Totul despre SEMINEE

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • erossore
    Incepator
    • 16.mar.2015
    • 37

    Răspuns la: Totul despre SEMINEE

    Cred ca in acest caz o sa merg pe un cos de fum traditional,
    Caramida tiganeasca tencuit si gata..

    Comentariu

    • danutzddd
      Membru
      • 27.iun.2005
      • 227

      Răspuns la: Totul despre SEMINEE

      https://www.youtube.com/watch?v=6UwxIj-Ynp8 exact cum fac si eu gasiti ceva greseli in montarea acestui semineu?

      Comentariu

      • pamela200
        Incepator
        • 17.iul.2006
        • 3

        Răspuns la: Totul despre SEMINEE

        Buna ziua.

        Poate cineva sa-mi spuna la ce inaltime fata de podea, ar trebui sa dau gaura in perete pentru racordul unui focar de semineu cu un horn exterior ?

        Va multumesc.
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • Galaxy
          Membru
          • 21.dec.2012
          • 261

          Re: Totul despre SEMINEE

          La mine e la 2 metri si ceva, dar de ce nu lasi asta pe seama celor care-ti fac semineul?

          Comentariu

          • pamela200
            Incepator
            • 17.iul.2006
            • 3

            Răspuns la: Totul despre SEMINEE

            Deoarece trebuie sa pun tabla pe casa, sunt nevoit sa construiesc si hornul exterior. Nu fac acum semineul dar as dori sa fie data gaura in perete.

            Comentariu

            • Consultant climatizare
              Moderator
              • 17.oct.2007
              • 3639

              Răspuns la: Totul despre SEMINEE

              In primul rand depinde de tipul seminelui, dar in general la 2 - 2,3 m este ok.

              Comentariu

              • Beniamin Prodea
                Incepator
                • 23.apr.2015
                • 1

                Răspuns la: Totul despre SEMINEE

                Postat în original de danutzddd
                https://www.youtube.com/watch?v=6UwxIj-Ynp8 exact cum fac si eu gasiti ceva greseli in montarea acestui semineu?
                Materialele folosite sunt cam primitive si poate ar fi indicat sa folosesti elementele de racordare fie din tuburi de inox fixe 0,8 - 1mm sau tabla de otel de 2mm grosime sunt mult mai rezistente in timp decat inoxul flexibil.

                Comentariu

                • andreeast
                  Incepator
                  • 05.iun.2015
                  • 2

                  Răspuns la: Totul despre SEMINEE

                  Buna,

                  Daca vrei mai multe informatii, poti sa te uiti pe http://www.semineesobe.ro/. E foarte detaliat!

                  Comentariu

                  • mimih
                    Incepator
                    • 26.mar.2015
                    • 11

                    Răspuns la: Totul despre SEMINEE

                    Buna ziua,
                    Desi am citit cam tot despre subiect pe acest forum, mai am cateva nelamuriri. Concret, vreau sa incep constructia unui semineu pe coltul camerei (camera are 5,5 / 4,5m). Am un focar D70 de la Chazelles. Nu am sapa de beton pe jos ci doar podina de brad (sub care eu cred ca este nisip) asa am cumparat casuta anul trecut.
                    1.Ma intereseaza ce dimensiuni ar trebui sa aiba acel triunghi de beton pe care o sa il torn in coltul camerei ca baza de plecare in constructia semineului. Presupun ca grosimea placii trebuie sa fie cam de 20 cm avand in vedere ca in viitor o sa torn sapa peste tot in camera iar acest postament ar trebui sa fie putin mai inalt la final comparativ cu restul podelei, nu?
                    2. Pentru sustinerea focarului ma gandeam sa fac un fel de masa din profile metalice (UNP) pe care sa o ancorez in placa de beton (fie cu tija filetata, fie cu ancore pt beton) urmand ca apoi sa zidesc in jurul acesteia (sa o maschez). SAU sa construiesc toata chestia asta din caramida asa cum am vazut diverse modele aici pe forum. Am caramida refractara pe acasa, veche dar nefolosita....cred ca ar arata bine (netencuit desigur). Care e solutia mai stabila?
                    3. De ce spatiu as avea nevoie in coltul camerei pentru constructia semineului? ( laturile triunghiului dreptunghic sau inaltimea ....stiind ca in spatelesi lateralele focarului avem nevoie de un spatiu liber) Am vazut diverse schite pe aici dar toate pe un perete al camerei, nicidecum pe colt!

                    Multumesc anticipat pt raspunsuri

                    Comentariu

                    • Consultant climatizare
                      Moderator
                      • 17.oct.2007
                      • 3639

                      Răspuns la: Totul despre SEMINEE

                      1. Triunghiul trebuie facut in functie de dimensiunile focarului.

                      2. Sustinerea se poate face si pe caramizi puse pe un pat de nisip.

                      3. In functie de dimensiunile cosului de fum si al design-ului final al semineului.

                      Comentariu

                      • mimih
                        Incepator
                        • 26.mar.2015
                        • 11

                        Răspuns la: Totul despre SEMINEE

                        Colt D70.pdf

                        Am facut o schita! In fata focarului se pot lasa 10 - 15 cm

                        Comentariu

                        • raduleanovici
                          Incepator
                          • 24.apr.2008
                          • 86

                          Răspuns la: Totul despre SEMINEE

                          Buna ziua!
                          Am si eu intrebare. Vreau sa montez priza de aer pentru un semnineu montat pe peretele dintre bucatarie si living. Precizez ca fac asta pentru a duce aerul cald si sus in cele doua dormitoare.

                          Pentru a duce o priza de aer trebuie sa trec pe sub tot livingul pentru a ajunge in grinda de fundare la un H-200-300 mm fata de cota 0.

                          Cine i-mi poate spune ce material pot ingropa acolo pentru a nu avea probleme cu ruginire ulterioara.

                          Ma gandeam initial sa bag un tub de pvc longitudinal (sa zicem de canalizare 110 mm) pe sub placa si polistirenul extrudat, plecand de la soclul casei (unde voi avea o grila) si sa ies cu el printr-un cot de PVC la inaltime finala a sapei - sub semineu, unde voi pune o tubulatura metalica cu posibilitate de inchidere.

                          Intrebarea mea este daca nu cumva imbinarea aia dintre tubul PVC si tubul metalic de la nivelul pardoselei, poate provoca risc de incendiu?
                          Daca da, ce fel de tub pot baga sub placa parter sa nu risc sa rugineasca sau sa ia foc daca e plastic?

                          In doua zile torn placa, deci un raspuns rapid e bine venit. De restul problemelor putem discuta ulterior.

                          Va multumesc!

                          Comentariu

                          • coby
                            Living Legend
                            • 21.feb.2012
                            • 6701

                            Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SEMINEE

                            Postat în original de raduleanovici
                            ...

                            Pentru a duce o priza de aer trebuie sa trec pe sub tot livingul pentru a ajunge in grinda de fundare la un H-200-300 mm fata de cota 0.

                            Va multumesc!
                            Nu inteleg cum vine asta ?!
                            Si din nimicuri poti face ceva bun .

                            Comentariu

                            • raduleanovici
                              Incepator
                              • 24.apr.2008
                              • 86

                              Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SEMINEE

                              Postat în original de coby
                              Nu inteleg cum vine asta ?!
                              Buna seara!
                              Semineul nu esta amplasat pe un perete exterior. Este amplasat exact in mijlocul casei pentru o distributie usoara a aerului si in alte camere (bucatarie si dormitoare etaje).

                              Pentru a aduce o priza de aer din exterior trebuie sa trec pe sub placa.

                              Am atasat doua planuri. Dar va rog sa nu deviem de la intrebarea mea.
                              Fișiere Atașate

                              Comentariu

                              • coby
                                Living Legend
                                • 21.feb.2012
                                • 6701

                                Răspuns la: Totul despre SEMINEE

                                Acuma ati dat detaliu ce face lumina in acel caz , dar mai ramane o intrebare : care e rostul de a imbina tubulatura metalica pe priza de aer ?Sau , tubulatura aceea metalica ce rol are ea ? Eu stiu ca priza de aer ramane libera tocmai ca sa aiba focarul , aer ... tubulatura de transport aer cald la mansarda nu are legatura direct cu priza de aer ca atunci n ati facut nimic !
                                Si din nimicuri poti face ceva bun .

                                Comentariu

                                Procesare...