Totul despre SEMINEE

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • raduleanovici
    Incepator
    • 24.apr.2008
    • 86

    Răspuns la: Totul despre SEMINEE

    Buna ziua!

    Pai pe toate forumurile, ze zice ca e indicat sa aduci priza de aer din exterior, pentru a nu consuma oxigenul din casa.

    Astfel ar trebui sa stai des cu geamul deschis pentru a realiza oxigen de ardere.

    Avand in vedere ca tamplaria PVC asigura etanseitate totala, si eu consider ca e necesar sa aduci din exterior.

    Comentariu

    • coby
      Living Legend
      • 21.feb.2012
      • 6863

      Răspuns la: Totul despre SEMINEE

      Foarte corect si de acord cu totul ! Dar tot nu ati explicat care e rostul legaturii intre tubulatura care duce aerul cald de la semineu , in mansarda si priza de aer ?!
      Priza de aer e una si tubulatura de transport aer cald e cu totul alta . Nu au nici o legatura una cu cealalta .
      Si din nimicuri poti face ceva bun .

      Comentariu

      • raduleanovici
        Incepator
        • 24.apr.2008
        • 86

        Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SEMINEE

        Postat în original de coby
        Foarte corect si de acord cu totul ! Dar tot nu ati explicat care e rostul legaturii intre tubulatura care duce aerul cald de la semineu , in mansarda si priza de aer ?!
        Priza de aer e una si tubulatura de transport aer cald e cu totul alta . Nu au nici o legatura una cu cealalta .
        Mutumesc!

        S-a rezolvat am tras o tubulatura de 200 PVC pe sub placa.

        Eu cred ca intrebarea a fost destul de clara, reveritoare la priza de aer.

        Am amintit si de tubulatura de aer cald, cand justificam faptul ca am ales pozitionarea semineului in mijlucul constructiei, pentru a distribui caldura si in alte incaperi.

        Comentariu

        • Galaxy
          Membru
          • 21.dec.2012
          • 263

          Re: Răspuns la: Totul despre SEMINEE

          Neclaritatea venea de aici
          Postat în original de raduleanovici
          Buna ziua!
          Vreau sa montez priza de aer pentru un semnineu montat pe peretele dintre bucatarie si living. Precizez ca fac asta pentru a duce aerul cald si sus in cele doua dormitoare.

          Comentariu

          • coby
            Living Legend
            • 21.feb.2012
            • 6863

            Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SEMINEE

            Postat în original de raduleanovici
            Buna ziua!


            Intrebarea mea este daca nu cumva imbinarea aia dintre tubul PVC si tubul metalic de la nivelul pardoselei, poate provoca risc de incendiu?



            Va multumesc!
            Eu aici n-am inteles ce ati spus ; daca ati rezolvat , atunci nu mai are rost nici un comentariu .
            Bafta .
            Si din nimicuri poti face ceva bun .

            Comentariu

            • mimih
              Incepator
              • 26.mar.2015
              • 11

              Răspuns la: Totul despre SEMINEE

              Am inceput si eu constructia semmineului in regie proprie. Desi initial as fi vrut sa folosesc un profil metalic (rectangular) din care sa construiesc un fel de masa pe care sa asez focarul, am folosit caramida refractara si pentru constructia bazei. Pana la acest nivel (care se vede in poze) AF-N. De aici, in jurul focarului o sa folosesc aceeasi caramida de samota lipita cu praf de samota amestecat cu apa si apa de sticla. (ma gandesc ca e temperatura mare in aceasta zona si nu stiu daca adezivul rezista, si nici nu vreau sa aflu pe propria socoteala). Urmeaza sa cumpar vata minerala bazaltica pe care sa o lipesc de peretele din spate. (Nu stiu inca cu ce o sa lipesc vata de perete dar sigur o sa o ancorez si cu dibluri/autofiletante). Focarul l-am asezat pe 2 buiandrugi prefabricati de la poro....m asa incat cele 4 picioruse ale acestuia sa stea pe ei iar in rest e liber tot fundul focarului. Am lasat si o gaura de tiraj in spate, cam cat o caramida sa zic....sper ca e bine! Am asezat deja si primul rand de caramida cu care o sa urc in jurul focarului. In juurul focarului am lasat 10 cm pana la zidarie iar in partea din fata am folosit un carton de 5mm intre rama frontala si latura caramizii. Am citit pe aici ca se lasa 5 CM....e cam exagerat as zice...ca sa nu zic inestetic. Ideea e sa nu se atinga nimic de focar si sa lasam un rost de dilatatie sa zicem. E doar o parere! Se vede in poze (S2 si S3) cam ce inseamna cei 5mm lasati de mine pana la caramida. Voi ce parere aveti? dar in privinta vatei minerale? cu ce adeziv sa o lipesc de lavabila din spate? cat de groasa sa fie vata? 5cm e ok? Multumesc anticipat.Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	s1.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	74,3 KB 
ID:	622904Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	s2.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	140,8 KB 
ID:	622905Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	s3.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	67,3 KB 
ID:	622906Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	s4.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	107,4 KB 
ID:	622907Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	s5.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	75,5 KB 
ID:	622908

              Comentariu

              • mimih
                Incepator
                • 26.mar.2015
                • 11

                Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SEMINEE

                mentionez ca evacuarea va merge drept prin tavan, tubulatura va incalzi si spatiul de la mansarda iar apoi va fi racordat la cosul de fum, totul drept in sus.
                Ultima editare de mimih; 19.iul.2015, 20:12.

                Comentariu

                • bugnar_vio
                  Incepator
                  • 08.feb.2014
                  • 59

                  Răspuns la: Totul despre SEMINEE

                  buna seara.m-am mutat recent la o casa si in living as vrea si eu un semineu pe lemne.incalzirea in casa o fac cu CT deci nu am nevoie de termosemnieu ci doar pentru camere respectiva.mentionez ca am camera de 6 pe 6 si are horn deja din cauz ca avea sobe convector instalate initial.puteti sa imi recomandati ceva anume pentru aceasta incapere,un tip de focat si un schita de montaj?nu foarte complicat ca nu sunt pretentios.

                  Comentariu

                  • coby
                    Living Legend
                    • 21.feb.2012
                    • 6863

                    Răspuns la: Totul despre SEMINEE

                    Intai verificati diametru interior al hornului si materialele folosite la construirea lui , apoi in functie de acestea vedeti ce semineu se preteaza .
                    Si din nimicuri poti face ceva bun .

                    Comentariu

                    • emanuelguzu
                      Living Legend
                      • 30.oct.2013
                      • 1000

                      Răspuns la: Totul despre SEMINEE

                      Postat în original de mimih
                      Am inceput si eu constructia semmineului in regie proprie. Desi initial as fi vrut sa folosesc un profil metalic (rectangular) din care sa construiesc un fel de masa pe care sa asez focarul, am folosit caramida refractara si pentru constructia bazei. Pana la acest nivel (care se vede in poze) AF-N. De aici, in jurul focarului o sa folosesc aceeasi caramida de samota lipita cu praf de samota amestecat cu apa si apa de sticla. (ma gandesc ca e temperatura mare in aceasta zona si nu stiu daca adezivul rezista, si nici nu vreau sa aflu pe propria socoteala). Urmeaza sa cumpar vata minerala bazaltica pe care sa o lipesc de peretele din spate. (Nu stiu inca cu ce o sa lipesc vata de perete dar sigur o sa o ancorez si cu dibluri/autofiletante). Focarul l-am asezat pe 2 buiandrugi prefabricati de la poro....m asa incat cele 4 picioruse ale acestuia sa stea pe ei iar in rest e liber tot fundul focarului. Am lasat si o gaura de tiraj in spate, cam cat o caramida sa zic....sper ca e bine! Am asezat deja si primul rand de caramida cu care o sa urc in jurul focarului. In juurul focarului am lasat 10 cm pana la zidarie iar in partea din fata am folosit un carton de 5mm intre rama frontala si latura caramizii. Am citit pe aici ca se lasa 5 CM....e cam exagerat as zice...ca sa nu zic inestetic. Ideea e sa nu se atinga nimic de focar si sa lasam un rost de dilatatie sa zicem. E doar o parere! Se vede in poze (S2 si S3) cam ce inseamna cei 5mm lasati de mine pana la caramida. Voi ce parere aveti? dar in privinta vatei minerale? cu ce adeziv sa o lipesc de lavabila din spate? cat de groasa sa fie vata? 5cm e ok? Multumesc anticipat.[ATTACH=CONFIG]90517[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]90518[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]90519[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]90520[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]90521[/ATTACH]
                      Vata bazaltica cu folie de aluminiu,de obicei la termoseminee se lipeste cu folia de focar cu ajutorul unei benzi de aluminiu pentru a conserva cat mai mult timp apa din focar,in cazul dumneavoastra cred ca e mai bine sa fie lipita de perete,obligatoriu este sa lasati jos si sus gauri de ventilatie, daca taiati din caramida din laterale 5 cm aveati suport pentru o mica placa de beton unde sa asezati focarul,5 cm de vata este suficient dar obligatoriu cu folie de aluminiu

                      Comentariu

                      • robertaccess
                        Incepator
                        • 27.aug.2012
                        • 28

                        Răspuns la: Totul despre SEMINEE

                        Salutare, am terminat si eu constructia semineului si am zis sa postez cateva poze poate ii inspira si pe altii cu constructia.
                        Eu zic ca nu trebuie folosita caramida refractara, deoarece focul se face in focar, si asta ajuta la incalzirea aerului care intra in partea de jos si va iesi pe grilele de deasupra. Daca semineul este imbracat cu caramida refractara si caldura se duce pe cos, si incalzeste numai prin geam, eu cred ca este o pierdere de energie.

                        La magazilele de bricolaj au izolatie SPECIALA pt seminee, cu folie de aluminiu. Cel mai important la semineu este sa ai o priza de aer de afara, asa arderea este mult mai buna si nu risti sa se afume in casa.

                        Off topic: cum se aprinde un semineu (cosar profesionist): https://www.youtube.com/watch?v=BhZhVHHrNQI Citez: "se lasa usa deschisa"

                        Avantajele folosirii semineului sunt ca nu mai trebuie sa mai fac inca o "casa" pentru el (ca la centrala pe lemne, lemnul fiind mai ieftin decat gazele), si nici nu pierd caldura degajata de el, cum se intampla in cazul centralei. Modelul meu are 24kw in apa si 4kw in aer, il gasiti pe google: semineu tip centrala, pt cei interesati.

                        Mai jos aveti poze cu constructia, daca aveti nevoie de ajutor nu ezitati sa intrebati, atat cat ma pricep va raspund.


                        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	1.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	288,9 KB 
ID:	623159Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	387,4 KB 
ID:	623160Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	3.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	167,5 KB 
ID:	623161Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	4.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	158,6 KB 
ID:	623162Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	5.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	161,2 KB 
ID:	623163Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	6.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	185,1 KB 
ID:	623164Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	7.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	141,4 KB 
ID:	623165Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	8.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	176,7 KB 
ID:	623166Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	9.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	184,3 KB 
ID:	623167Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	10.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	162,6 KB 
ID:	623168Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	11.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	166,9 KB 
ID:	623169Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	12.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	347,4 KB 
ID:	623170
                        Ultima editare de robertaccess; 20.aug.2015, 13:29.

                        Comentariu

                        • mimih
                          Incepator
                          • 26.mar.2015
                          • 11

                          Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SEMINEE

                          Multumesc pt raspuns! Intre timp am mai avansat. Am montat vata bazaltica (panel) Chimenea S pe peretele din spate (se poate vedea in poza). Am inchis toate laturile cu banda de aluminiu in asa fel incat sa nu se mai vada vata nicaieri. Pt asta am montat profil perimetral obisnuit pt tavane de exemplu. Vata are 3cm! Am lipit placile cu putin adeziv apoi fiecare individual am prins-o in dibluri de perete. De acolo nu mai cade sigur...niciodata. Intre placi am lasat putin spatiu (nu le-am lipit una de alta). Acum ma gandesc la o forma pentru partea de sus (hota) din rigips pt ca o sa iasa destul de mare si poate-i fac un locas pt lemne sau ceva de genul.... Mai am de izolat tavanul dupa ce fac gaura de evacuare. Pentru inchiderea hotei o sa iau rigips roz (rezistent la temperatura) dar nu stiu daca mai trebuie si izolata cu vata partea dinspre interior a rigipsului. Pareri?Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	vata1.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	346,0 KB 
ID:	623171

                          Comentariu

                          • robertaccess
                            Incepator
                            • 27.aug.2012
                            • 28

                            Răspuns la: Totul despre SEMINEE

                            si partea din interior ar trebui izolata ca sa circule aerul mai bine (vezi poza de mai sus), dar ai grija la partea de sus daca vrei sa pui lemne ca e greu de intretinut (vopsire, lovire, mizerie etc) mai bine faci ceva rafturi pt poze de ex, sau o faci inclinata, dar depinde pe unde vine cosul de fum... daca iti da voie

                            Comentariu

                            • mimih
                              Incepator
                              • 26.mar.2015
                              • 11

                              Răspuns la: Totul despre SEMINEE

                              Am finalizat partea de jos ( cel putin deocamdata nu-I mai fac nimic desi ma gandesc sa il imbrac in ceva piatra decorative, marmura...de studiat!)...
                              Pentru burlanul dintre focar si cosul de fum am cumparat tabla de inox de 0.5 si am confectionat undeva burlanul de fi 200. ( se vade in poze). Am inteles ulterior ca parerile sunt impartite intre tubulatura de inox (de 0.5 in cazul nostru ) si tubulatura de otel de 2 !...
                              As vrea o parere avizata pe aceasta tema sau cel putin din experienta unui utilizator care a montat si are montat burlan de inox.... e ok daca folosesc burlanul asta ? ( acum, dupa ce am dat banii pe el....
                              Din cate am inteles, tubul flexibil de inox este mai subtire in carne decat ce am folosit eu.Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_2714.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	85,4 KB 
ID:	623279Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	FullSizeRender.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	451,1 KB 
ID:	623280

                              Comentariu

                              • ady09
                                Incepator
                                • 03.feb.2011
                                • 26

                                Răspuns la: Totul despre SEMINEE

                                Vreau sa construiesc un semineu pe colt intr-un salon de 80mp cu o inaltime de 5m(cu terasa interioara).Hota ar trebui sa o construiesc pina la tavan sau ar trebui sa o las la o inaltime mai mica (eventual cat ar fi inaltimea unei incaperi 2,5m).Este obligatorie construirea deflectorului in interiorul hotei?
                                Daca nu am construit hornul cum ar fi mai indicat, un horn exterior sau unul direct deasupra focarului ,prin tavan(mentionez ca locul este chiar la marginea stresinei ,iar acoperisul este in 2 ape,deci inaltime mare pina la coama). Cat de lung trebuie sa fie circuitul kitului de evacuare a fumului in interiorul hotei?.Multumesc

                                Comentariu

                                Procesare...