Camera tehnica centrala

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • dcomsa
    Incepator
    • 15.mar.2006
    • 2

    Camera tehnica centrala

    unde e mai corect sa amplasez o centrala termica pentru casa intr-o magazie de tabla sau intr-un beci...
    magazia fiind in continuarea casei...iar beciul la circa 1.8m sub camera..cu intrare pe afara
  • Ing. Teodor BALAN
    Membru
    • 25.feb.2006
    • 268

    #2
    Re: MONTARE CENTRALA TERMICA PE LEMNE

    Postat în original de dcomsa
    unde e mai corect sa amplasez o centrala termica pentru casa intr-o magazie de tabla sau intr-un beci...
    magazia fiind in continuarea casei...iar beciul la circa 1.8m sub camera..cu intrare pe afara
    Acolo unde:
    - este mai bine protejata de intemperii, inundatii etc.;
    - este mai bine izolata termic pentru a reduce pierderile;
    - racordurile dintre centrala termica si instalatia termohidraulica au lungimea cea mai redusa si traseul cel mai direct (fara sinuozitati accentuate);

    Analizati singur (ca doar sunteti cel mai interesat!) aceste conditii minime si apreciati unde totusi este mai potrivit.
    ..... Si totusi! Nu puteti gasi o solutie pentru a monta aceasta centrala "mai aproape de familia Dvs.?!?...."

    Cu stima, ...
    Confort si Siguranta Ambientala pentru Dumneavoastra!

    Comentariu

    • zxm_patrick
      Membru marcant
      • 27.iul.2006
      • 665

      #3
      eu as pune-o in beci-cu conditia sa aibe hornul prelungire prin camera care ziceti; cu intrarea pe afara e problematic, calculati cam de cate ori trebuie sa bagati lemne; daca va da de vreo 2-3 ori nu e problema, daca e mai des, e nasol.
      "Am patit-o si pe asta" - Stan Patitu'

      Comentariu

      • Mina
        Living Legend
        • 24.iun.2006
        • 1106

        #4
        daca magazia este in stare buna, eu pentru ea as opta, centralele pe lemne necesita si un spatiu de depozitare destul de mare (stiu ca un Atmos, de ex. mananca vreo 2-3 saci de lemne pe zi daca doriti comfort), iar sa iesiti iarna pe viscol afara ca sa puneti lemne pe foc.............nu v-as invidia!

        Comentariu

        • zxm_patrick
          Membru marcant
          • 27.iul.2006
          • 665

          #5
          Daca beciul e mare poate sa depoziteze si acolo lemne
          "Am patit-o si pe asta" - Stan Patitu'

          Comentariu

          • flo8200
            Membru
            • 01.nov.2005
            • 253

            #6
            Postat în original de Mina
            daca magazia este in stare buna, eu pentru ea as opta, centralele pe lemne necesita si un spatiu de depozitare destul de mare (stiu ca un Atmos, de ex. mananca vreo 2-3 saci de lemne pe zi daca doriti comfort), iar sa iesiti iarna pe viscol afara ca sa puneti lemne pe foc.............nu v-as invidia!
            La ce suprafata incalzita? Eu zic ca trebuie sa precizati asta cand faceti asemenea afirmatii.

            Comentariu

            • flo8200
              Membru
              • 01.nov.2005
              • 253

              #7
              Si eu ma gandesc la o centrala pe lemne, dar am aceasta problema cu amplasatul. Nu o pot lega la cosul de fum ce vine prin centrul casei, deci trebuie facut altul si cred ca facut din teava simpla nu stiu cat de bun este si la ce inaltime trebuie facut?
              Ma gandesc la o centrala pe lemne fara gazeificare pentru ca aceasta are randament foarte mic daca lemnele nu sunt foarte uscate si costa si mult.
              Am gasit o centrala care are serpentina de siguranta, precum si cele de la Atmos, fapt ce ofera o siguranta in plus.
              Si eu ma gendeam sa o pun intre casa si gard si sa ii fac o mica magazie din OSB. Ma gandeam si la varianta cu subsolul, dar ma gandesc ca totusi degaja ceva caldura si in jurul ei si poate se strica zarzavaturile si vinul.
              Ma gandeam si la varianta de a o monta in garaj,e putin periculos, chiar daca masina este pe motorina si chiar daca cumpar si un senzor de fum racordat la alarma casei.
              In cazul in care o amplasez in afara casei, nu o sa ma trezesc noaptea sa o alimentez, prefer sa intre automat centrala electrica pentru 3-4 ore.

              Comentariu

              • zxm_patrick
                Membru marcant
                • 27.iul.2006
                • 665

                #8
                In nici un caz cos tip burlan; eu am avut iarna trecuta si il curatam la 2-3 zile din cauza condensului. Daca folosesti carbune si mai des. Acum vreau sa fac unul din caramida.
                Eu am avut centrala montata in casa, nu degaja cine stie ce caldura, mai ales daca e izolata bine.
                Acum ii fac inca o camera separata dar tot adiacenta casei, nu trebuie sa ies decat 2 metri; cosul o sa-l fac din caramida. Minim 500cmp ca e patrat . vine fi20
                "Am patit-o si pe asta" - Stan Patitu'

                Comentariu

                • nelu petrescu
                  Incepator
                  • 27.mar.2008
                  • 26

                  #9
                  Camera tehnica centrala

                  Buna ziua,am in constructie o casa si as dori ca incalzirea sa o fac cu ajutorul unei centrale cu lemne.Ce dimensiuni ar trebui sa aiba camera centralei?

                  Comentariu

                  • Consultant climatizare
                    Moderator
                    • 17.oct.2007
                    • 3639

                    #10
                    Depinde de foarte multe variabile. De pe forum veti putea obtine doar niste dimensiuni aproximative, cel mai bine ar fi sa apelati la o firma de proiectare.

                    Comentariu

                    • nelu petrescu
                      Incepator
                      • 27.mar.2008
                      • 26

                      #11
                      Centrala pe lemne

                      Postat în original de Consultant climatizare
                      Depinde de foarte multe variabile. De pe forum veti putea obtine doar niste dimensiuni aproximative, cel mai bine ar fi sa apelati la o firma de proiectare.
                      Ok. Multumesc

                      Comentariu

                      • nelu petrescu
                        Incepator
                        • 27.mar.2008
                        • 26

                        #12
                        Centrala cu combustibil solid cu gazeificare

                        Camera centralei trebuie sa aiba neaparat usa exterioara?
                        Sau daca stiti ceva normative...?

                        Comentariu

                        • diaconuionel
                          Incepator
                          • 13.mai.2008
                          • 88

                          #13
                          pentru o ct. cu lemne nu trebuie o anumita marime a camerei am montat ct. si intrun spatiu de 2/2 si functioneaza perfect dar daca aveti posibilitatea trebuie un pic mai mare .camera trebuie sa aiba o buna circulatie a aerului pt. a nu ramine mirosul de fum si bineinteles depozitare lemne atentie lemnele trebuie f bine uscate le bagati alternativ cu cele mai putin uscate pe patul de jar pentru randament maxim cu respect[d]
                          [D]

                          Comentariu

                          • nelu petrescu
                            Incepator
                            • 27.mar.2008
                            • 26

                            #14
                            centrale pe lemne cu gazeificare

                            Ok,multumesc

                            Comentariu

                            • nelu petrescu
                              Incepator
                              • 27.mar.2008
                              • 26

                              #15
                              centrala pe lemne cu gazeificare

                              Apropo ce sistem de cos ati folosit?

                              Comentariu

                              Procesare...