Camera tehnica centrala

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • dand_dd
    Incepator
    • 16.iun.2007
    • 9

    #31
    Amplasare centrala pe lemne + circuite

    Buna ziua,

    Am intrebari legate de amplasarea centralei termice si de modul de realizare a mai multor circuite.
    Casa este mansardata. Modul de dispunere al camerelor la nivelul inferior este cel din foto. In bucatarie, dormitor1 si dormitor 2 exista sobe de teracota. Casa are 2 hornuri.
    Prima intrebare importanta: Se poate amplasa centrala in locul indicat pe foto ? Volumul de aer necesar este foarte mare (holul, casa scarii si livingul din mansarda nu sunt despartite de usi). Din cele citite pe acest forum nu mi-am putut da seama daca se poate / sau nu amplasa centrala central in cladire(mentionez ca am vazut astfel de instalari la alte case si functionarea e impecabila, caldura produsa nu se pierde deloc cu centrala incalzindu-se holurile). Exista vreo contraindicatie la montarea centralei in interiorul cladirii?

    Pentru o familie de 2 persoane ar fi prea mult sa se incalzeasca toate spatiile de la nivelul inferior + mansarda.
    De aceea cu un distribuitor ma gandesc ca se pot realiza mai multe circuite:
    Circuit 1 (folosit toata iarna): holul, baia, bucataria si dormitor1.
    Circuit 2 (folosit din cand in cand: aprox 1 luna): sufragerie, dormitor 2.
    Circuit 3 (folosit din cand in cand: aprox 1 luna): mansarda.

    Ar fi realizabil un astfel de proiect? Ce riscuri implica o centrala pe lemne cu gazeificare (in jur de 40 kw) amplasata atat de central. Exista vreun regulament pentru astfel de lucrari?

    Va multumesc!
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • autom
      Incepator
      • 08.oct.2009
      • 79

      #32
      Poti inchide circuitele asa cum vrei.

      Totusi, nu uita ca spatiile neincalzite vor fi reci si ca urmare toti vaporii de apa vor condensa in acele camere/spatii. Practic vei avea condens in ele.

      Trebuie sa lasi sa functioneze si acolo ( incalzirea) sau sa cumperi dezumidificatoare .

      Colegii de forum te vor calauzi in acest experiment.

      Ps. toti cei care isi fac casa mai mare decat au necesitatile de zi cu zi au aceasta problema. Cand o ridici mai faci o camera, le mai maresti pe cele gandite initial cu un m pe latime, mai faci o mansarda ca de, tot trebuie facut pod. E simplu atunci. MAi complicat este sa exploatezi spatiul excedentar....

      Comentariu

      • elixir
        Membru marcant
        • 01.nov.2009
        • 368

        #33
        Vrei sa amplasezi centrala acolo ptr a te folosi de hornul existent? daca au fost construite ptr sobe, putin probabil sa ,,duca" o centrala de 40 kw. Un alt incovenient ar fi inevitabila mizerie care se face de la lemne, mirosul si fumul care poate aparea...

        Comentariu

        • Mircea_G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12231

          #34
          Re: Amplasare centrala pe lemne + circuite

          Postat în original de dand_dd
          ............Ce riscuri implica o centrala pe lemne cu gazeificare (in jur de 40 kw) amplasata atat de central. Exista vreun regulament pentru astfel de lucrari?
          Da , exista i 13 si P 118 . In principiu, la marimea cazanului dvs se aplica aceleasi reguli ca la un cazan pe gaze . Riscurile majore sint explozia si incendiul .
          Amplasamentul nu este bine ales .
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • dand_dd
            Incepator
            • 16.iun.2007
            • 9

            #35
            Hornurile au latura interiora de 20cm, sunt din caramida si inalte de 10 m. Am intrebat deja pe unii instalatori si m-au aigurat ca tragerea si dimensiunea ar fi de ajuns pt o centrala de 40 Kw. Singurul lucru care imi da de gandit este amplasamentul intregii instalatii. Din ce mi s-a spus avantajul ar fi ca , caldura degajata de corpul centralei ar fi de ajuns sa incalzeasca un hol cu suprafata de 40 m2 si inaltimea de 2,9 m.
            Am vizitat si alte case cu centrala astfel amplasata si prorietarii mi-au spus ca nu se face fuc, miros sau fum decat f putin. Cred ca se face mizerie + munca de a cara lemnele in casa, cenusa care cred ca trebuie scoasa destul de des + fumul cand se alimenteaza sau un eventual vant care intoarce tot fumul in casa, plus pericolul de explozie care exista totusi.

            Sunt dezorientat de atatea opinii pro si contra ca nu stiu ce sa mai cred, dar nici nu vreau sa mai car in viitor lemen pt fiecare soba in parte si asta cam 5 luni pe an. Se pierde chiar atat de multa caldura degajata de corpul centralei?

            Va multumesc!

            Comentariu

            • Consultant climatizare
              Moderator
              • 17.oct.2007
              • 3606

              #36
              Amplasati centrala intr-o incapere cu fereastra sau chiar cu usa exterioara. Chiar nu e bine ampasata in incaperea din mijlocul casei.

              Comentariu

              • dand_dd
                Incepator
                • 16.iun.2007
                • 9

                #37
                Si eu tind sa ampasez centrala in afara casei, mai ales ca am o anexa lipita de casa . Problema e ca trebuie construit un alt horn. Nu inteleg insa de ce toti instalatorii de centrale pe care i-am intrebat mi-au spus ca amplasamentul central e perfect si ca pericolul e unul minor si caldura data de corpul centralei ar conta foarte mult.

                Daca ar fi sa iau in considerare cele spuse de cei care m-au sfatuit:

                Pro (amplasare centrala in casa):
                - Caldura gegajata de corpul centralei nu se pierde
                - se vor folosi mai putine materiale

                Contra:
                - Ocuparea unui spatiu care ar putea fi folosit de ex ca un dressing sau camara
                - caratul lemnelor in casa (automat mizerie chiar dc as avea grija)
                - aspectul (va fi ca nuca in perete cu toate tevile, distribuitoarele etc)
                - mizerie cu cenusa, eventualul fum, miros
                - pericolul de explozie, foc (chiar dc e putin probabil) ar produce daune considerabile la interior si probabil si structura de rezistenta a casei va fi afectata. (pe cand in exterior chiar dc se produc pagube nu vor fi atat de costisitoare)

                In modul acesta tind spre un amplasament exterior casei.

                Insa din experianta dumneavoastra ati mai auzit astfel de cazuri si cei in cauza au fost multumiti (vb de amplasare central, eventual in bucatarie).

                Va multumesc pentru sfaturi!

                Comentariu

                • Mircea_G
                  Living Legend
                  • 14.ian.2007
                  • 12231

                  #38
                  Domnule - dand_dd - , eu va sfatuiesc sa dati o cautare pe net si sa cititi normativele spuse de mine mai sus , apoi decideti .
                  Instalatii verificari-revizii gaze

                  Comentariu

                  • razvan adrian
                    Membru
                    • 30.mar.2011
                    • 299

                    #39
                    Postat în original de dand_dd
                    Si eu tind sa ampasez centrala in afara casei, mai ales ca am o anexa lipita de casa . Problema e ca trebuie construit un alt horn. Nu inteleg insa de ce toti instalatorii de centrale pe care i-am intrebat mi-au spus ca amplasamentul central e perfect si ca pericolul e unul minor si caldura data de corpul centralei ar conta foarte mult.

                    Daca ar fi sa iau in considerare cele spuse de cei care m-au sfatuit:

                    Pro (amplasare centrala in casa):
                    - Caldura gegajata de corpul centralei nu se pierde
                    - se vor folosi mai putine materiale

                    Contra:
                    - Ocuparea unui spatiu care ar putea fi folosit de ex ca un dressing sau camara
                    - caratul lemnelor in casa (automat mizerie chiar dc as avea grija)
                    - aspectul (va fi ca nuca in perete cu toate tevile, distribuitoarele etc)
                    - mizerie cu cenusa, eventualul fum, miros
                    - pericolul de explozie, foc (chiar dc e putin probabil) ar produce daune considerabile la interior si probabil si structura de rezistenta a casei va fi afectata. (pe cand in exterior chiar dc se produc pagube nu vor fi atat de costisitoare)

                    In modul acesta tind spre un amplasament exterior casei.

                    Insa din experianta dumneavoastra ati mai auzit astfel de cazuri si cei in cauza au fost multumiti (vb de amplasare central, eventual in bucatarie).

                    Va multumesc pentru sfaturi!
                    Daca mi as monta vreo centrala vreodata,sigur n as pune o in casa ,eventual in fundul curtii ,sa fiu sigur ca mai traiesc dupa o eventuala "bubuiala",chiar daca normativele ar spune altceva,ce e scris pe hirtie referitor la centrale,este la fel cu "sansa porcului de craciun",dar in sensul invers!Au crapat destui cu centralele in casa vrei sa risti sa fii urmatorul/urmatorii,plus ca mizeria si deranjul in casa este ceva greu de suportat.Bafta ,sanatate,Razvan
                    bagera

                    Comentariu

                    • Consultant climatizare
                      Moderator
                      • 17.oct.2007
                      • 3606

                      #40
                      Pot adauga contra amplasarii centralei in interorul casei - nu respecta legile si normativele.

                      Comentariu

                      • mihai93
                        Incepator
                        • 06.ian.2008
                        • 92

                        #41
                        100% va mirosi ca o afumatoare casa.cand bagi lemne ,cand scoti cenusa va iesi fum.azi putin ,maine putin dar va iesi. Eu vad centrala amplasata in spatele dormitorului 1,usa spre sufragerie zidita,iar unul din cele 3 geamuri transformat in usa.
                        Sa ajungi la centrala iti faci o usa la sufragerie afara si un hol acoperit pana la centrala (daca nu vrei sa ocolesti toata casa ).
                        Si la cele 2 geamuri de la dormitor as renunta.
                        Daca asi fi in locul tau asa as proceda.Nu zic ca asa este bine ,dar asta e parerea mea.

                        Comentariu

                        • vasile m
                          Membru
                          • 21.iun.2009
                          • 292

                          #42
                          Postat în original de dand_dd
                          Sunt dezorientat de atatea opinii pro si contra ca nu stiu ce sa mai cred, dar nici nu vreau sa mai car in viitor lemen pt fiecare soba in parte si asta cam 5 luni pe an. Se pierde chiar atat de multa caldura degajata de corpul centralei?

                          Va multumesc!
                          cam cate lemne foloseai pe an?

                          Comentariu

                          • Sandu_T
                            Membru Marcant
                            • 18.nov.2011
                            • 358

                            #43
                            Postat în original de razvan adrian
                            Daca mi as monta vreo centrala vreodata,sigur n as pune o in casa ,eventual in fundul curtii ,sa fiu sigur ca mai traiesc dupa o eventuala "bubuiala",chiar daca normativele ar spune altceva,ce e scris pe hirtie referitor la centrale,este la fel cu "sansa porcului de craciun",dar in sensul invers!Au crapat destui cu centralele in casa vrei sa risti sa fii urmatorul/urmatorii,plus ca mizeria si deranjul in casa este ceva greu de suportat.Bafta ,sanatate,Razvan
                            De bubuit, nu bubuie. Garantat. Dacă centrala este una dotată cu by-pass automat de evacuare a fumului, nu mai există alt disconfort decât cel legat de cărat, depozitat şi crăpat lemne. Am văzut destule centrale pe lemne la lucru şi folosesc una de 3 ani.
                            Ştiu puţin din tot şi mult din nimic

                            Comentariu

                            • Cenia
                              Incepator
                              • 28.ian.2014
                              • 26

                              #44
                              Ce dimensiune trebuie sa aiba camera centralei? Minimum?

                              Am nevoie de ajutor: am inceput constructia zidurilor si inginerul a constatat ca e prea mic 4,33 mp pentru camera centralei. Am dedus ca ne trebuie centrala Pe gaz dar si inca una Pe lemne sau peleti, din cauza ca in zona nu face fata presiunea gazului cind este ger. Ce ne sfatuiti sa facem? A mai patit cineva ca noi? Arhitectul zice ca incape. Pe cine sa cred?
                              La parter va fi cu incalzire prin pardosea .

                              Comentariu

                              • Bulba Grig
                                Membru Marcant
                                • 27.oct.2011
                                • 361

                                #45
                                Răspuns la: Ce dimensiune trebuie sa aiba camera centralei? Minimum?

                                Si dupa parerea mea este cam mica camera . Ganditi-va ca aveti de pus un cazan pe lemne care ocupa cam 1mp , pe perete cea de gaz , tot pe perete boilerul de acm , poate pe viitor un puffer , o ghiuveta pt spalat pe maini , loc de depozitat un brat de lemne si altele . DECI ... ???

                                Comentariu

                                Procesare...