu peleti la fiecare colt de strada, la preturi f. bune, in perioada sezonului rece mai ales. Nu-i un secret pentru nimeni cam cum galopeaza pretul la gaz si ce dovezi avem ca ceea ce scrie pe factura (ma refer la calitatea gazului fata de pretul cerut) este si real?!? Visez la o zi cand sa nu mai depind de gazul sau apa altora, poate nici de curentul electric. Vreau sa las apartamentul si sa ma mut la casa (macar pe timpul iernii, desi rentabilitatea este si pe timp de vara la casa) De aceea m-ar interesa in prima faza o centrala pe pelleti de capacitate maxima, pentru o casa cu 2 camere, bucatarie, 2 bai la parter si doua camere si o sala de sedinte de 12/4 la etaj, plus posibilitatea de a mai incalzi si o hala/garaj si doua camere intr-o cladire alaturata. Nu ma intereseaza de unde procur pelletii (ma gandeam chiar la o posibilitate de a-i face eu insumi, deci si ideea procurarii masinilor cu pricina). Daca are cineva idee de unde pot procura toate astea si la cat m-ar ajunge, as fi recunoscator... Macar niste linkuri, ca sa-mi dau seama cum functioneaza, ce randament au ca sa-mi fac o idee cat de cat. Va multumesc!

                        Comentariu

                        Procesare...