Camera tehnica centrala

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • diaconuionel
    Incepator
    • 13.mai.2008
    • 88

    #16
    un cos zidit din caramida normala si tencuit atentie trebuie sa depaseasca coama case pentru tiraj in caz contrar nu veti avea randamant
    [D]

    Comentariu

    • dcd_office
      Membru
      • 30.mai.2008
      • 123

      #17
      Usa metalica la camera centralei termice

      Exista cumva vreo prevedere legala care m-ar obliga sa montez usa metalica la incaperea in care se afla centrala termica pe lemne ? Am gasit aceasta cerinta pe site-ul unei firme care comercializeaza centrale termice si e prima data cand aud asa ceva.
      Ce alte cerinte speciale trebuie sa indeplineasca incaperea respectiva ?
      Centrala termica va functiona cu combustibil solid.

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12085

        #18
        Re: Usa metalica la camera centralei termice

        Postat în original de dcd_office
        Exista cumva vreo prevedere legala care m-ar obliga sa montez usa metalica la incaperea in care se afla centrala termica pe lemne ? Am gasit aceasta cerinta pe site-ul unei firme care comercializeaza centrale termice si e prima data cand aud asa ceva.
        Ce alte cerinte speciale trebuie sa indeplineasca incaperea respectiva ?
        Centrala termica va functiona cu combustibil solid.
        Refuz sa cred ca este cerinta , mai mult o indicatie pt siguranta . Ce alte indicatii mai sint ... constructie care nu arde , geam , priza de aer , loc suficient pt manevra in jurul ei , lemnele sa nu fie depozitate in camera centralei...
        Poate mai nou pompierii sa ceara asa ceva dar asta ar trebui sa scrie in autorizatia de constructie , in avizul lor , daca aveti .In cazul ca altii decit pompierii va cer asa ceva , intrebati si in ce sens trebuie sa se deschida usa ....ca asta este ceva important in cazul ca ar fi obligatoriu !
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • dcd_office
          Membru
          • 30.mai.2008
          • 123

          #19
          Am gasit pana la urma normativul si nu se precizeaza nimic de usa metalica ci doar sa se deschida usa spre exterior.
          Cineva care si-a montat centrala pe lemne, poate sa spuna daca cei care au dat avizul final au verificat ca usa sa se deschida spre exterior ?

          Comentariu

          • Consultant climatizare
            Moderator
            • 17.oct.2007
            • 3639

            #20
            Nu e nevoie de usa metalica.

            Chestia cu verificatu la avizul final sa spunem ca depinde de noroc .

            Comentariu

            • bebelul
              Incepator
              • 08.nov.2009
              • 3

              #21
              Dimensiunile camerei in care se instaleaza centrala pe lemne

              As dori sa stiu cam ce dimensiuni ar trebui sa aibe camera in care se va afla centrala si toate celelalte accesorii ale centralei si daca camera este mai mare se pot depozita si lemne acolo, multumesc

              Comentariu

              • Gel
                Incepator
                • 18.oct.2010
                • 14

                #22
                Unde se instaleaza o centrala termica pe lemne?

                Am cumparat o casa noua (finalizata in 200, dar n-are instalatie termica. Vreau sa pun o centrala termica pe lemne si am fost sfatuit sa mai fac in spatele casei o constructie din zidarie de 3mX2,5m, astfel incat sa am un volum de 21mc pentru ventilatie. Suntem in a doua jumatate a lui Octombrie si parca imi este teama sa mai fac zidarie. As putea folosi tabla pentru aceasta incapere? Mi se pare a fi mai usor de facut un container metalic in spatele casei. Inca ceva. Casa are peretii exteriori din OSB, iar peretii interiori din BCA armati cu plasa de Buzau. Cum se poate lega constructia de zidarie (incaperea dedicata centralei termice) de constructia din lemn (casa achizitionta), avand in vedere faptul ca exista izolatie cu polistiren expandat la exterior? Cum se poate lega constructia din tabla (incaperea dedicata centralei termice) de constructia din lemn (casa achizitionta)? As putea instala centrala termica in bucatarie, pentru a nu mai face atata deranj? Exista riscuri?
                Cu respect

                Comentariu

                • Mircea_G
                  Living Legend
                  • 14.ian.2007
                  • 12085

                  #23
                  Re: Unde se instaleaza o centrala termica pe lemne?

                  Postat în original de Gel
                  Casa are peretii exteriori din OSB, iar peretii interiori din BCA armati cu plasa de Buzau.
                  Nu cumva este invers ? Exteriorul din bca si interiorul din osb ?
                  Postati un plan si marcati pe ce parti ale casei aveti liber pentru eventuala constructie .
                  Spatiul gindit de dvs este mic pentru o centrala pe lemne , iar o constructie din tabla nu este solutia . Condensul ar fi numai una din probleme .
                  Bucataria nu este un spatiu recomandat , centrala pe lemne este totusi un " furnal " , inseamna instalatii pe linga cazan , fum , cenusa , mizerie , asa ceva nu este de tinut in casa .

                  In mod normal , ar trebui o constructie anexa , cu acces direct din casa , din zidarie sau eventuala din panouri de tabla izolate ( panourile care se folosesc la hale) , suficient de mare pentru a incapea toata instalatia si o rezerva de lemne , si normal , un cos de fum izolat si suficient de inalt .

                  Cam tirziu acum sa puteti face ceva , vremea nu prea permite , poate gasiti pentru iarna aceasta o solutie alternativa ...

                  http://www.confind.ro/centrale_termice.htm cam asa ceva v-ar trebui dvs ..., acum
                  Instalatii verificari-revizii gaze

                  Comentariu

                  • Gel
                    Incepator
                    • 18.oct.2010
                    • 14

                    #24
                    Este corect ceea ce am spus. Peretii exteriori sunt din OSB si sunt izolati cu polistiren expandat. Am subliniat acest aspect pentru a alege o solutie buna cu privire la incaperea dedicata centralei termice.
                    Am adaugat un plan al casei, iar in partea de nord as dori sa adaug aceasta camera dedicata centralei (marcata cu verde).
                    Am inteles ca normativul este de 21mc pentru o centrala cu lemne, deci suntem in parametri. Daca aveti alte informatii, va rog sa-mi spuneti si mie.

                    Asa este, bucataria nu este un spatiu recomandat. Nici eu nu vreau mizerie in casa. Ma gandesc la o constructie din tabla pentru a evita constructia de zidarie (nu ma ajuta vremea in aceasta perioada), iar daca tabla trebuie izolata, voi face niste calcule si voi vedea care este solutia mai convenabila. Mai sunt si alte inconveniente la constructia din tabla?

                    Este mai elegant cu accesul din casa, dar nu tin neaparat la acest aspect.
                    Fișiere Atașate
                    Cu respect

                    Comentariu

                    • saniulian
                      Incepator
                      • 06.oct.2010
                      • 7

                      #25
                      Cred ca ar trebui izolat cumva peretele casei pe suprafata comuna cu a noii constructii, pentru a nu produce daune izolatiei de polistiren. Chiar daca polistirenul este ignifugat, la temperaturi mai mari, s-ar deforma.
                      Pentru acel perete poti folosi BCA - este mai rapid, in cateva ore nu ai ce face.
                      Cat de neinteresanta ar fi parerea celuilalt tot gaseste ceva util in ea.

                      Comentariu

                      • Consultant climatizare
                        Moderator
                        • 17.oct.2007
                        • 3639

                        #26
                        Postat în original de Gel
                        Este corect ceea ce am spus. Peretii exteriori sunt din OSB si sunt izolati cu polistiren expandat. Am subliniat acest aspect pentru a alege o solutie buna cu privire la incaperea dedicata centralei termice.
                        Am adaugat un plan al casei, iar in partea de nord as dori sa adaug aceasta camera dedicata centralei (marcata cu verde).
                        Am inteles ca normativul este de 21mc pentru o centrala cu lemne, deci suntem in parametri. Daca aveti alte informatii, va rog sa-mi spuneti si mie.

                        Asa este, bucataria nu este un spatiu recomandat. Nici eu nu vreau mizerie in casa. Ma gandesc la o constructie din tabla pentru a evita constructia de zidarie (nu ma ajuta vremea in aceasta perioada), iar daca tabla trebuie izolata, voi face niste calcule si voi vedea care este solutia mai convenabila. Mai sunt si alte inconveniente la constructia din tabla?

                        Este mai elegant cu accesul din casa, dar nu tin neaparat la acest aspect.
                        Eu as construi anexa din acelasi sistem constructiv ca si al casei ca sa nu arate ca o anexa sa para a fi din casa, poate ar fi sa mergeti pe o solutie temporara in aceasta iarna si anul viitor sa gasiti o solutie corecta din toate punctele de vedere.

                        Comentariu

                        • Stefan51
                          Incepator
                          • 02.apr.2010
                          • 6

                          #27
                          centrala

                          de ce lemn? lemnul te face rob multa mizerie eficienta discutabila e nevoie de lemn uscat cu umiditate max20% costurile cazan bun +cos se ridica la vre-o 3500E de ce nu pelet? exista centale la 35kw 3800Etva inclus care nu au nevoie de cos o incarci odata la 4 zile cind e frig si scoti cenusa o data la 2saptamini comod nu?

                          Comentariu

                          • Gel
                            Incepator
                            • 18.oct.2010
                            • 14

                            #28
                            [/quote]

                            Eu as construi anexa din acelasi sistem constructiv ca si al casei ca sa nu arate ca o anexa sa para a fi din casa, poate ar fi sa mergeti pe o solutie temporara in aceasta iarna si anul viitor sa gasiti o solutie corecta din toate punctele de vedere.[/quote]

                            Normativul nu permite constructie din lemn pentru centrala termica. In acest caz, merg pe mana arhitectului.
                            Cu respect

                            Comentariu

                            • eelena
                              Incepator
                              • 04.oct.2009
                              • 8

                              #29
                              Re: centrala

                              Postat în original de Stefan51
                              de ce lemn? lemnul te face rob multa mizerie eficienta discutabila e nevoie de lemn uscat cu umiditate max20% costurile cazan bun +cos se ridica la vre-o 3500E de ce nu pelet? exista centale la 35kw 3800Etva inclus care nu au nevoie de cos o incarci odata la 4 zile cind e frig si scoti cenusa o data la 2saptamini comod nu?
                              Buna ziua,va rog daca pute-ti sa-mi spune-ti cum se numeste centrala de cARE vorbiti si unde asi putea sa o vad.Multumesc

                              Comentariu

                              • Consultant climatizare
                                Moderator
                                • 17.oct.2007
                                • 3639

                                #30
                                Centrale pe peleti gasiti destule la noi, nu stiu daca pretul este cel spus .

                                Comentariu

                                Procesare...