Camera tehnica centrala

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12203

    #46
    Răspuns la: Ce dimensiune trebuie sa aiba camera centralei? Minimum?

    Postat în original de Cenia
    Am nevoie de ajutor: am inceput constructia zidurilor si inginerul a constatat ca e prea mic 4,33 mp pentru camera centralei. Am dedus ca ne trebuie centrala Pe gaz dar si inca una Pe lemne sau peleti, din cauza ca in zona nu face fata presiunea gazului cind este ger. Ce ne sfatuiti sa facem? A mai patit cineva ca noi? Arhitectul zice ca incape. Pe cine sa cred?
    La parter va fi cu incalzire prin pardosea .
    Ala vinde centrale ? Eu zic sa luati si una electrica , sa fie !
    De unde stie el ca nu exista iarna presiune la gaz ??? Chestia asta este de domeniul trecut .
    Daca aveti temeri , nu sapte centrale va trebuie , ci un semineu sau o soba . Ambele arata bine intr-o casa iar daca ar fi citeva zile de criza , va poate salva .
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • Cenia
      Incepator
      • 28.ian.2014
      • 26

      #47
      Răspuns la: Ce dimensiune trebuie sa aiba camera centralei? Minimum?

      Postat în original de Mircea G
      Ala vinde centrale ? Eu zic sa luati si una electrica , sa fie !
      De unde stie el ca nu exista iarna presiune la gaz ??? Chestia asta este de domeniul trecut .
      Daca aveti temeri , nu sapte centrale va trebuie , ci un semineu sau o soba . Ambele arata bine intr-o casa iar daca ar fi citeva zile de criza , va poate salva .
      Socrul locuieste in apropiere. Eu am locuit la el. Faceam noi focul la semineu era bine la parter dar cind urcam sus in camera cautam plapumele de rezerva!

      Comentariu

      • cheluakame
        Living Legend
        • 27.oct.2012
        • 2394

        #48
        Răspuns la: Camera tehnica centrala

        Si eu va recomand (daca bugetul va permite) o combinatie intre o centrala pe gaz in condensare si un cazan cu combustibil solid (nu peleti).

        Astfel, la inceputul perioadei de incalzire cand afara inca este "cald" si instalatia necesita temperaturi mici de lucru, sa puteti folosi centrala pe gaz, beneficiind de condensare, si nu aveti probleme nici cu tirajul centralei pe lemne.

        Iar cand "vine" frigul, puteti folosi centrala pe lemne, in cazul acesta, nefiind nevoie neaparata de un puffer (ce-i drept, acest lucru se calculeaza de la instalatie la instalatie).
        Ideal ar fi un cazan cu ardere superioara indelungata (tip candle, stropuva), alimentarea cu lemne facandu-se la 1-2 zile in functie de necesarul termic si umiditatea lemnelor.

        In felul acesta, economisiti si ceva la factura, incalzirea cu lemne fiind cu circa 40% mai ieftina decat cea pe gaz.
        iTermice --- Sursa ta de caldura

        Comentariu

        Procesare...